អបអរសាទរ​ទិវា​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ឆ្នាំ​២០២៦៖​ ពង្រីក​ឥទ្ធិពល​លើស​ពី​រាជធានី​ភ្នំពេញ​
​ទិវា​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​គឺជា​ការ​ប្រារព្ធ​ពិធី​សកល​មួយ​ដែល​ប្រមូលផ្តុំ​សហគមន៍​ អង្គការ​ និង​រដ្ឋាភិបាល​ ដើម្បី​បង្ហាញ​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​ជាក់ស្តែង​។​ នៅ​ជុំវិញ​ពិភពលោក​ ព្រឹត្តិការណ៍​នានា​មាន​ចាប់ពី​សិក្ខាសាលា​ ការ​ពិភាក្សា​ជា​ក្រុម​ រហូត​ដល់​កម្មវិធី​ហេ​ក​កា​ថុ​ន​ និង​វេទិកា​សហគមន៍​ ដែល​ទាំង​អស់នេះ​មាន​គោលបំណង​បង្ហាញ​ពី​របៀប​ដែល​ទិន្នន័យ​អាច​ជួយ​ផ្តល់​សិទ្ធិ​អំណាច​ដល់​មនុស្ស​ និង​កែ​លម្អ​ការ​ធ្វើការ​សម្រេចចិត្ត​។​
នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ បាន​ដើរតួ​នាទី​នាំមុខ​គេ​ក្នុង​ការ​ប្រមូល​ និង​ចងក្រង​ទិន្នន័យ​ដែល​អាច​ទុកចិត្ត​បាន​ និង​មិន​លំអៀង​ដែល​អាច​ចូល​ប្រើប្រាស់​បាន​សម្រាប់​សាធារណជន​ទាំង​ជា​ភាសា​ខ្មែរ​ និង​ភាសា​អង់គ្លេស​។​ បេសកកម្ម​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​គឺ​ដើម្បី​ផ្តល់​ជូន​ដល់​ពលរដ្ឋ​ អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ និង​អ្នក​ធ្វើ​គោលនយោបាយ​ជាមួយនឹង​ព័ត៌មាន​ដែល​ពួក​គេ​ត្រូវការ​ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ដែល​មាន​តម្លាភាព​ និង​ទទួលខុសត្រូវ​។​
​ចាប់តាំងពី​ការ​ចាប់ផ្តើម​នៃ​ការ​ប្រារព្ធ​ទិវា​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​លើក​ដំបូង​នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១៤​ មក​ អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​ពង្រីក​វិសាលភាព​ និង​ផល​ជះ​របស់​ខ្លួន​ជា​បន្តបន្ទាប់​។​ ជា​រៀង​រាល់​ឆ្នាំ​ ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​បាន​ប្រមូលផ្តុំ​ក្រុម​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ចម្រុះ​ រួម​ទាំង​តំណាង​រដ្ឋាភិបាល​ អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍​ និស្សិត​ និង​សហគមន៍​អ្នក​បច្ចេកវិទ្យា​ ដើម្បី​ផ្លាស់​ប្តូរ​គំនិត​ និង​សហការ​លើ​ដំណោះស្រាយ​ដែល​ជំរុញ​ដោយ​ទិន្នន័យ​។​
​អូ​ឌី​ស៊ី​ ក៏​ប្រារព្ធ​ពិធី​របស់​ខ្លួន​ឱ្យ​ស្រប​ជាមួយនឹង​ប្រធានបទ​សកល​ និង​អាទិភាព​អភិវឌ្ឍន៍​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ផង​ដែរ​។​ ព្រឹត្តិការណ៍​កន្លង​មក​បាន​ផ្តោត​លើ​ប្រធានបទ​ដូច​ជា​រដ្ឋាភិបាល​ឌី​ជី​ថ​ល​ ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​បរិ​យា​បន្ន​ និង​ទិន្នន័យ​សម្រាប់​សមភាព​ ដែល​បង្ហាញ​ពី​របៀប​ដែល​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​អាច​ត្រូវ​បាន​អនុវត្ត​នៅ​ទូ​ទាំង​វិស័យ​នានា​ ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​ថ្នាក់​ជាតិ​។​
​ក្រៅពី​ការ​បង្កើន​ការ​យល់​ដឹង​ ការ​ប្រារព្ធ​ពិធី​ទាំងនេះ​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​ការ​ចូលរួម​ជាក់ស្តែង​។​ តាម​រយៈ​វគ្គ​អន្តរ​កម្ម​ ការ​ចែករំលែក​ចំណេះដឹង​ និង​សកម្មភាព​កសាង​សមត្ថភាព​ អ្នកចូលរួម​ទទួល​បាន​បទ​ពិសោធន៍​ជាក់ស្តែង​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​អភិបាលកិច្ច​ ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម​ និង​ការ​កែ​លម្អ​សេវា​សាធារណៈ​។​ ការ​ប្រារព្ធ​ពិធី​ទាំងនេះ​បាន​ជួយ​កសាង​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ដែល​រឹង​មាំ​ និង​មានការ​ត​ភ្ជាប់​កាន់តែ​ច្រើន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​
​ឆ្នាំ​នេះ​ ទិវា​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ឆ្នាំ​២០២៦​ គឺជា​ព្រឹត្តិការណ៍​ដ៏​មាន​អត្ថន័យ​មួយ​។​ ជា​លើក​ដំបូង​ដែល​ការ​ប្រារព្ធ​ពិធី​នេះ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​នៅ​ក្រៅ​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ដោយ​ឈាន​ដល់​សហគមន៍​ខេត្ត​ និង​នាំ​មក​នូវ​ស្មារតី​នៃ​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ឱ្យ​កាន់តែ​ខិត​ជិត​ដល់​ប្រជាជន​ដែល​ទទួល​បាន​អត្ថប្រយោជន៍​ពី​វា​។​ ​ការ​ពង្រីក​នេះ​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​ការ​ទទួលស្គាល់​កាន់តែ​ខ្លាំង​ឡើង​ថា​ ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​មិន​គួរ​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ចំពោះតែ​មជ្ឈមណ្ឌល​នៅ​ទីក្រុង​ ឬ​សហគមន៍​បច្ចេកទេស​នោះ​ទេ​។​ ផ្ទុយ​ទៅ​វិញ​ វា​គួរតែ​អាច​ចូល​ប្រើប្រាស់​បាន​ និង​មាន​អត្ថន័យ​សម្រាប់​ប្រជាជន​គ្រប់​កម្រិត​ ជា​ពិសេស​អ្នក​ដែល​នៅ​ក្នុង​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​ដែល​ពឹងផ្អែក​លើ​ព័ត៌មាន​ដើម្បី​ធ្វើការ​សម្រេចចិត្ត​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​។​
ដោយ​សហការ​ជាមួយ​ដៃគូ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ តំណាង​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​ និង​សមាជិក​សហគមន៍​ អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​នាំ​យក​ទិវា​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ទៅ​កាន់​ខេត្ត​ផ្សេងៗ​។​ ការ​ចូលរួម​ក្នុងស្រុក​ទាំងនេះ​បាន​បង្កើត​ឱកាស​ដ៏​មាន​តម្លៃ​សម្រាប់​ការ​សន្ទនា​ ការ​រៀនសូត្រ​ និង​កិច្ចសហការ​។​
​តាម​រយៈ​ការ​ភ្ជាប់​ទំនាក់ទំនង​ជាមួយ​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ក្នុងស្រុក​ អ្នកចូលរួម​អាច​ស្វែង​យល់​ពី​របៀប​ដែល​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​អាច​ដោះស្រាយ​តម្រូវការ​ជាក់លាក់​របស់​សហគមន៍​ ចាប់ពី​ការ​ធ្វើ​ផែនការ​ក្នុងស្រុក​ និង​ការ​គ្រប់គ្រង​ធនធាន​ រហូត​ដល់​ការ​ផ្តល់​សេវាកម្ម​ និង​ការ​ចូលរួម​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​។​ ព្រឹត្តិការណ៍​ទាំងនេះ​បាន​គូសបញ្ជាក់​ថា​ នៅ​ពេល​ដែល​សហគមន៍​មាន​សិទ្ធិ​ចូល​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​ច្បាស់លាស់​ និង​អាច​ទុកចិត្ត​បាន​ ពួក​គេ​មាន​ជំហរ​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​ក្នុង​ការ​ចូលរួម​ក្នុង​ដំណើរការ​អភិវឌ្ឍន៍​ និង​តស៊ូ​មតិ​សម្រាប់​អាទិភាព​របស់​ពួក​គេ​។​
​ទិវា​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​គឺ​លើស​ពី​ការ​ដែល​គ្រាន់តែ​ប្រារព្ធ​ពិធី​ វា​និយាយ​អំពី​ការ​កសាង​វប្បធម៌​នៃ​ភាព​បើក​ទូលាយ​ កិច្ចសហការ​ និង​ការ​ធ្វើការ​សម្រេចចិត្ត​ដោយ​មាន​ព័ត៌មាន​។​ តាម​រយៈ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ជា​បន្តបន្ទាប់​របស់​ខ្លួន​ អូ​ឌី​ស៊ី​កំពុង​ជួយ​ពង្រឹង​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ដោយ​លើកកម្ពស់​ភាព​ជា​ដៃគូ​ និង​លើកកម្ពស់​អក្ខរកម្ម​ទិន្នន័យ​ទាំង​នៅ​កម្រិត​ជាតិ​ និង​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​។​ សិក្ខាសាលា​ ការ​ពិភាក្សា​ និង​កិច្ចសហការ​នីមួយៗ​រួមចំណែក​ដល់​ចក្ខុវិស័យ​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ​គឺ​ សង្គម​មួយ​ដែល​ទិន្នន័យ​មិន​ត្រឹមតែ​អាច​ចូល​ប្រើប្រាស់​បាន​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ​ ប៉ុន្តែ​ថែម​ទាំង​ត្រូវ​បាន​ប្រើប្រាស់​យ៉ាង​សកម្ម​ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ជា​វិជ្ជមាន​។​ ដំណើរ​នេះ​នៅ​តែ​បន្ត​ ប៉ុន្តែ​រឿង​មួយ​ច្បាស់លាស់​៖​ ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​លែង​គ្រាន់តែ​ជា​គំនិត​ទៀត​ហើយ​ វា​គឺជា​ឧបករណ៍​ដ៏​មាន​ឥទ្ធិពល​មួយ​ដែល​កំណត់​អនាគត​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​