​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ច​​សិក្សា​ពី​សកម្មភាព​ប្រតិបត្តិការ​ធនធាន​រ៉ែ​នៅ​ក្នុង​សហគមន៍​
​ក្រុមការងារ​របស់​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ បាន​ធ្វើ​ទស្សនកិច្ច​សិក្សា​រយៈពេល​ប្រាំពីរ​ថ្ងៃ​ ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​០៦​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១២​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​២០២៣​ ដោយ​ផ្តោត​លើ​សកម្មភាព​ប្រតិបត្តិការ​ធនធាន​រ៉ែ​ជុំវិញ​តំបន់​ព្រៃ​ឡង់​ក្នុង​ខេត្ត​ចំនួន​ ៤​ រួម​មាន​៖​ ខេត្តក្រចេះ​ ខេត្តស្ទឹងត្រែង​ ខេត្តព្រះវិហារ​ និង​ខេត្តកំពង់ធំ​។​ កំ​ទ្បុ​ង​ពេល​ទស្សនកិច្ច​សិក្សា​នេះ​ ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​ជួប​ពិភាក្សា​ជាមួយ​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​ និង​អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល​នានា​ ដើម្បី​ស្វែង​យល់​អំពី​បទ​ពិសោធន៍​ និង​ទស្សនៈ​ផ្ទាល់ខ្លួន​របស់​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​លើ​សកម្មភាព​ប្រតិបត្តិការ​ធនធាន​រ៉ែ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​របស់​គាត់​។​ គោលបំណង​នៃ​ទស្សនកិច្ច​សិក្សា​នេះ​គឺ​ដើម្បី​វាយតម្លៃ​កម្រិត​នៃ​ទិន្នន័យ​ និង​តម្លាភាព​ព័ត៌មាន​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ប្រតិបត្តិការ​ធនធាន​រ៉ែ​។​
​ពី​ថ្ងៃ​ទី​០៧​ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១០​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​២០២៣​ ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​ចុះ​សំណេះសំណាល​ជាមួយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ភូមិ​កំពង់​ក្បឿង​និង​ភូមិ​ឥ​ន្ធ​ជ័យ​ក្នុង​ខេត្តក្រចេះ​ សហគមន៍​កាំ​ង​ចាម​ក្នុង​ខេត្តស្ទឹងត្រែង​ និង​ភូមិ​ឬ​ស្សី​ស្រុក​ក្នុង​ខេត្តព្រះវិហារ​ ដើម្បី​ស្វែង​យល់​បន្ថែម​អំពី​ជីវភាព​រស់នៅ​ និង​ព័ត៌មាន​អំពី​ ប្រតិបត្តិការ​ធនធាន​រ៉ែ​នៅ​ក្នុង​ ឬ​ជិត​សហគមន៍​របស់​ពួក​គេ​។​ យោង​តាម​ព័ត៌មាន​ពី​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​ ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​ទាក់ទង​នឹង​ប្រតិបត្តិការ​ធនធាន​រ៉ែ​ហាក់ដូចជា​មាន​កង្វះខាត​ ដែល​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​អ្នកស្រុក​មានការ​យល់​ច្រ​លំ​នៅ​ពេល​ឃើញ​ប្រតិបត្តិការ​ធនធាន​រ៉ែ​នៅ​ក្នុង​សហគមន៍​របស់​គាត់​។​ សហគមន៍​មួយ​ចំនួន​បាន​រាយការណ៍​ថា​ ពួក​គាត់​បាន​ទទួល​សំណង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ពី​ក្រុមហ៊ុន​រ៉ែ​សម្រាប់​ដី​របស់​ពួក​គាត់​ដែល​នៅ​ក្នុង​តំបន់​សម្បទាន​។​ ទាក់ទង​នឹង​សំណង​នេះ​ សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​បាន​ទទួល​ប្រាក់​សំណង​ដំបូង​ ប៉ុន្តែ​ពួក​គាត់​មិន​ទាន់​បាន​ទទួល​សំណង​គ្រប់​ចំនួន​ទៅ​តាម​ការ​សន្យា​នៅ​ទ្បើ​យ​ទេ​។​
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១១​ ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​២០២៣​ ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​ជួប​ពិភាក្សា​ជាមួយ​សហគមន៍​ព្រៃឈើ​ក្បាល​ខ្លា​ និង​សហគមន៍​អូរ​ដាស់​ស្តរ​ ក្នុង​ខេត្តកំពង់ធំ​។​ ទោះបីជា​មិន​មាន​ដី​សម្បទាន​រុករក​រ៉ែ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​របស់​ពួក​គាត់​ក៏​ដោយ​ ក៏​សហគមន៍​បាន​រាយការណ៍​ថា​ ពួក​គាត់​រង​ផល​ប៉ះពាល់​ពី​ការ​ជីក​យក​រ៉ែ​ខុសច្បាប់​នៅ​ជុំវិញ​តំបន់​ព្រៃ​ឡង់​ ដែល​ផ្តល់​ជា​អាហារ​ និង​ជា​ប្រភព​ចំណូល​ដ៏​សំខាន់​របស់​ពួក​គាត់​។​ សហគមន៍​ទាំង​ពីរ​ក៏​បាន​លើក​ឡើង​ពី​កង្វល់​របស់​ពួក​គាត់​ទាក់ទង​នឹង​គុណភាព​ទឹក​នៃ​ស្ទឹង​សែន​ ព្រោះ​វា​ជា​ប្រភព​ទឹក​ដ៏​សំខាន់​របស់​ពួក​គាត់​។​
​ដំណើរ​ទស្សនៈកិច្ច​នេះ​គឺជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​គម្រោង​តាមដាន​ប្រាក់​ចំណូល​សាធារណៈ​ពី​ឧស្សាហកម្ម​និស្សា​រណកម្ម​នៅ​កម្ពុជា​ ទទួល​បាន​មូលនិធិ​ពី​ កម្មវិធី​ស៊ុ​យ​អែ​ត​ សម្រាប់​អាយ​ស៊ី​ធី​ ក្នុង​តំបន់​កំពុង​អភិវឌ្ឍ​ (SPIDER)​ និង​អនុវត្ត​ដោយ​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ ហៅ​កាត់​ថា​អូ​ឌី​ស៊ី​។​ គម្រោង​នេះ​មាន​គោលបំណង​លើកកម្ពស់​គណនេយ្យ​ភាព​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ និង​បង្កើន​ការ​យល់​ដឹង​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ តាម​រយៈ​តម្លាភាព​ទិន្នន័យ​ ដោយ​បង្កើន​លទ្ធភាព​ទទួល​ព័ត៌មាន​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ និង​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ចំពោះ​ទិន្នន័យ​វិ​ម្ឈ​ការ​និង​គួរ​ឱ្យ​ទុកចិត្ត​អំពី​ចំណូល​ពី​វិស័យ​ឧស្សាហកម្ម​និស្សា​រណកម្ម​។​