ឧស្សាហកម្ម​និស្សា​រណកម្ម​ រួម​មាន​វិស័យ​រុករក​រ៉ែ​ និង​រ៉ែ​ ការ​រុករក​ឧស្ម័ន​ធម្មជាតិ​ និង​ប្រេង​ រោងចក្រ​ចម្រាញ់​ប្រេង​ និង​ការ​ទាញ​យក​ថ្ម​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​ក្នុង​វិស័យ​សំណង់​ ដូច​ជា​ខ្សាច់​ ថ្ម​ និង​ក្រួស​។​ ធនធាន​និស្សា​រណកម្ម​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​បាត់បង់​យ៉ាង​គួរ​ឱ្យ​កត់សម្គាល់​ ខណៈ​ដែល​ធនធាន​ទាំងនេះ​អាច​កំណត់​បាន​តាម​ភូមិសាស្ត្រ​។
រដ្ឋាភិបាល​បាន​ចាត់​ទុក​ឧស្សាហកម្ម​និស្សា​រណកម្ម​ជា​វិស័យ​ដ៏​មាន​សក្តានុពល​ ដើម្បី​ជំរុញ​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​។​ នៅ​ក្រោម​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​ ធនធានធម្មជាតិ​ទាំងអស់​គឺជា​កម្មសិទ្ធិ​របស់​រដ្ឋ​​ ដូច្នេះ​ហើយ​ការ​ជីក​យក​រ៉ែ​ដែល​ធ្វើ​ឡើង​ដោយ​គ្មាន​អាជ្ញាប័ណ្ណ​គឺ​ខុសច្បាប់​។​ លើកលែងតែ​ប្រេង​ ឧស្សាហកម្ម​និស្សា​រណកម្ម​ភាគច្រើន​ ត្រូវ​បាន​គ្រប់គ្រង​ដោយ​ក្រសួង​រ៉ែ​ និង​ថាមពល​ (MME)​ ដែល​ពី​មុន​ជា​ក្រសួង​ឧស្សាហកម្ម​ រ៉ែ​ និង​ថាមពល​ ឬ​ MIME​។
ការ​ជីក​យក​រ៉ែ​មាន​សក្តានុពល​ទាំង​វិជ្ជមាន​ និង​អវិជ្ជមាន​លើ​សង្គម​ សេដ្ឋកិច្ច​ និង​បរិស្ថាន​។​ ផល​ប៉ះពាល់​ជា​វិជ្ជមាន​ដែល​អាច​កើត​មាន​នៃ​ការ​ជីក​យក​រ៉ែ​គឺ​ ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ និង​អត្ថប្រយោជន៍​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ (​ការ​បង្កើត​ទ្រព្យសម្បត្តិ​ និង​ការ​កើនឡើង​នៃ​ការ​វិនិយោគ​)​ និង​អត្ថប្រយោជន៍​សម្រាប់​ប្រជាជន​ក្នុង​តំបន់​ (​ការងារ​ ជំនាញ​ ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ដែល​ប្រសើរ​ឡើង​ ក៏​ដូច​ជា​ការ​អប់រំ​ និង​កម្មវិធី​សង្គម​)​។​​ កម្ពុជា​នឹង​មើលឃើញ​អំពី​អត្ថប្រយោជន៍​របស់​ឧស្សាហកម្ម​រ៉ែ​បន្ទាប់​ពី​ឆ្នាំ​២០២៣​ ព្រោះ​វា​នឹង​បង្កើត​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​សេដ្ឋកិច្ច​កាន់តែ​រឹង​មាំ​ ឱកាស​ការងារ​កាន់តែ​ច្រើន​ និង​អាជីវកម្ម​កាន់តែ​ច្រើន​។​ ប្រាក់​ចំណូល​ដែល​បង្កើត​ដោយ​ឧស្សាហកម្ម​និស្សា​រណកម្ម​ គួរតែ​ត្រូវ​បាន​បញ្ជូន​ទៅ​មូលនិធិ​ជាតិ​ ដែល​អាច​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​គ្របដណ្តប់​លើ​វិស័យ​អាទិភាព​ដូច​ជា​ការ​អប់រំ​ សុខភាព​សាធារណៈ​ និង​ការ​គាំពារ​សង្គម​។​ ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​ចូលរួម​ជា​ក្រុម​អ្នក​ផលិត​មាស​របស់​ពិភពលោក​ជាមួយនឹង​ការ​ចាប់ផ្តើម​ផលិតកម្ម​នៅ​តំបន់​អូរ​ក្វា​វ​ ស្រុក​កែវ​សីមា​ ខេត្តមណ្ឌលគិរី​ ដែល​ក្រុមហ៊ុន​ Renaissance​ Minerals​ បាន​រុករក​ និង​ស្រាវជ្រាវ​អស់​រយៈពេល​ ១៤​ឆ្នាំ​មក​ហើយ​។​ គម្រោង​នេះ​ត្រូវ​បាន​គេ​រំពឹង​ថា​នឹង​ផ្តល់​ប្រាក់​ចំណូល​ជាតិ​ប្រចាំឆ្នាំ​ចំនួន​ ១៨៥​លាន​ដុល្លារ​ សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ រួម​ទាំង​យ៉ាង​ហោច​ណាស់​ ៤០​លាន​ដុល្លារ​ ជា​សួយសារអាករ​ និង​ចំណូល​ពន្ធ​ ដែល​នឹង​ត្រូវ​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​សង្គម​។​​ លើស​ពី​នេះ​ ផលិតផល​ក្នុងស្រុក​សរុប​ដែល​បាន​មក​ពី​ការ​ជីក​យក​រ៉ែ​នៅ​កម្ពុជា​បាន​កើនឡើង​ពី​ប្រមាណ​ ២០៤​លាន​ដុល្លារ​ ក្នុង​ឆ្នាំ​ ២០១៨​ ដល់​ ២៤៨​លាន​ដុល្លារ​ ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១៩​… អានបន្ថែម
ក្រាបបន្ទាត់ខាងក្រោមនេះបង្ហាញអំពីចំណូលក្នុងច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុ និងចំណូលអនុវត្តរបស់សម្បទានរ៉ែ និងសម្បទានប្រេងកាតពីឆ្នាំ២០១៩ ដល់ឆ្នាំ២០២២។ ចំណូលពីសម្បទានរ៉ែមានការកើនឡើងជាលំដាប់ចំនួន ៥៨,២៩ ភាគរយ ពី ៦៤.០៣៦,២៦​លានរៀល សម្រាប់ចំណូលអនុវត្តឆ្នាំ២០១៩ រហូតដល់ ១០១.៣៦៣,០៨​លានរៀន សម្រាប់ចំណូលអនុវត្តឆ្នាំ២០២២។ ចំណូលសម្បទានប្រេងកាតមានការកើនឡើងបន្តិចសម្រាប់ចំណូលអនុវត្តឆ្នាំ២០២០ ខណៈពេលដែលចំណូលក្នុងច្បាប់ហិរញ្ញវត្ថុមានការកើនឡើងយ៉ាងគំហុកពី ៦.១៦៦លានរៀល ក្នុងឆ្នាំ២០១៩ រហូតដល់ ៩៣.១០១លានរៀល​ ក្នុងឆ្នាំ២០២០។ យ៉ាងណាមិញ ចំណូលសម្បទានប្រេងកាតបានធ្លាក់ចុះដល់ ០ សម្រាប់ចំណូលអនុវត្តឆ្នាំ២០២១ និង ២០២២។
តារាងខាងក្រោមនេះបង្ហាញឱ្យឃើញថា នៅក្នុងឆ្នាំ២០២២ រដ្ឋាភិបាល​ទទួលបានចំណូលសួយសារពីផលិតផលរ៉ែចំនួន២០ប្រភេទអាជីវកម្មទៅលើ ដែលគិតជាទឹកប្រាក់សរុប ៣៤.៩៨៦.១៩៣,៧៩ដុល្លារ។ ប្រភេទអាជីវកម្មលើថ្មកំបោរ (ប្រើប្រាស់ក្នុងវិស័យកសិកម្ម ឧស្សាហកម្ម) បានផ្តល់សួយសារច្រើនជាងគេចំនួន ៧.២២៦.៥៥៨,៧១​ដុល្លារ ក្នុងទំហំផលិតកម្ម ១២.០៤៤.២៦៤,៥២តោន ខណៈពេលដែលអាជីវកម្មលើដីល្បាយខ្សាច់ផ្តល់សួយសារលំដាប់ទី២ ដែលមានចំនួនទឹកប្រាក់ ៦.១១៤.៣៩១,៨៧ដុល្លារ។ ចំណូលសួយសារពីអាជីវកម្មលើរ៉ែមាស និងថ្មបំបែកគ្រប់ប្រភេទមានចំនួនប្រហាក់ប្រហែលគ្នាគឺ ៥.៣៥៣.៨១៣,៥៨ដុល្លារ​ និង ៥.២៦២.០១៣,៥៤ដុល្លារ ដែលឈរនៅលំដាប់ទី៣ និងទី៤។