On 19 March 2019, the Cambodian Human Rights and Development Association called “ADHOC” issued a joint statement, supported by 71 Non-Governmental Organisations, Associations, Trade Unions, Members of the Cambodian Civil Society, and citizens, expressed their deep concerns about the launch of the European Union (EU) Commission’s procedure to temporarily suspend Cambodia’s access to its Everything But Arms (EBA) trade agreement that will directly and negatively impact Cambodian people’s welfare and livelihood.
Therefore, they, the undersigned Cambodian Civil Society Organisations, Associations, Trade Unions, Members of the Cambodian Civil Society and citizens called on to the RGC to take concrete measures to restore civic space in Cambodia, and guarantee the protection and fulfilment of human rights and labour rights to ensure Cambodian people’s welfare and livelihood.