​សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​ស្តី​ពី​ទិន្នន័យ​សហគមន៍​នេសាទ​ប្រារព្ធ​ឡើង​នៅ​ខេត្តកំពត​
ក្នុង​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ និង​ពង្រឹង​ការ​គ្រប់គ្រង​ធនធាន​ឆ្នេរសមុទ្រ​ ក្រុមការងារ​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ ថ្មីៗ​នេះ​បាន​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​មួយ​នៅ​ខេត្តកំពត​ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៣​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ​២០២៦​ ដើម្បី​បង្ហាញ​ និង​ប្រមូល​មតិយោបល់​លើ​ទិន្នន័យ​ និង​ព័ត៌មាន​ទាក់ទង​នឹង​ការ​នេសាទ​សហគមន៍​នៅ​ខេត្ត​កែប​ និង​ខេត្តកំពត​។
ការពិគ្រោះ​យោបល់​នេះ​បាន​ប្រមូលផ្តុំ​អ្នកចូលរួម​ចំនួន​ ២៦​ នាក់​ (​រួម​ទាំង​ស្ត្រី​ ៨​ នាក់​)​ ដែល​តំណាង​ឱ្យ​រដ្ឋបាល​ជលផល​ ខណ្ឌ​ជលផល​ខេត្តកំពត​ និង​កែប​ អង្គការ​ដៃគូ​ តំណាង​សហគមន៍​នេសាទ​ និង​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ផ្សេង​ទៀត​ដែល​ធ្វើការ​ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​ជីវភាព​រស់នៅ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​នៅ​ក្នុង​សហគមន៍​តំបន់ឆ្នេរ​នៅ​កម្ពុជា​។​
​ការពិគ្រោះ​យោបល់​នេះ​មាន​គោលបំណង​បំណង​សំខាន់ៗ​មួយ​ចំនួន​ដូច​ខាងក្រោម​៖
1. បង្ហាញ​ និង​ផ្សព្វផ្សាយ​ទិន្នន័យ​ និង​ព័ត៌មាន​អំពី​ស្ថានភាព​នៃ​ការ​នេសាទ​សហគមន៍​នៅ​ខេត្ត​កែប​ និង​ខេត្តកំពត​នៅ​លើ​គេហទំព័រ​អូ​ឌី​ស៊ី​។​
2. ​ប្រមូល​មតិយោបល់​ពី​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ដើម្បី​បង្កើន​គុណភាព​ ភាព​ត្រឹមត្រូវ​ និង​ភាព​ពេញលេញ​នៃ​ទិន្នន័យ​។​
3. ​បង្កើន​សមត្ថភាព​អ្នកចូលរួម​ក្នុង​ការ​រុករក​ និង​ប្រើប្រាស់​គេហទំព័រ​អូ​ឌី​ស៊ី​ រួម​ទាំង​ការ​ចូល​ប្រើ​ឯកសារ​ផ្លូវច្បាប់​ និង​ទិន្នន័យ​នេសាទ​។​
4. ​លើកកម្ពស់​ការ​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​សម្រាប់​ការ​សម្រេចចិត្ត​ផ្អែក​លើ​ភស្តុ​តាង​ ការ​គ្រប់គ្រង​ធនធានធម្មជាតិ​ និង​ការ​ចូលរួម​ពី​សាធារណជន​។​
សិក្ខាសាលា​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ក្រោម​គម្រោង​ “​ពង្រឹង​សកម្មភាព​សង្គម​ស៊ី​វិល​ដើម្បី​ចូលរួម​ក្នុង​អភិបាលកិច្ច​សេដ្ឋកិច្ច​ (SCAEG)”​ ក្រោម​កិច្ចសហការ​គាំទ្រ​មូលនិធិ​ដោយ​សហភាព​អឺរ៉ុប​។​
​សុន្ទរកថា​ស្វាគមន៍​ត្រូវ​បាន​ថ្លែង​ដោយ​តំណាង​អូ​ឌី​ស៊ី​ ដែល​បាន​គូសបញ្ជាក់​ពី​តួនាទី​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​នៅ​ក្នុង​គម្រោង​នេះ​។​ កញ្ញា​បាន​ពន្យល់​ថា​ អូ​ឌី​ស៊ី​ទទួលខុសត្រូវ​ក្នុង​ការ​ប្រមូល​ព័ត៌មាន​អំពី​សហគមន៍​នេសាទ​ និង​ផ្សព្វផ្សាយ​នៅ​លើ​វេ​ប​សាយ​អូ​ឌី​ស៊ី​ ក្រោម​ទំព័រ​ព័ត៌មាន​ទិន្នន័យ​អំពី​ “​ព័ត៌មាន​គ្រប់គ្រង​ធនធាន​ជលផល​”​។​ លើស​ពី​នេះ​ អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​ផលិត​ផ្ទាំង​រូបភាព​ន​សហគមន៍​នេសាទ​ ដែល​ផ្តល់​ព័ត៌មាន​សង្ខេប​អំពី​សហគមន៍​នីមួយៗ​ រួម​ទាំង​សក្តានុពល​ និង​រូបថត​របស់​សហគមន៍​។​ កញ្ញា​ក៏​បាន​បញ្ជាក់​ពី​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ ក្នុង​ការ​កសាង​សមត្ថភាព​សហគមន៍​តាម​រយៈ​សិក្ខាសាលា​បណ្តុះបណ្តាល​ផ្សេងៗ​លើ​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​សង្គម​ ការ​ផលិត​ផែនទី​ដោយ​សហគមន៍​ និង​ការ​ធ្វើ​ទស្សនី​យ​កម្ម​ទិន្នន័យ​។
បន្ទាប់​មក​គឺ​តំណាង​មក​ពី​អង្គការ​អាក់​សិន​អេ​ត​កម្ពុជា​ ដែល​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​សារៈសំខាន់​នៃ​ការ​បន្ត​កិច្ចសហការ​ក្នុង​ចំណោម​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​។​ លោកស្រី​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​ថា​ ទោះបីជា​គម្រោង​ SCAEG​ នឹង​បញ្ចប់​នៅ​ឆ្នាំ​នេះ​ក៏​ដោយ​ ក៏​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ និង​សកម្មភាព​រួម​គ្នា​ដែល​ផ្តួចផ្តើម​ឡើង​តាម​រយៈ​គម្រោង​នេះ​គួរតែ​បន្ត​។​ លោកស្រី​បាន​កត់​សម្គាល់ថា​ សមិទ្ធផល​រហូត​មក​ដល់​ពេល​នេះ​ គឺជា​លទ្ធផល​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​យ៉ាង​រឹង​មាំ​ក្នុង​ចំណោម​ដៃគូ​ សហគមន៍​ និង​ស្ថាប័ន​រដ្ឋាភិបាល​។​
​លោក​ គីង សុ​ផា​នី​ មក​ពី​​ខណ្ឌ​​​រដ្ឋ​បាល​ជលផល​ខេត្ត​កែប​ ក៏​បាន​សម្តែង​ការ​កោតសរសើរ​ចំពោះ​អង្គការ​ដៃគូ​ចំពោះ​ការ​គាំទ្រ​ជា​បន្តបន្ទាប់​របស់​ពួក​គេ​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​សហគមន៍​នេសាទ​។​ លោក​បាន​បញ្ជាក់​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ និង​លើកទឹកចិត្ត​អ្នកចូលរួម​ឱ្យ​ចូល​មើល​ និង​ប្រើប្រាស់​ព័ត៌មាន​សហគមន៍​នេសាទ​ដែល​មាននៅ​លើ​វេ​ប​សាយ​អូ​ឌី​ស៊ី​យ៉ាង​សកម្ម​។
លោក​ ណម​ ឡាំង​​ស៊ី​ន​ តំ​ណាងរដ្ឋបាលជលផល នៃ​ក្រសួង​កសិ​កម្ម រុក្ខា​ប្រមាញ់ និង​នេ​សាទ​ ​បាន​ផ្តល់​ទិដ្ឋភាព​ទូទៅ​នៃ​ស្ថានភាព​បច្ចុប្បន្ន​នៃ​សហគមន៍​នេសាទ​នៅ​ទូ​ទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ យោង​តាម​ការ​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ មាន​សហគមន៍​នេសាទ​មាន​ចំនួន​ ៤៧២​ នៅ​ទូ​ទាំង​ប្រទេស​ ដែល​ក្នុង​នោះ​ ៤៤​ មា​នទី​តាំងនៅ​តំបន់ឆ្នេរ​សមុទ្រ​ និង​ ៤៦៧​ ត្រូវ​បាន​ចុះបញ្ជី​ជា​ផ្លូវការ​រួច​ហើយ​។​
​លោក​ក៏​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​ផង​ដែរ​ថា​ រដ្ឋបាល​ជលផល​បន្ត​គាំទ្រ​ដល់​ការ​ចុះបញ្ជី​សហគមន៍​ដែល​មិន​ទាន់​ចុះបញ្ជី​ និង​កសាង​សមត្ថភាព​របស់​ថ្នាក់ដឹកនាំ​សហគមន៍​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​ការ​គ្រប់គ្រង​ការ​នេសាទ​ក្នុងស្រុក​។​
​ក្នុងអំឡុងពេល​នៃ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​បង្ហាញ​ទិន្នន័យ​ និង​ផ្ទាំង​ទិន្នន័យ​អំពី​សហគមន៍​នេសាទ​ នៅ​ខេត្ត​កែប​ និង​ខេត្តកំពត​។​ បទ​បង្ហាញ​បាន​បង្ហាញ​ពី​ព័ត៌មាន​សំខាន់ៗ​ដូច​ជា​ ទីតាំង​សហគមន៍​ ស្ថានភាព​ចុះបញ្ជី​ និង​ផែនការ​គ្រប់គ្រង​សហគមន៍​។​ អ្នកចូលរួម​ត្រូវ​បាន​អញ្ជើញ​ឱ្យ​ពិនិត្យ​ទិន្នន័យ​ និង​ចែករំលែក​មតិ​កែ​លម្អ​ ដើម្បី​ធានា​បាន​នូវ​ភាព​ត្រឹមត្រូវ​ និង​ភាព​ពេញលេញ​របស់​វា​។​
ការពិគ្រោះ​យោបល់​រួម​មាន​វគ្គ​ពិភាក្សា​អន្តរ​កម្ម​ ដែល​អ្នកចូលរួម​បាន​លើក​ឡើង​នូវ​សំណួរ​ និង​ចែករំលែក​ព័ត៌មាន​ថ្មីៗ​ទាក់ទង​នឹង​សហគមន៍​នេសាទ​ជា​ច្រើន​។​
​អ្នកចូលរួម​ម្នាក់​បាន​សួរ​ថា​ហេតុ​អ្វី​បានជា​មិន​មាន​ព័ត៌មាន​អំពី​សហគមន៍​នេសាទ​កោះ​គ្រឹ​ស្នា​-​លក​ នៅ​លើ​វេ​ប​សាយ​អូ​ឌី​ស៊ី​។​ អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​ពន្យល់​ថា​ សំណុំ​ទិន្នន័យ​បច្ចុប្បន្ន​ពឹងផ្អែក​លើ​ព័ត៌មាន​ដែល​ផ្តល់​ដោយ​រដ្ឋបាល​ជលផល​ ហើយ​មិន​ទាន់​មាន​ឯកសារ​ផ្លូវការ​សម្រាប់​សហគមន៍​នេះ​នៅឡើយ​ទេ​។​ តំណាង​មក​ពី​រដ្ឋបាល​ជលផល​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ សហគមន៍​បាន​រៀបចំ​ផែនការអភិវឌ្ឍន៍​សហគមន៍​របស់​ខ្លួន​រួច​ហើយ​ ប៉ុន្តែ​ដំណើរការ​ចុះ​ឈ្មោះ​ត្រូវការ​ពេលវេលា​ ពីព្រោះ​វា​ត្រូវការ​ជំហាន​ជា​ច្រើន​ រួម​ទាំង​ការ​គូស​ផែនទី​ ការ​ទទួលស្គាល់​ជា​ផ្លូវការ​ និង​ការ​ដាក់​ស្នើ​ឯកសារ​ចុះ​ឈ្មោះ​។​
​តំណាង​មក​ពី​រដ្ឋបាល​ជលផល​បាន​ពន្យល់​បន្ថែម​ទៀត​ថា​ កិច្ចព្រមព្រៀង​ និង​ផែនការ​គ្រប់គ្រង​សម្រាប់​សហគមន៍​នានា​ក្នុង​ខេត្ត​កែប​ កំពត​ និង​ព្រះ​សីហ​នុ​ កំពុង​ទទួល​បានការ​គាំទ្រ​ពី​ធនាគារអភិវឌ្ឍន៍អាស៊ី​ (ADB)​ ហើយ​បច្ចុប្បន្ន​កំពុង​ស្ថិត​ក្នុង​ដំណើរការ​នៃ​ការ​បោះពុម្ពផ្សាយ​ និង​ផ្សព្វផ្សាយ​។​ ខណៈ​ពេល​ដែល​ច្បាប់​ចម្លង​ទន់​មាន​រួច​ហើយ​ ឧ​ប​សម្ព័ន្ធ​ និង​ឯកសារ​គាំទ្រ​មួយ​ចំនួន​នៅ​តែ​ត្រូវការ​ការ​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​មុន​ពេល​បោះពុម្ពផ្សាយ​ចុង​ក្រោយ​។​
រដ្ឋបាល​ជលផល​ក៏​បាន​ពន្យល់​ផង​ដែរ​ថា​ ដំណើរការ​ចុះ​ឈ្មោះ​សម្រាប់​ការ​នេសាទ​សហគមន៍​ចាប់ផ្តើម​ជាមួយនឹង​ការ​កំណត់​អត្តសញ្ញាណ​ផែនទី​សហគមន៍​ បន្ទាប់​មក​ដោយ​កិច្ចព្រមព្រៀង​រវាង​សហគមន៍​ និងសង្កាត់​​រដ្ឋបាល​ជលផល​ស្រុក​ មុន​ពេល​ការ​ចុះ​ឈ្មោះ​ជា​ផ្លូវការ​អាច​ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​។​
​វគ្គ​មួយទៀត​ដែល​ដឹកនាំ​ដោយ​ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​បង្ហាញ​ពី​របៀប​ដែល​អ្នកចូលរួម​អាច​ស្វែងរក​ច្បាប់​ បទ​ប្បញ្ញត្តិ​ និង​ព័ត៌មាន​ទាក់ទង​នឹង​សហគមន៍​នេសាទ​នៅ​លើ​វេ​ប​សាយ​អូ​ឌី​ស៊ី​។​ អ្នកចូលរួម​មក​ពី​សហគមន៍​នេសាទ​បាន​បង្ហាញ​ចំណាប់អារម្មណ៍​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ព័ត៌មាន​អាច​ចូល​ប្រើប្រាស់​បាន​កាន់តែ​ងាយស្រួល​សម្រាប់​សហគមន៍​ក្នុង​តំបន់​។​ ការ​ផ្តល់​យោបល់​មួយ​គឺ​បង្កើត​លេខ​កូដ​ QR​ សម្រាប់​សហគមន៍​នីមួយៗ​ ដែល​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​សមាជិក​ចូល​ប្រើ​ទិន្នន័យ​ និង​ឯកសារ​ពាក់ព័ន្ធ​បាន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​។​ អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​ស្វាគមន៍​ការ​ផ្តល់​យោបល់​នេះ​ ហើយ​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ខ្លួន​មាន​គម្រោង​ផលិត​ផ្ទាំង​រូបភាព​សហគមន៍​ដែល​មាន​លេខ​កូដ​ QR​ និង​ចែករំលែក​វា​តាម​រយៈ​បណ្តាញ​ទំនាក់ទំនង​សហគមន៍​ រួម​ទាំង​ក្រុម​តេ​ឡេ​ក្រាម​។
សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​បាន​ផ្តល់​វេទិកា​សំខាន់​មួយ​សម្រាប់​ភ្នាក់ងារ​រដ្ឋាភិបាល​ អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ និង​តំណាង​សហគមន៍​ ដើម្បី​ផ្លាស់​ប្តូរ​ចំណេះដឹង​ និង​ពង្រឹង​កិច្ចសហការ​។​ តាម​រយៈ​ការ​កែ​លម្អ​ការ​ចូល​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​នេសាទ​ដែល​អាច​ទុកចិត្ត​បាន​ និង​ការ​បង្កើន​សមត្ថភាព​របស់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​វា​ គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​នេះ​គាំទ្រ​ដល់​អភិបាលកិច្ច​ដែល​មាន​តម្លាភាព​ជាង​មុន​ ការ​គ្រប់គ្រង​ការ​នេសាទ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ និង​ការ​ចូលរួម​របស់​សហគមន៍​កាន់តែ​រឹង​មាំ​ក្នុង​ការ​គ្រប់គ្រង​ធនធាន​តំបន់ឆ្នេរ​សមុទ្រ​។​
​អូ​ឌី​ស៊ី​នឹង​បន្ត​កែ​លម្អ​សំណុំ​ទិន្នន័យ​ដោយ​ផ្អែក​លើ​មតិ​កែ​លម្អ​ពី​ការពិគ្រោះ​យោបល់​ និង​លើកទឹកចិត្ត​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ឱ្យ​ចូលរួម​យ៉ាង​សកម្ម​ជាមួយ​ទិន្នន័យ​ដែល​មាននៅ​លើ​វេទិកា​របស់​ខ្លួន​ ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​ការ​ធ្វើការ​សម្រេចចិត្ត​ដោយ​មាន​ព័ត៌មាន​សម្រាប់​សហគមន៍​នេសាទ​នៅ​តំបន់ឆ្នេរ​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​