Notice on promoting cleanliness, greenery and order to celebrate the 10th River Festival 2026 in Kratie province under the theme “Green River, Cultural and Natural Heritage,” to be held from 27 to 29 March 2026 in Kratie province
On 26 March 2026, Ministry of Tourism issued a notice on promoting cleanliness, greenery and order to celebrate the 10th River Festival 2026 in Kratie province under the theme “Green River, Cultural and Natural Heritage,” to be held from 27 to 29 March 2026 in Kratie province
The notice calls on capital and provincial administrations, local authorities, relevant institutions, and the public to participate in cleaning public spaces, planting flowers, displaying national flags, and organizing public order along key routes, especially from Phnom Penh to Kratie, in order to welcome national and international tourists and ensure a pleasant environment during the event.