ថ្ងៃ​ទី​១៩​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ​២០១៩​ សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ និង​ អភិវឌ្ឍ​ន៏​នៅ​កម្ពុជា​ មានឈ្មោះ​ហៅ​ថា​ “​សមាគម​អា​ដ​ហុ​ក​”​ បាន​ចេញ​សេចក្តីថ្លែងការណ៍​រួម​មួយ​ ដែល​គាំទ្រ​ដោយ​ អង្គការ​ សមាគម​ សហជីព​ សហគមន៍​ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ចំនួន​ ៧១​ ដោយ​បង្ហាញ​នូវ​ការ​សោកស្តាយ​ និង​ព្រួយបារម្ភ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ចំពោះ​សហភាព​អឺរ៉ុប​ដែល​ចាប់ផ្តើម​នីតិវិធី​ក្នុង​ការ​ព្យួរ​បណ្តោះអាសន្ន​នូវ​ប្រព័ន្ធ​អនុគ្រោះ​ពន្ធ​ EBA​ ពី​កម្ពុជា​ ដែល​នឹង​ជះ​ផល​អវិជ្ជមាន​ដោយ​ផ្ទាល់​ និង​ប្រយោល​ដល់​ជីវភាព​រស់នៅ​ និង​សុខុមាលភាព​របស់​ពលរដ្ឋ​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៅ​កម្ពុជា​ទាំងមូល​។​
​ដូច្នេះ​ អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ សមាគម​ សហជីព​ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ខ្មែរ​ បាន​សូម​អំពាវនាវ​ដល់​ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ឱ្យ​ចាត់វិធានការ​ជាក់ស្តែង​ និង​ម៉ត់ចត់​ ក្នុង​ការ​ស្ដារ​ ការពារ​ និង​បំពេញ​លក្ខខណ្ឌ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ និង​សិទ្ធិ​ការងារ​ ដើម្បី​ធានា​សុខុមាលភាព​ និង​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​។​