The allowances to workers in the garment and tourism sector who have suspended employment contracts in accordance with the spirit of the Royal Government’s measures (65th)
On 04 August 2021, the Ministry of Labor and Vocational Training issued a notification on the allowances to workers in the garment and tourism sector who have suspended employment contracts in accordance with the spirit of the Royal Government’s measures (65th).
A total of 1497 workers from 24 factories in the garment and tourism sectors who who have suspended employment contracts in accordance with the third round of the Royal Government’s package will receive a message on the​ government subsidies to the phone number provided to the Ministry through the factory administration from Wing Bank (Cambodia).