Open Development Cambodia publishes a new online resource on “zoning guidelines on protected areas in Cambodia”
Open Development Cambodia (ODC) has published a new online resource on “Zoning Guidelines on Protected Areas in Cambodia”, the draft final version released by Ministry of Environment.​ The guidelines are created for all stakeholders to use as a reference in defining and allocating the four zone management systems in compliance with article 11, under chapter 4, of Law on Natural Protected Area in 2008. You can find document in PDF format.
=> Please click here to access to English page of “Zoning Guidelines on Protected Areas in Cambodia”.