On 18 December 2020, Japanese Government has agreed to provide Grant Assistance for Grassroots Human Security Projects, KUSANONE, US$392,371 in total, for constructing road in Koh Kong province, rehabilitating irrigation system in Kampong Chhnang province and strengthening agricultural Cooperatives in Mondulkiri province. H.E. Mr. MIKAMI Masahiro, Ambassador of Japan and the representatives of the respective organization signed their contracts.
The Japanese ambassador believes these grants will enhance the quality of life for Cambodian people in each project area.