Size of each block in Square Kilometer | 7,300 |
Angkor Gold Corp., through its subsidiary EnerCam Resources Co. Ltd. (“EnerCam”), has received the approval of the Royal Government of Cambodia on its application for a 7300 square kilometre oil and gas concession in Cambodia. This approval also allows Angkor to pursue oil and gas exploration on Block VIII. |
Announcement: Angkor Gold Corp. becomes Angkor Resources Corp.
On 04 September 2019, Angkor Gold Corp. issued on announcement that the company would change its name from Angkor Gold Corp. to Angkor Resources Corp. |
Webpage capture on the news article of Angkor receives approval for Cambodian oil and gas concession
The Royal Government of Cambodia has approved Angkor’s request for the development of Petroleum Block VIII through its subsidiary EnerCam Resources Co. Ltd. With this approval, Angkor is now proceeding with the negotiation of the Production Sharing Agreement (PSA) with regard to the license. This approval also allows Angkor to pursue oil and gas exploration on Block VIII. |
Webpage capture on the news article of Angkor receives oil and gas exploration license
Angkor Gold Corp., a Canada-based mineral exploration company, has been granted an oil and gas exploration license. |
Webpage capture on the news article of oil deal expected with Canadian firm
The government and Canadian firm EnerCam Co will soon sign an oil exploration agreement for Block VIII in Preah Sihanouk province, a senior official at the General Department of Petroleum said on Monday. |
Webpage capture on the news article of a Canadian company gets Cambodia's authorization for oil and gas exploration
The Cambodian government has given the go-ahead to a Canadian company to begin exploring for oil and gas in the Cambodian waters of the Gulf of Thailand. |