Announcement on the National Assembly of the Kingdom of Cambodia will host a meeting on “parliamentary multi-stakeholder dialogue on responsible investment for food and climate security”
On 20 August 2026, Secretariat General of the National Assembly issued an announcement on the meeting that will be hosted by the National Assembly of the Kingdom of Cambodia on “Parliamentary Multi-Stakeholder Dialogue on Responsible Investment for Food and Climate Security”.
ASEAN Inter-Parliamentary Assembly (AIPA) Secretariat and with support from the Food and Agriculture Organisation of the United Nations (FAO), the National Assembly of the Kingdom of Cambodia will host a meeting on the “Parliamentary Multi-Stakeholder Dialogue on Responsible Investment for Food and Climate Security: Advancing the ASEAN Agenda on Responsible Investment in Food, Agriculture and Forestry” from Aug 25 to 26, 2026, at the National Assembly.