Press release on outcomes of the 25th ASEAN-EU Ministerial Meeting
On 28 April 2026, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on outcomes of the 25th ASEAN-EU Ministerial Meeting.
At the invitation of His Excellency Dato Erywan Pehin Yusof, Minister of Foreign Affairs II of Brunei Darussalam, as Country Coordinator for the ASEAN-European Union (EU) Dialogue Relations, His Excellency PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, led a Cambodian delegation to attend the 25th ASEAN-EU Ministerial Meeting (AEMM) on 27-28 April 2026 in Bandar Seri Begawan, Brunei Darussalam.