In contributing to the implementation of the Royal Government's Rectangular Strategy, the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction is honored to inform the public as below:
By the end of September 2014, results achieved for the implementation of New Actions on Existing Policies for Land Sector, in accordance with RGC's Order 01, particularly on surveying land and issuing land titles are: 357 communes adjudicated; more than 710,000 declaration forms filled in; 710,000 parcels surveyed; 710,000 parcels displayed to the public; and 560,000 land titles delivered. ...