Minister of Justice again instructs to expedite court proceedings to help resolve prison overcrowding
The Minister of Justice, Mr. Keut Rith, once again instructed the President of the Municipal Court, the Prosecutor of the Capital-Provincial Court to expedite the proceedings in the prosecution, investigation and trial phase to contribute to resolving overcrowding in prisons, especially in the context of Covid-19. This is according to the instruction of the Ministry of Justice dated October 25, 2021. …