Press release on the GovTech conference under the theme “Empowring Digital Transformation in the Public Sector”
On 24 October 2023, at the Cambodia Academy of Digital Technology (CADT), H.E. Chea Vandeth, Minister of Posts and Telecommunications (MPT) and Chairman of the Digital Government Committee (CDC) presided over the opening ceremony of the first GovTech conference, under the theme “Empowering Digital Transformation in the Public Sector” with the participation of technical officers from the Ministry, institutions, representatives of development partners, organizations, associations, and the private sector, a total of about 200 people.
The GovTech Conference 2023 was aimed to 1) provide a platform for digital technical officers to share practical experience and case studies related to governance and digital technology, 2) encourage partnerships and identify shortcomings and 3) identify shortcomings and the opportunities for research, innovation, and policy development.