Press release on the telephone conversation between His Excellency Deputy Prime Minister Prak Sokhonn and Ms. Allison Hooker, Undersecretary of State of the United States Department of State
On 15 May 2026, Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the telephone conversation between His Excellency Deputy Prime Minister Prak Sokhonn and Ms. Allison Hooker, Undersecretary of State of the United States Department of State.
On 12 May 2026, His Excellency Deputy Prime Minister Prak Sokhonn, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, had a telephone conversation with Ms. Allison Hooker, Undersecretary of State of the United States Department of State. The discussions focused on efforts to further strengthen Cambodia-US bilateral relations and seek a peaceful resolution to the Cambodia-Thailand border dispute.