Press release on the outcome of the working visit of Samdech Thipadei Prime Minister to the French Republic
On 9 April 2026, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcome of the working visit of Samdech Thipadei, the Prime Minister to the Republic of France.
At the invitation of His Excellency Emmanuel Macron, President of the Republic of France, Samdech Thipadei Hun Sen, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, paid a working visit to the Republic of France from April 6 to 8, 2026.