Announcement on emergency contact numbers for tourists visiting the Kingdom of Cambodia
On 31 August 2026, Ministry of Tourism issued an announcement on emergency contact numbers for tourists visiting the Kingdom of Cambodia.
In order to jointly promote the reputation of the Kingdom of Cambodia as a safe, trusted, and welcoming tourism destination, the Inter-Ministerial Committee, together with relevant ministries, institutions, and units, has been paying close attention to strengthening cooperation in providing assistance services and resolving issues for tourists in a responsible and effective manner, in accordance with the approach of “dynamics of stakeholder system.”