វេទិកាអាយស៊ីធី និងឌីជីថលកម្ពុជា លើកទី៧៖ ជំរុញចំណេះដឹង និងការសហការ
វេទិកា​អាយ​ស៊ី​ធី​ និង​ឌី​ជី​ថ​ល​កម្ពុជា​ លើក​ទី​៧​ ឬ​ហៅ​កាត់​ថា​ CamIDF​ លើក​ទី​៧​ ដែល​ប្រារព្ធ​ឡើង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៧​ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​២០២៤​ បាន​ប្រមូលផ្តុំ​អ្នកជំនាញ​ អ្នក​ចូល​ចិត្ត​ និង​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ទៅ​លើ​វិស័យ​នេះ​ ដើម្បី​ពិភាក្សា​អំពី​ទិដ្ឋភាព​សំខាន់ៗ​នៃ​ព័ត៌មាន​ និង​ទំនាក់ទំនង​បច្ចេកវិទ្យា​ (ICT)​ ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ វេទិកា​នេះ​គឺជា​ផ្នែក​នៃ​ព្រឹត្តិការណ៍​ធំ​មួយ​គឺ​ កម្ពុជា​ អាយ​ស៊ី​ធី​ខែ​ម​ ដែល​ផ្តោត​លើ​ប្រធានបទ​សំខាន់ៗ​ចំនួន​បី​រួម​មាន​៖​ សន្តិសុខ​សាយ​ប័​រ​ ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ និង​ការ​និទានរឿង​ដោយ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​។​ ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​រៀបចំ​ដោយ​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ រួម​ជាមួយនឹង​ការ​គាំទ្រ​ពី​មជ្ឈមណ្ឌល​សម្រាប់​សហគ្រាស​ឯកជន​អន្តរជាតិ​ (CIPE)​ ក្នុង​គោលបំណង​ផ្តល់​ជូន​ប្រជាជន​កម្ពុជា​នូវ​ចំណេះដឹង​ និង​ឧបករណ៍​ចាំបាច់​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​ក្នុង​ទិដ្ឋភាព​ឌី​ជី​ថ​ល​ដែល​កំពុង​តែ​វិ​វត្ត​ទៅ​មុខ​។​
​លោក​ ធី​ ទ្រី​ បាន​ថ្លែង​សុន្ទរកថា​បើក​កម្មវិធី​ ដើម្បី​ស្វាគមន៍​អ្នកចូលរួម​ និង​លើក​ឡើង​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​វេទិកា​នេះ​ផ្សារ​ភ្ជាប់​ជាមួយ​កម្មវិធី​ធំ​ អាយ​ស៊ី​ធី​ខែ​ម​។​ លោក​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​ថា​ វេទិកា​ដែល​ធ្វើ​ឡើងជា​រៀង​រាល់​ត្រីមាស​នេះ​ គ្របដណ្តប់​លើ​ប្រធានបទ​ចម្រុះ​ដែល​ទាក់ទង​នឹង​អាយ​ស៊ី​ធី​ និង​សេដ្ឋកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល​ រួម​ទាំង​ក្របខ័ណ្ឌ​សង្គម​ផង​ដែរ​។​ លោក​បាន​លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យ​អ្នកចូលរួម​ចុះ​ឈ្មោះ​នៅ​លើ​ camidf.net​ ដែល​ជា​វេទិកា​មួយ​ដែល​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​សម្រាប់​ការ​ពិភាក្សា​អំពី​បញ្ហា​ទាក់ទង​នឹង​អាយ​ស៊ី​ធី​ និង​ការ​ចែករំលែក​ព័ត៌មាន​។​ លោក​ ទ្រី​ ក៏​បាន​លើក​ឡើង​ពី​អត្ថប្រយោជន៍​នៃ​សមាជិកភាព​វេទិកា​ដែល​រួម​មាន​ ការ​ផ្តល់​ជំនួយ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ ដើម្បី​ជួយ​ឱ្យ​សមាជិក​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​វេទិកា​អភិបាលកិច្ច​អ៊ិ​ន​ធឺ​ណិ​ត​នៅ​ក្យូ​តុ​ (IGF)​ ឆ្នាំ​២០២៣​ ជាដើម​។​ លោក​ក៏​បាន​លើក​ឡើង​ពី​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​របស់​អូ​ឌី​ស៊ីក្នុង​ការ​ធ្វើ​ជា​អ្នក​រៀបចំ​នៃ​ កម្ពុជា​ អាយ​ស៊ី​ធី​ខែ​ម​ ឆ្នាំ​២០២៤​ ផង​ដែរ​។​ វេទិកា​ឌី​ជី​ថ​ល​នេះ​ ក៏​ស្រប​នឹង​ អាទិភាព​របស់​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​យុទ្ធសាស្ត្រ​បញ្ច​កោណ​ដំណាក់កាល​ទី​១​ដូច​គ្នា​។​
សុន្ទរកថាបើកកម្មវិធីដោយ លោក ធី ទ្រី នាយកប្រតិបត្តិរបស់អូឌីស៊ី
​របៀបវារៈ​នៃ​កម្មវិធី​ ក៏​មានការ​ពិភាក្សា​លើ​សេចក្តីព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​តាម​អ៊ីនធឺណិត​ ដោយ​ស្វែងរក​ការ​ចូលរួម​ពី​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​នានា​ រួម​ទាំង​តំណាង​មក​ពី​វិស័យ​ឯកជន​ សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ផង​ដែរ​។​ ការ​ពិភាក្សា​ទាំងនេះ​មាន​គោលបំណង​ផ្តល់​នូវ​ការ​យល់​ដឹង​យ៉ាង​ទូលំទូលាយ​អំពី​បញ្ហា​ដូច​ជា​ការ​ការពារ​ឯកជន​ភាព​ និង​តាម​អ៊ីនធឺណិត​ជាដើម​។​
​ក្នុង​នោះ​ក៏​មានការ​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ស្តី​ពី​ការ​វិនិយោគ​បរទេស​នៅ​កម្ពុជា​ដោយ​លោក​ Owen​ Tremblay​ ដែល​ជា​អ្នក​ហាត់​ការ​អន្តរជាតិ​មក​ពីសា​លា​ច្បាប់​ William​ and​ Mary​ នៅ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ផង​ដែរ​។​
​សេចក្តីព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​តាម​អ៊ីនធឺណិត​នៅ​កម្ពុជា​៖​ បកស្រាយ​ដោយ​ លោក​ ង៉ែត​ ម៉ូ​សេ​
​លោក​ ម៉ូ​សេ​ បាន​ដឹកនាំ​ការ​ប្រជុំ​លម្អិត​លើ​សេចក្តីព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​តាម​អ៊ីនធឺណិត​នៅ​កម្ពុជា​ ដោយ​ផ្ដោត​លើ​ចំណុច​សំខាន់ៗ​ចំនួន​បួន​រួម​មាន​៖
• ​ច្បាប់​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​តាម​អ៊ីនធឺណិត​សកល​
• ​ពេលវេលា​នៃ​សេចក្តីព្រាងច្បាប់​របស់​កម្ពុជា​
• ​សេចក្តីព្រាងច្បាប់​បច្ចុប្បន្ន​
• ​កង្វល់​ និង​ការ​ឆ្លើយ​តប​ដែល​ទាក់ទង​នឹង​វា​។
​លោក​បាន​គូសបញ្ជាក់​ថា​ មាន​តែ​ ៤%​ ប៉ុណ្ណោះ​នៃ​ប្រទេស​នៅ​ទូ​ទាំង​ពិភពលោក​ រួម​ទាំង​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​ ដែល​មិន​ទាន់​បាន​អនុម័ត​សេចក្តីព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​តាម​អ៊ីនធឺណិត​។​ លោក​បាន​គូសបញ្ជាក់​ពី​ការ​ចូលរួម​របស់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ផ្សេងៗ​ក្នុង​ការ​តាក់តែង​ច្បាប់​នេះ​ រួម​មាន​វិស័យ​ឯកជន​ សង្គម​ស៊ី​វិល​ និង​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ជាដើម​។​
កង្វល់​ និង​ការ​ឆ្លើយ​តប​ចំពោះ​សេចក្តីព្រាងច្បាប់​
​សាធារណជន​បាន​សម្តែង​ការ​ព្រួយបារម្ភ​អំពី​សេចក្តីព្រាងច្បាប់​នេះ​ ជា​ពិសេស​ទាក់ទង​នឹង​វិសាលភាព​ និង​សក្តានុពល​របស់​វា​ ក្នុង​ការ​រឹត​បន្តឹងបន្ថែម​ទៀត​នូវ​សេរីភាព​នៃ​ព័ត៌មាន​ និង​ការ​បញ្ចេញមតិ​ ដោយសារ​តែ​ពាក្យ​គន្លឹះ​សំខាន់ៗ​ដែល​បាន​កំណត់​មិន​ច្បាស់លាស់​។​ វា​ក៏​មាន​សំណួរ​អំពី​របៀប​ដែល​ទិន្នន័យ​ផ្ទាល់ខ្លួន​របស់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​នឹង​ត្រូវ​រក្សា​ទុក​ និង​ការពារ​ផង​ដែរ​។​ សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​សាធារណៈ​នានា​បាន​ស្នើ​សុំ​ពេលវេលា​បន្ថែម​ទៀត​សម្រាប់​ការ​ពិភាក្សា​ និង​ផ្តល់​សំឡេង​ឱ្យ​កាន់តែ​ច្រើន​ដល់​វិស័យ​ឯកជន​ និង​សង្គម​ស៊ី​វិល​។​ ការ​ព្រួយបារម្ភ​ជាក់លាក់​ពី​ក្រុម​ទាំងនេះ​ រួម​ជាមួយនឹង​ការ​ឆ្លើយ​តប​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ក៏​បាន​យក​មក​ពិភាក្សា​ដូច​គ្នា​។​
​បទ​បង្ហាញ​របស់​លោក​ Owen​ ស្តី​ពី​ការ​វិនិយោគ​បរទេស​បាន​ផ្តល់​នូវ​ទិដ្ឋភាព​ទូទៅ​នៃ​ការ​រីក​ចម្រើន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ក្នុង​រយៈពេល​ពីរ​ទសវត្សរ៍​កន្លង​មកនេះ​។​ លោក​បាន​លើក​ឡើង​ពី​ទិដ្ឋភាព​ផ្សេងៗ​នៃ​ការ​វិនិយោគ​បរទេស​ រួម​ទាំង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ការ​វិនិយោគ​របស់​ចិន​ និង​ការ​វិនិយោគ​របស់​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ក៏​ដូច​ជា​សក្ដានុពល​នៃ​ការ​នាំ​ចូល​ និង​នាំ​ចេញ​។​
​លោក​បាន​ផ្តោត​ជា​ពិសេស​លើ​វិស័យ​អាយ​ស៊ី​ធី​ ដោយ​រៀបរាប់​លម្អិត​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ក្នុង​វិស័យ​ទូរគមនាគមន៍​ ខ្សែកាប​ក្រោម​សមុទ្រ​សម្រាប់​កា​រត​ភ្ជាប់​អ៊ីនធឺណិត​ និង​ទូរគមនាគមន៍​ និង​ការ​រីក​ចម្រើន​ផ្នែក​បច្ចេកវិទ្យា​ផ្សេង​ទៀត​។​ ដោយ​ប្រើ​វិធានការ​អាយ​ស៊ី​ធី​ សូចនាករ​ និង​លិបិក្រម​ផ្សេងៗ​ លោក​បាន​បង្ហាញ​ពី​ស្ថានភាព​បច្ចុប្បន្ន​នៃ​អាយ​ស៊ី​ធី​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​បច្ចេកវិទ្យា​របស់​កម្ពុជា​ ដោយ​កត់​សម្គាល់ថា​ប្រទេស​នេះ​នៅ​តែ​ប្រឈម​មុខ​នឹង​បញ្ហា​ក្នុង​ការ​តាម​ទាន់​ស្តង់ដារ​អន្តរជាតិ​។​ គាត់​ក៏​បាន​ពិភាក្សា​អំពី​ផល​ប៉ះពាល់​នៃ​ការ​រីក​ចម្រើន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​លើ​គោលការណ៍​ឯកជន​ភាព​ ដែល​ជា​ប្រធានបទ​ដែល​កំពុង​តែ​ពាក់ព័ន្ធ​ខ្លាំង​នៅ​ក្នុង​យុគសម័យ​ឌី​ជី​ថ​ល​។​
​សេចក្តីសន្និដ្ឋាន​
​វេទិកា​អាយ​ស៊ី​ធី​ និង​ឌី​ជី​ថ​ល​កម្ពុជា​លើក​ទី​៧​ បាន​ផ្តល់​ការ​យល់​ដឹង​ដ៏​មាន​តម្លៃ​ចំពោះ​ទិដ្ឋភាព​អាយ​ស៊ី​ធី​របស់​កម្ពុជា​ ដោយ​គូសបញ្ជាក់​ពី​សមិទ្ធផល​ និង​បញ្ហា​ប្រឈម​ដែល​កំពុង​បន្ត​។​ ជាមួយនឹង​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ជា​បន្តបន្ទាប់​ក្នុង​ការ​ការពារ​ទិន្នន័យ​ ឧក្រិដ្ឋកម្ម​តាម​អ៊ីនធឺណិត​ សុវត្ថិភាព​តាម​អ៊ីនធឺណិត​ ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ និង​ការ​និទានរឿង​ដោយ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​ ហើយ​តាម​រយៈ​ការ​ដោះស្រាយ​កង្វល់​ទាក់ទង​នឹង​ច្បាប់​ស្តី​ពី​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​តាម​អ៊ីនធឺណិត​ និង​ការ​វិនិយោគ​បរទេស​ កម្ពុជា​មាន​គោលបំណង​ជំរុញ​សង្គម​ឱ្យ​មានការ​យល់​ដឹង​កាន់តែ​ច្រើន​ និង​បម្រើ​ប្រាស់​ឌី​ជី​ថ​ល​។​ វេទិកា​នេះ​បាន​ធ្វើ​ជា​គំរូ​នៃ​ស្មារតី​សហការ​ដែល​ចាំបាច់​ ដើម្បី​រុករក​នូវ​ភាព​ស្មុគស្មាញ​នៃ​យុគសម័យ​ឌី​ជី​ថ​ល​ និង​បាន​គូសបញ្ជាក់​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ការ​សន្ទនា​ដែល​កំពុង​បន្ត​ក្នុង​ចំណោម​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​។​
​តាម​រយៈ​តុល្យភាព​ការ​ការពារ​ទិន្នន័យ​ និង​តម្រូវការ​សន្តិសុខ​ឌី​ជី​ថ​ល​ជាមួយនឹង​ការ​ច្នៃប្រឌិត​ ជា​ពិសេស​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​ឯកជន​ និង​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ កម្ពុជា​អាច​ធានា​បាន​នូវ​កំណើន​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​នៅ​ក្នុង​វិស័យ​អាយ​ស៊ី​ធី​របស់​ខ្លួន​។​