“ទាំងអស់គ្នាស័កិ្តសមនឹងទទួលបានការតភ្ជាប់ និងបង្កើនថាមពលអ៊ីនធឺណិតជាអតិបរមា” បទពិសោធន៍របស់ខ្ញុំនៅឯវេទិកាផ្លាស់ប្តូរបណ្តាញសហគមន៍លើកទី៧ អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិក ២០២៣
ថ្មីៗនេះ ខ្ញុំមានឱកាសចូលរួមវេទិកាផ្លាស់ប្តូរបណ្តាញសហគមន៍អាស៊ីប៉ាស៊ីហ្វិកលើកទី៧ ឆ្នាំ ២០២៣ ដែលជាសន្និសីទមួយដែលប្រមូលផ្តុំអ្នកជំនាញ អ្នកអនុវត្ត និងអ្នកតស៊ូមតិនៃបណ្តាញសហគមន៍មកពីទូទាំងតំបន់ និងលើសពីនេះ។ ប្រធានបទនៃសន្និសីទគឺ “ការតភ្ជាប់សហគមន៍ជនជាតិដើមភាគតិច និងសហគមន៍តាមតំបន់ភ្នំ” ដែលផ្តោតលើបញ្ហាប្រឈម និងឱកាសនៃការផ្តល់លទ្ធភាពប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិត និងជំនាញឌីជីថលដល់ប្រជាជនដែលខ្វះខាតទាំងនេះ។
សន្និសីទនេះត្រូវបានធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី ២៤-២៥ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២៣ នៅ Guwahati រដ្ឋ Assam ប្រទេសឥណ្ឌា ដែលជាទីក្រុងដែលល្បីល្បាញសម្រាប់វប្បធម៌ដ៏សម្បូរបែប និងទេសភាពដ៏ស្រស់ស្អាត។ ទីតាំងនៃសន្និសីទគឺនៅសាកលវិទ្យាល័យ Royal Global ដែលជាស្ថាប័នដ៏មានកិត្យានុភាពដែលផ្តល់នូវការអប់រំប្រកបដោយគុណភាព និងការស្រាវជ្រាវលើវិស័យផ្សេងៗ។ សន្និសីទនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយ មូលនិធិពង្រឹងអំណាចឌីជីថល (Digital Empowerment Foundation), សង្គមអ៊ីនធឺណិត (Internet Society), និងក្រុមប្រឹក្សាអភិវឌ្ឍន៍សង្គម និងឌីជីថល (Council for Social and Digital Development) ដោយមានការគាំទ្រពីដៃគូសហការជាច្រើនដូចជា APC, APNIC Foundation, Global Digital Inclusion Partnership, WSA, TISS, North East Development Foundation, HUGHES ទំនាក់ទំនងឥណ្ឌា A-CODE និងឥតខ្សែសម្រាប់សហគមន៍។
សន្និសិទនេះមានវគ្គជាច្រើន ដូចជាបទបង្ហាញ ការពិភាក្សាតុមូល និងការពិភាក្សាជាក្រុម ដែលគ្របដណ្តប់លើប្រធានបទជាច្រើនដូចជា គំរូបណ្តាញសហគមន៍ គោលនយោបាយ និងបទប្បញ្ញត្តិ និរន្តរភាព យេនឌ័រ និងបរិយាបន្ន ការកសាងសមត្ថភាព ខ្លឹមសារ និងសេវាកម្ម និងការវាយតម្លៃផលប៉ះពាល់។ វាគ្មិនមកពីប្រទេស និងសាវតាផ្សេងៗគ្នា ហើយពួកគេបានចែករំលែកបទពិសោធន៍ ការយល់ដឹង និងការអនុវត្តល្អបំផុតនៃការធ្វើការជាមួយជនជាតិដើមភាគតិច និងសហគមន៍តាមតំបន់ភ្នំ។
ខ្ញុំក៏ត្រូវបានអញ្ជើញឱ្យធ្វើបទបង្ហាញនៅក្នុងសន្និសិទនេះផងដែរ ហើយខ្ញុំមានកិត្តិយស និងរំភើបយ៉ាងខ្លាំងដែលបានចែករំលែកការងាររបស់ខ្ញុំទៅកាន់អ្នកចូលរួម។ ប្រធានបទនៃការធ្វើបទបង្ហាញរបស់ខ្ញុំគឺ “កម្មវិធីបណ្ណាល័យអ្នកប្រយុទ្ធ៖ នាំមកនូវការតភ្ជាប់អ៊ីនធឺណិត និងជំនាញឌីជីថលដល់ប្រជាជនជនបទ”។ កម្មវិធីបណ្ណាល័យអ្នកប្រយុទ្ធ នេះត្រូវបានគាំទ្រដោយជំនួយឥតសំណងពីមូលនិធិ APNIC តាមរយៈមូលនិធិគំនិតច្នៃប្រឌិតសង្គមព័ត៌មាន (ISIF Asia) និងអនុវត្តដោយការបើកទូលាយគំនិតផ្តួចផ្តើមការអភិវឌ្ឍបណ្ណាល័យរបស់អង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ។ កម្មវិធីនេះមានគោលបំណងផ្តល់នូវការតភ្ជាប់អ៊ីនធឺណិត និងជំនាញឌីជីថលដល់ប្រជាជនជនបទក្នុងខេត្តចំនួនបួនក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដូចជា ខេត្តព្រះវិហារ កំពង់ធំ ក្រចេះ និងស្ទឹងត្រែង។ កម្មវិធីនេះមានគោលបំណងសំខាន់ចំនួនបី ដើម្បីធានាបាននូវការតភ្ជាប់អ៊ីនធឺណិតសម្រាប់មនុស្សគ្រប់គ្នា ធ្វើអោយប្រសើរឡើងនូវជំនាញឌីជីថលនៃប្រជាជនគោលដៅ និងបង្កើតភស្តុតាងថ្មីស្តីពីតម្រូវការឌីជីថល។
កម្មវិធីនេះបានបង្កើតបណ្ណាល័យមួយនៅក្នុងខេត្តព្រះវិហាររួចហើយ និងបាននឹងកំពុងផ្តល់សកម្មភាព និងសិក្ខាសាលាមួយចំនួនដល់សមាជិកសហគមន៍មូលដ្ឋាន។ កម្មវិធីនេះក៏កំពុងធ្វើការសិក្សាពីលទ្ធភាពដើម្បីវាយតម្លៃលទ្ធភាពការប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិត និងតម្រូវការក្នុងខេត្តចំនួនបីផ្សេងទៀត។ កម្មវិធីនេះមានគម្រោងបង្កើតបណ្ណាល័យ និងសកម្មភាពបន្ថែមទៀតនាពេលអនាគតដ៏ខ្លីខាងមុខនេះ។
ខ្ញុំបានធ្វើបទបង្ហាញពីប្រវត្តិ គោលបំណង សកម្មភាព និងលទ្ធផលនៃកម្មវិធីបណ្ណាល័យ។ ខ្ញុំក៏បានបង្ហាញរូបថតមួយចំនួនពីបណ្ណាល័យផងដែរ។ ខ្ញុំបានទទួលមតិកែលម្អ និងសំណួរជាវិជ្ជមានពីទស្សនិកជន ហើយខ្ញុំក៏បានផ្លាស់ប្តូរទំនាក់ទំនង និងគំនិតជាមួយវាគ្មិន និងអ្នកចូលរួមមួយចំនួនផ្សេងទៀត ដែលចាប់អារម្មណ៍ក្នុងការសហការ ឬស្វែងយល់បន្ថែមអំពីកម្មវិធីនេះ។
សកម្មភាពដ៏អស្ចារ្យមួយទៀតនៅក្នុងសន្និសីទគឺការពិភាក្សាជាក្រុម ដែលខ្ញុំបានចូលរួមជាមួយវាគ្មិនផ្សេងទៀតក្នុងការជួយ និងណែនាំអ្នកចូលរួមក្នុងការតាក់តែងផែនការសម្រាប់គម្រោងបណ្តាញសហគមន៍ផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ពួកគេ។ អ្នកចូលរួមត្រូវបានបែងចែកជាក្រុម ហើយពួកគេបានបំផុសគំនិត និងពិភាក្សាអំពីគោលដៅ យុទ្ធសាស្ត្រ និងបញ្ហាប្រឈមនៃគម្រោងរបស់ពួកគេ។ វាគ្មិនបានផ្ដល់មតិកែលម្អ និងការផ្ដល់យោបល់ ហើយក៏បានចែករំលែកបទពិសោធន៍ និងមេរៀនដែលគេបានរៀនផងដែរ។ វាជាវគ្គអន្តរកម្ម និងសហការគ្នាយ៉ាងខ្លាំង។ ខ្ញុំចាប់អារម្មណ៍នឹងភាពច្នៃប្រឌិត និងចំណង់ចំណូលចិត្តរបស់អ្នកចូលរួម។ ខ្ញុំបានរៀនច្រើនពីទស្សនៈ និងគំនិតរបស់ពួកគេ ហើយខ្ញុំក៏បានបង្កើតមិត្តថ្មី និងដៃគូសក្តានុពលមួយចំនួនផងដែរ។ ខ្ញុំសង្ឃឹមថាផែនការរបស់ពួកគេនឹងសម្រេចបាន ហើយសហគមន៍របស់ពួកគេនឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីការតភ្ជាប់អ៊ីនធឺណិត និងជំនាញឌីជីថលដែលពួកគេនឹងផ្តល់។
សន្និសីទនេះគឺជាបទពិសោធន៍ដ៏សម្បូរបែប និងផ្តល់រង្វាន់សម្រាប់ខ្ញុំ ដោយសារខ្ញុំបានរៀនច្រើនពីវាគ្មិន និងអ្នកចូលរួមផ្សេងទៀត។ ខ្ញុំត្រូវបានបំផុសគំនិតដោយរឿងរ៉ាវ និងសមិទ្ធិផលនៃគម្រោងបណ្តាញសហគមន៍មកពីផ្នែកផ្សេងៗនៃពិភពលោក។ ខ្ញុំក៏ត្រូវបានលើកទឹកចិត្តដោយបញ្ហាប្រឈម និងឱកាសដែលនៅខាងមុខ។ ខ្ញុំចូលចិត្តរបៀបដែលយើងទាំងអស់គ្នាបានធ្វើការលើផ្នែកផ្សេងៗនៃពិភពលោក ដើម្បីជួយមនុស្សឱ្យភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងគ្នាទៅវិញទៅមក និងប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិតសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍ផ្ទាល់ខ្លួន និងសហគមន៍របស់ពួកគេ។
ខ្ញុំសូមអរគុណអ្នករៀបចំសម្រាប់ការធ្វើឱ្យព្រឹត្តិការណ៍នេះអាចធ្វើទៅបាននិងសម្រាប់ការអញ្ជើញឱ្យខ្ញុំជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីនេះ។ សូមអរគុណដល់មូលនិធិ APNIC សម្រាប់ការផ្តល់ឱកាសសម្រាប់កម្មវិធីបណ្ណាល័យអ្នកប្រយុទ្ធ ក្នុងការក្លាយជាអ្នកទទួលជំនួយរបស់ពួកគេ និងសម្រាប់ការគាំទ្រការងារ និងចក្ខុវិស័យរបស់យើង។ ជាចុងក្រោយ ខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណដល់អង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ សម្រាប់ការគាំទ្រ និងការណែនាំទាំងអស់ដែលពួកគេបានផ្តល់ឱ្យខ្ញុំ និងកម្មវិធី។
ខ្ញុំសង្ឃឹមថាការបង្ហោះប្លក់នេះបានផ្តល់ឱ្យអ្នកនូវទិដ្ឋភាពនៃសន្និសីទ និងកម្មវិធីទាំងមូល។ សូមចូលរួមជាមួយខ្ញុំ និងចលនាបណ្តាញសហគមន៍នៅក្នុងដំណើរស្វែងរករបស់យើងដើម្បីភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងដែលមិនភ្ជាប់គ្នា និងបង្កើនសិទ្ធិអំណាចដល់អ្នកដែលខ្វះខាត។