Press release on Cambodia protesting Thailand’s illegal activities in Chok Chey village
On 14 August 2026, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on Cambodia protesting Thailand’s illegal activities in Chok Chey village.
The Royal Government of Cambodia has formally protested against Thailand’s continued violations of Cambodia’s sovereignty and territorial integrity along the border. On 13 August 2026, Thai authorities distributed another round of land to Thai citizens in Chok Chey Village, O Bei Chon Commune, O Chrov District, Banteay Meanchey Province, Cambodia, located between border posts 45 and 47. This illegal administrative action is a clear attempt to legitimize Thailand’s illegal occupation of the area while denying the right to safe return of Cambodian people who were forcibly evicted from their homes and farms in the area.