Press release: the Royal Government of Cambodia’s additional measures to continue manage the impacts on key sectors of the economy in the context of the COVID-19 crisis (Round 6)
On 30 September 2020, the Ministry of Economy and Finance issued a press release announcing the sixth round of the Royal Government of Cambodia's measures to restore and stimulate economic growth during COVID-19. The measures will further ensure that poor and vulnerable families will continue to receive assistance during this crisis.