Press release on the results of the National Assembly and the Senate meeting on agriculture
On 3 June 2025, National Assembly and Senate issued a press release on the results of the National Assembly and the Senate meeting on agriculture.
The Royal Government has achieved commendable achievements through the active implementation of general policies and strategic plans in the agricultural sector, especially the strategy launched and implemented since 1987 on “Transferring direct-open implementation to in-depth development” as well as the Pentagonal strategy-phase I and the Priority Policy Programs 5 and 6, which should be continued to be implemented more effectively.