សិក្ខាសាលា​បណ្តាញ​អង្គការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ដើម្បី​ការ​អភិវឌ្ឍ​
ការ​កើនឡើង​នៃ​ការ​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​បច្ចេកវិទ្យា​គមនាគមន៍​ និង​ព័ត៌មាន​ (ICT)​ ដែល​នៅ​ក្នុង​ «​បដិវត្ត​ឧស្សាហកម្ម​ទី​ ៤.០»​ បាន​ជះ​ឥទ្ធិពល​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដល់​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​អ្វី​ ។​ ដោយ​មើលឃើញ​កា​រវិ​វត្ត​ដែល​មិន​អាច​ជៀស​បាន​ឆ្ពោះទៅ​រក​បរិវត្ត​កម្ម​​ឌី​ជី​ថ​ល​ រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បាន​និង​កំពុង​រៀបចំ​ឌី​ជី​ថ​ល​នី​យ​កម្ម​នៃ​ការងារ​របស់​ខ្លួន​ និង​ដំណើរការ​នៃ​ការ​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​របស់​ខ្លួន​។​ ស្រប​តាម​ក្រប​ខណ្ឌ​គោលនយោបាយ​សេ​ដ្ខ​កិច្ច​និង​សង្គម​ឌី​ជី​ថ​ល​ថ្មី​ រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​និង​កំពុង​បង្កើត​ច្បាប់​និង​គោលនយោបាយ​ឌី​ជី​ថ​ល​ថ្មីៗ​ រួម​មាន​គោលនយោបាយ​ទិន្នន័យ​បើកចំហ​ ច្រក​ទ្វា​អ៊ីនធឺណិត​ជាតិ​ និង​គោលនយោបាយ​ផ្សេងៗ​ទៀត​។​ ការ​ពិភាក្សា​ជុំវិញ​ដំណើរការ​ឌី​ជី​ថ​ល​ភាវូបនីយកម្ម​និង​បរិវត្ត​កម្ម​​ឌី​ជី​ថ​លរបស់​រដ្ឋាភិបាល​មាន​កម្រិត​ ដែល​បង្កើត​ឱ្យ​មាន​គម្លាត​ចំណេះដឹង​ដ៏​ធំ​រវាង​អ្នក​តាក់តែង​គោលនយោបាយ​និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​។​
​ស្ថិត​ក្នុង​ដំណាក់កាល​រីក​ចម្រើន​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​នៃ​វិស័យ​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មានវិទ្យា​និង​ទំនាក់ទំនង​ និង​និន្នាការ​នានា​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ បណ្តាញ​អង្គការ​ប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យា​ដើម្បី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (ICT4D​ Cambodia​ Network)​ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២២​ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​២០២៣​ បាន​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​មួយ​ស្តី​ពី​វិស័យ​អាយ​ស៊ី​ធី​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ដោយ​សហការ​ជាមួយ​សមាជិក​ស្នូល​របស់​ខ្លួន​រួម​មាន​ អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ ក្រុមហ៊ុន​កសាង​ និង​មជ្ឈមណ្ឌល​ព័ត៌មាន​ស្ត្រី​កម្ពុជា​។​ សិក្ខាសាលា​នេះ​រៀបចំ​ឡើង​នៅ​ខេត្តសៀមរាប​ និង​មាន​អ្នកចូលរួម​ចំនួន​៤១​នាក់​ មក​ពី​រាជធានី​ភ្នំពេញ​ ខេត្តសៀមរាប​ ខេត្តបាត់ដំបង​ និង​ខេត្តកំពង់ធំ​។​ ក្នុង​នោះ​អ្នកចូលរួម​មក​ពី​សមាជិក​បណ្តាញ​ តំណាង​រដ្ឋបាល​ខេត្តសៀមរាប​ មន្ទីរ​ប្រៃសណីយ៍​និង​ទូរគមនាគមន៍​ខេត្តសៀមរាប​ អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ វិស័យ​ឯកជន​ និង​និស្សិត​សាកលវិទ្យាល័យ​។
បណ្តាញ​អង្គការ​ប្រើប្រាស់​ប្រព័ន្ធ​បច្ចេកវិទ្យា​ដើម្បី​ការ​អភិវឌ្ឍ​កម្ពុជា​គាំទ្រ​ដោយ​កម្មវិធី​ស៊ុ​យ​អែ​ត​សម្រាប់​វិស័យ​អាយ​ស៊ី​ធី​នៅ​ក្នុង​តំបន់​កំពុង​អភិវឌ្ឍ​ (SPIDER)​ ដែល​គោលបំណង​ចម្បង​ផ្តោត​លើ​ការ​ពិភាក្សា​លើ​ទិដ្ឋភាព​ផ្សេងៗ​ទាក់ទង​នឹង​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​វិស័យ​អាយ​ស៊ី​ធី​នៅ​កម្ពុជា​ ដោយ​ដើរតួ​ជា​វេទិកា​ដ៏​មាន​តម្លៃ​សម្រាប់​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ចំណេះដឹង​ ជំរុញ​ភាព​ជា​ដៃគូ​ និង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​សំខាន់ៗ​ទាក់ទង​នឹង​គោលនយោបាយ​ទិន្នន័យ​បើកចំហ​ អភិបាលកិច្ច​ទិន្នន័យ​ បរិវត្ត​កម្ម​ទិន្នន័យ​​ និង​ផល​ប៉ះពាល់​​ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​។​
អំពី​កម្មវិធី​
​ដើម្បី​ចាប់ផ្តើម​កម្មវិធី​នេះ​ លោក​ ធី​ ទ្រី​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​/​និពន្ធ​នាយក​នៃ​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ បាន​ថ្លែង​សុន្ទរកថា​ស្វាគមន៍​ ជា​ពិសេស​លោក​បាន​បញ្ជាក់​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​គោលនយោបាយ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​នៃ​ក្រប​ខណ្ឌ​គោលនយោបាយ​សេដ្ឋកិច្ច​និង​សង្គម​ឌី​ជី​ថ​ល​ ២០២១-២០៣៥​ ។​ គោលនយោបាយ​នេះ​មាន​គោលបំណង​ព​ន្លឿ​ន​កំណើនសេដ្ឋកិច្ច​ ផ្តោត​សំខាន់​លើ​សសរស្តម្ភ​សំខាន់ៗ​ចំនួន​បី​៖​ រដ្ឋាភិបាល​ឌី​ជី​ថ​ល​ ធុរកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល​ និង​ពលរដ្ឋ​ឌី​ជី​ថ​ល​ ដើម្បី​កែ​លម្អ​សេដ្ឋកិច្ច​តាម​រយៈ​ការ​លើកទឹកចិត្ត​ប្រជាជន​ឱ្យ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ដើម្បី​ផលប្រយោជន៍​ផ្ទាល់ខ្លួន​។​ លោក​បាន​សង្កេត​ឃើញ​ថា​អភិបាលកិច្ច​ទិន្នន័យ​ជា​កង្វល់​ដ៏​សំខាន់​មួយ​ក្នុង​ដំណើរការ​បរិវត្ត​កម្ម​ឌី​ជី​ថ​ល​។​ លោក​បន្ត​ថា​ទិន្នន័យ​ទាំងអស់​ត្រូវ​បាន​ប្រមូល​ រក្សា​ទុក​ និង​ដំណើរការ​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​បច្ចេកវិទ្យា​ធំៗ​ដូច​ជា​ ហ្វេ​ស​ប៊ុ​ក​និង​ហ្គូ​ហ្គ​ល​ជាដើម​។​ ដូច្នេះ​ហើយ​ ក្រុមហ៊ុន​ទាំងនោះ​អាច​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​នេះ​ដើម្បី​វិភាគ​តម្រូវការ​ និង​ការ​ចង់បាន​របស់​អតិថិជន​របស់​ពួក​គេ​។​ ការ​ព្រួយបារម្ភ​នេះ​គួរតែ​ត្រូវ​បាន​យក​ទៅ​ពិភាក្សា​គ្នា​។​ ម្យ៉ាងវិញទៀត​ លោក​ ទ្រី​ ក៏​បាន​ជម្រាប​ជូន​សិក្ខាកាម​ថា​ការ​ពិភាក្សា​សំខាន់​នៃ​សិក្ខាសាលា​នេះ​ ក៏​បាន​ផ្តោត​ទៅ​លើ​សេចក្តីព្រាងច្បាប់​ស្តី​ពី​គោលនយោបាយ​ទិន្នន័យ​បើកចំហ​ និង​សេចក្តី​ព្រាង​គោលនយោបាយ​ការពារ​ទិន្នន័យ​ផ្ទាល់ខ្លួន​។​ គោលការណ៍​ទាំងនេះ​ ដែល​កំពុង​ត្រូវ​បាន​ព្រាង​ នឹង​ជះ​ឥទ្ធិពល​ដល់​ការ​គ្រប់គ្រង​ទិន្នន័យ​ផ្ទាល់ខ្លួន​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ និង​កំណត់​ការ​ចូល​ប្រើប្រាស់​ទិន្នន័យ​សាធារណៈ​។​ ដោយសារ​គោលនយោបាយ​ទាំងនេះ​មិន​ទាន់​ត្រូវ​បាន​អនុវត្ត​នៅឡើយ​ លោក​ ទ្រី​ បាន​សង្កត់ធ្ងន់​ថា​ការ​ពិភាក្សា​អំពី​ផល​ប៉ះពាល់​នៃ​ច្បាប់​ និង​គោលនយោបាយ​ឌី​ជី​ថ​ល​ថ្មីៗ​ គឺ​ចាំបាច់​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​ការ​យល់​ដឹង​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​និង​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​។​
​បន្ទាប់​មក​ លោក​ ចឹក​ គឹ​ម​ជុន​ នាយករង​រដ្ឋបាល​ខេត្តសៀមរាប​ បាន​ថ្លែង​សុន្ទរកថា​បើក​ដោយ​លើក​ឡើង​ពី​ឥទ្ធិពល​នៃ​បដិវត្តន៍​ឧស្សាហកម្ម​ទី​៤​ លើ​ជីវភាព​រស់នៅ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​។​ ការ​អភិវឌ្ឍ​ចុង​ក្រោយ​នៃ​ក្រប​ខណ្ឌ​ច្បាប់​របស់​រដ្ឋាភិបាល​រួម​មាន​ រដ្ឋាភិបាល​ឌី​ជី​ថ​ល​ ធុរកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល​ និង​ពលរដ្ឋ​ឌី​ជី​ថ​ល​ ដែល​ប្រជាជន​កម្ពុជា​គួរតែ​ខិតខំ​ស្វែង​យល់​ដោយ​ខ្លួនឯង​ដើម្បី​តាម​ទាន់​នឹង​បច្ចេកវិទ្យា​។​ ថ្លែង​ទៅ​កាន់​សិក្ខាសាលា​ទាំងមូល​ លោក​នាយករង​រដ្ឋបាល​ខេត្តសៀមរាប​បាន​បញ្ជាក់​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ការ​បង្កើន​សមត្ថភាព​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​អាយ​ស៊ី​ធី​ដោយ​ប្រើប្រាស់​វា​ដើម្បី​ជួយ​សម្រួល​ដល់​ការងារ​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​រួម​មានការ​ផ្ញើ​សេចក្តី​ប្រកាស​និង​លិខិត​អញ្ជើញ​ ការ​ឆ្លើយ​សំណួរ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ និង​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​។​ ម្យ៉ាងវិញទៀត​ គាត់​បាន​លើក​ឡើង​ថា​ប្រសិនបើ​ឌី​ជី​ថ​ល​នី​យ​កម្ម​មិន​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ក្រោម​ ការ​គ្រប់គ្រង​មិន​ត្រឹមត្រូវ​ទេ​ វា​អាច​នាំ​ឱ្យ​មានការ​ក្លែងបន្លំ​ទិន្នន័យ​ឌី​ជី​ថ​ល​ ការ​កើនឡើង​នៃ​អត្រា​ឧក្រិដ្ឋកម្ម​តាម​អ៊ីនធឺណិត​ ឬ​ប៉ះពាល់​ដល់​សុវត្ថិភាព​ទិន្នន័យ​និង​ឯកជន​ភាព​។​
​បន្ទាប់​ពី​សុន្ទរកថា​បើក​ ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​អំពី​វេ​ប​សាយ​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ដល់​អ្នកចូលរួម​ទាំងអស់​។​ អ្នកស្រី​ គឹ​ម​ ឈួ​ន​វួ​ច​ បណ្ណាធិការ​-​អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ផ្នែក​ធនធានធម្មជាតិ​ និង​ដីធ្លី​/​អ្នកសម្របសម្រួល​គម្រោង​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​បង្ហាញ​ពី​របៀប​ប្រើប្រាស់​វេ​ប​សាយ​អូ​ឌី​ស៊ី​ ដែល​អាច​ផ្តល់​អត្ថប្រយោជន៍​ដល់​អ្នកចូលរួម​ទាំងអស់​ ជា​ពិសេស​និស្សិត​សាកលវិទ្យាល័យ​ដែល​ត្រូវការ​ទិន្នន័យ​និង​ព័ត៌មាន​សម្រាប់​ការ​ស្រាវជ្រាវ​ និង​ការ​សិក្សា​របស់​ពួក​គេ​។​ វេ​ប​សាយ​អូ​ឌី​ស៊ី​ក៏​ផ្តល់​អត្ថប្រយោជន៍​ដល់​ការងារ​របស់​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​ នៅ​ពេល​ដែល​ពួក​គេ​ត្រូវការ​ទិន្នន័យ​ និង​ព័ត៌មាន​ត្រឹមត្រូវ​ដើម្បី​ធ្វើការ​សម្រេចចិត្ត​ និង​ព្រាង​គោលនយោបាយ​ដែល​មាន​ឥទ្ធិពល​ដោយ​ផ្ទាល់​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​។​ លើស​ពី​នេះ​ទៀត​ ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ ក៏​បាន​បង្ហាញ​ពី​វេទិកា​សិក្សា​អន​ឡាញ​ (Learning​ Platform)​ របស់​ខ្លួន​ ដែល​ជា​វេ​ប​ផត​ថ​ល​ចែករំលែក​ចំណេះដឹង​តាម​អ៊ីនធឺណិត​ថ្មី​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ ដែល​ផ្សព្វផ្សាយ​ទិន្នន័យ​ និង​ព័ត៌មាន​សម្រាប់​សហគមន៍​និង​អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ឱ្យ​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ​ និង​ទៅ​ដល់​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ដទៃ​ទៀត​ដែល​ចាប់អារម្មណ៍​។​ សំណួរ​មួយ​ត្រូវ​បាន​លើក​ឡើង​ទាក់ទង​នឹង​ប្រភេទ​ទិន្នន័យ​ដែល​អាច​ចែករំលែក​ និង​រក្សា​ទុក​ក្នុង​វេទិកា​សិក្សា​អន​ឡាញ​នេះ​។​ ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ រាល់​ទិន្នន័យ​ដែល​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ចង់​ចែករំលែក​ជាមួយ​សាធារណៈជន​ប្រើប្រាស់​ អាច​ផ្ទុក​ក្នុង​វេទិកា​ថ្មី​នេះ​បាន​។​ ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ ក៏​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ទិន្នន័យ​ផ្ទាល់ខ្លួន​ និង​ទិន្នន័យ​ឯកជន​មិន​គួរ​ចែករំលែក​ក្នុង​វេទិកា​នេះ​ទេ​ ព្រោះ​វា​អាច​មាន​ផល​ប៉ះពាល់​អវិជ្ជមាន​ដល់​សាមីខ្លួន​។​ អ្នកចូលរួម​ក៏​បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​អូ​ឌី​ស៊ី​ចែករំលែក​វេ​ប​ផត​ថ​ល​ជាមួយ​សាធារណៈជន​បន្ថែម​ទៀត​ ដើម្បី​ពួក​គេ​អាច​ចែករំលែក​ទិន្នន័យ​ និង​ព័ត៌មាន​ដែល​អាច​មាន​ប្រយោជន៍​សម្រាប់​សាធារណៈជន​។​
​បន្ទាប់​មក​ កិច្ច​ពិភាក្សា​មួយ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ក្រោម​ប្រធានបទ​ «​ការ​អភិវឌ្ឍ​ និង​និន្នាការ​នៃ​វិស័យ​អាយ​ស៊ី​ធី​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៅ​កម្ពុជា​»​។​ វាគ្មិន​ទី​មួយ​គឺ​លោក​ សុខ​ សីហា​ ប្រធាន​មន្ទីរ​ប្រៃសណីយ៍​ និង​ទូរគមនាគមន៍​ខេត្តសៀមរាប​ បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ពី​របៀប​ដែល​ឧបករណ៍​អាយ​ស៊ី​ធី​អាច​ជួយ​សម្រួល​ដល់​កំណើន​ និង​ការ​កែ​លម្អ​ក្រប​ខណ្ឌ​គោលនយោបាយ​និង​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​ឌី​ជី​ថ​ល​។​
​ដើម្បី​កសាង​សមត្ថភាព​បច្ចេកទេស​របស់​មន្ត្រី​ក្នុង​ការ​រៀបចំ​សម្រាប់​ការបរិវត្ត​កម្ម​ឌី​ជី​ថ​ល​ ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍​និង​ទូរគមនាគមន៍​ បាន​និង​កំពុងធ្វើការ​លើ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ចំណេះដឹង​ផ្នែក​ឌី​ជី​ថ​ល​ដល់​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​ តាម​រយៈ​បណ្ឌិត្យសភា​បច្ចេកវិទ្យា​ឌី​ជី​ថ​ល​កម្ពុជា​ ក្នុង​ការ​បណ្តុះ​ចំណេះដឹង​ និង​ជំនាញ​ឌី​ជី​ថ​ល​ដោយ​ផ្តល់​អាទិភាព​លើ​វិស័យ​ជាក់លាក់​ចំនួន​បីដូច​ជា​ (១)​ ភាព​ជា​អ្នកដឹកនាំ​ឌី​ជី​ថ​ល​ (២)​ ទេព​កោសល្យ​ផ្នែក​ឌី​ជី​ថ​ល​ទាំង​ក្នុង​វិស័យ​សាធារណៈ​និង​ឯកជន​ និង​ (៣)​ ការ​បញ្ជ្រាប​ចូល​ទៅ​ក្នុង​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​។​ រដ្ឋាភិបាល​ឌី​ជី​ថ​ល​គឺជា​តួអង្គ​សំខាន់​ចាំបាច់​ក្នុង​ការ​រៀបចំ​សេដ្ឋកិច្ច​និង​សង្គម​ឌី​ជី​ថ​ល​ ដែល​រដ្ឋាភិបាល​នាំមុខ​ក្នុង​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ឌី​ជី​ថ​ល​ ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​តម្រូវការ​ផ្ទាល់​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ និង​ដើម្បី​ឱ្យ​ធុរកិច្ច​និង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទទួលយក​វិស័យ​ឌី​ជី​ថ​ល​។​
​ទាក់ទង​នឹង​ការ​ប្រើប្រាស់​អាយ​ស៊ី​ធី​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​ លោក​សីហា​ បាន​បញ្ជាក់​ថា​ ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍​ និង​ទូរគមនាគមន៍​ កំពុង​អនុវត្ត​ការ​ប្រើប្រាស់​ QR​ Code​ តាម​អ៊ីនធឺណិត​ ដើម្បី​ផ្ទៀងផ្ទាត់​ឯកសារ​ផ្លូវការ​។​ នេះ​បាន​ក្លាយជា​ជំហាន​ដ៏​ធំ​មួយ​ឆ្ពោះទៅ​កាន់​សង្គម​ឌី​ជី​ថ​ល​ ខណៈ​ដែល​រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​បង្កើត​វិធីសាស្ត្រ​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ការ​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​តម្រូវការ​របស់​ពលរដ្ឋ​។​ លោក​សីហា​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ ឥឡូវនេះ​ប្រជាពលរដ្ឋ​អាច​ផ្ទៀងផ្ទាត់​ឯកសារ​ផ្លូវការ​ណាមួយ​ដោយ​ប្រើ​ verify.gov.kh​ ជា​ជាង​ធ្វើ​ដោយ​ផ្ទាល់​។​ លើស​ពី​នេះ​ ការ​ធ្វើតេស្ត​ល្បឿន​អ៊ីនធឺណិត​របស់​ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍​ និង​ទូរគមនាគមន៍​ គឺជា​ឧបករណ៍​អាយ​ស៊ី​ធី​មួយ​ផ្សេង​ទៀត​ពី​រដ្ឋាភិបាល​ ដើម្បី​ជួយ​អ្នក​ប្រើប្រាស់​អ៊ីនធឺណិត​តាមដាន​ល្បឿន​អ៊ីនធឺណិត​របស់​ពួក​គេ​និង​កែ​លម្អ​សេវា​អ៊ីនធឺណិត​។​
​តំណាង​មក​ពី​មជ្ឈមណ្ឌល​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​ស្ត្រី​កម្ពុជា​ (WMC)​ ដែល​ជា​សមាជិក​នៃ​បណ្តាញ​ ICT4D​ Cambodia​ បាន​ចែករំលែក​អំពី​និន្នាការ​បច្ចុប្បន្ន​នៃ​ការ​អនុវត្ត​ឧបករណ៍​អាយ​ស៊ី​ធី​នៅ​កម្ពុជា​។​ អ្នកស្រី​ អ៊ុ​ង​ ចាន់​ថុ​ល​ នាយិការ​ប្រតិបត្តិ​របស់​ WMC​ បាន​ចែករំលែក​អំពី​ «Cross-Check​ WMC»​ ដែល​ជា​ដំណោះស្រាយ​អាយ​ស៊ី​ធី​ក្នុង​ការ​លុប​បំបាត់​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​តាម​អ៊ីនធឺណិត​។​ នៅ​ក្នុង​បរិបទ​នៃ​ឌី​ជី​ថ​ល​ភាវូបនីយកម្ម​ ការ​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​ត្រឹមត្រូវ​បាន​ក្លាយជា​ផ្នែក​សំខាន់​នៃ​ដំណើរការ​ធ្វើការ​សម្រេចចិត្ត​សម្រាប់​បុគ្គល​ និង​ការ​ធ្វើ​គោលនយោបាយ​។​ ការ​ធានា​ឱ្យ​បាន​នូវ​ភាព​ត្រឹមត្រូវ​នៃ​ព័ត៌មាន​ដោយ​ប្រើ​ឧបករណ៍​អាយ​ស៊ី​ធី​គឺជា​វិធីសាស្ត្រ​មួយ​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​ត្រឹមត្រូវ​និង​ពិតប្រាកដ​។​
​មាន​សំណួរ​មួយ​ត្រូវ​បាន​លើក​ឡើង​ទាក់ទង​នឹង​ការ​កសាង​ទំនុកចិត្ត​ក្នុង​ចំណោម​សាធារណជន​នៅ​ក្នុង​សង្គម​ឌី​ជី​ថ​ល​។​
​អ្នកស្រី​ចាន់​ថុ​ល​ បាន​ឆ្លើយ​តប​ដោយ​និយាយ​អំពី​ការ​កសាង​ទំនុកចិត្ត​និង​ភាព​ជា​ដៃគូ​រវាង​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​និង​រដ្ឋាភិបាល​។​ លោកស្រី​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ ដើម្បី​កសាង​ទំនុកចិត្ត​ក្នុង​ចំណោម​សាធារណជន​ សន្តិសុខ​ និង​សុវត្ថិភាព​ឌី​ជី​ថ​ល​គឺ​ចាំបាច់​ និង​ត្រូវ​បាន​ធានា​។​ លើស​ពី​នេះ​ ច្បាប់​ឌី​ជី​ថ​ល​ដែល​បាន​តាក់តែង​ថ្មី​ រួម​ទាំង​បណ្តាញ​អ៊ី​ន​ធឺ​ណែ​ត​ជាតិ​ អាច​មាន​ផល​ប៉ះពាល់​អវិជ្ជមាន​លើ​ការ​ចូល​ប្រើ​ទិន្នន័យ​បើកចំហ​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ឌី​ជី​ថ​ល​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ ចំ​ពេល​រដ្ឋាភិបាល​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​ប្រែក្លាយ​សង្គម​ឱ្យ​តាម​ទាន់​បដិវត្ត​ឧស្សាហកម្ម​ចុង​ក្រោយបង្អស់​។​ លោកស្រី​បាន​ជំរុញ​ឱ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ពិចារណា​ឡើង​វិញ​អំពី​ការ​ទម្លាក់​ច្បាប់​នេះ​ដោយ​លើក​ហេតុផល​ថា​ ការ​ទទួល​បាន​ទិន្នន័យ​និង​ព័ត៌មាន​គ្រប់គ្រាន់​ អាច​ជួយ​រដ្ឋាភិបាល​ក្នុង​ការ​ដោះស្រាយ​តម្រូវការ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ និង​ពង្រាង​គោលនយោបាយ​ដែល​ឆ្លើយ​តប​កាន់តែ​ប្រសើរ​ឡើង​ចំពោះ​បញ្ហា​សិទ្ធិ​។​
​ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​នឹង​យន្តការ​កសាង​ទំនុកចិត្ត​ សន្តិសុខ​ឌី​ជី​ថ​ល​ត្រូវ​តែ​ធានា​សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់​ ដូចដែល​បាន​កត់សម្គាល់​ដោយ​លោក​ សុខ​ សីហា​។​ មន្ត្រី​នៃ​មន្ទីរ​ប្រៃសណីយ៍​ និង​ទូរគមនាគមន៍​បាន​ស្នើ​ថា​ បច្ចុប្បន្ន​មិន​មាន​មជ្ឈមណ្ឌល​ទិន្នន័យ​រួម​ ដែល​ទិន្នន័យ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ពី​ក្រសួង​នីមួយៗ​ត្រូវ​បាន​រក្សា​ទុក​នោះ​ទេ​។​ ការ​អនុវត្ត​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​នេះ​ ឃើញ​ថា​ក្រសួង​នីមួយៗ​មាន​កន្លែង​ផ្ទុក​ទិន្នន័យ​ផ្ទាល់ខ្លួន​ និង​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​ឌី​ជី​ថ​ល​ផ្សេងៗ​គ្នា​នៅ​ក្នុង​ស្ថាប័ន​រៀងៗ​ខ្លួន​ ហើយ​មិន​ទាន់​ធ្វើ​ស៊ីសង្វាក់​ជាមួយ​គ្នា​នៅឡើយ​។​ ដើម្បី​សម្រេច​បាន​នូវ​កា​រត​ភ្ជាប់​ឌី​ជី​ថ​ល​អន្តរក្រសួង​នៅ​ក្នុង​រដ្ឋាភិបាល​ លោក​សីហា​ បាន​លើក​ឡើង​ថា​ រដ្ឋាភិបាល​និង​ក្រសួង​ប្រៃសណីយ៍​ និង​ទូរគមនាគមន៍​កំពុង​សាងសង់​មជ្ឈមណ្ឌល​ទិន្នន័យ​សម្រាប់​គ្រប់​ក្រសួង​ទាំងអស់​ក្នុង​ការ​ចូល​ប្រើប្រាស់​ និង​ចែករំលែក​ព័ត៌មាន​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក​ ដើម្បី​កែ​លម្អ​ការ​ផ្តល់​សេវា​សាធារណៈ​។​ លោក​បាន​បង្ហាញ​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​កា​រត​ភ្ជាប់​បណ្តាញ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ប្រសើរ​ឡើង​នូវ​គម្រោង​ឌី​ជី​ថ​ល​របស់​រដ្ឋាភិបាល​។​ លោក​បញ្ជាក់​ថា​ មាន​អង់​តែ​ន​បណ្តាញ​ខ្សែកាប​អុ​ប​ទិ​ក​ជាង​៨០០​នៅ​ទូ​ទាំង​ខេត្តសៀមរាប​ដោយ​ក្រុមហ៊ុន​ផ្តល់​សេវា​អ៊ីនធឺណិត​ចំនួន​១២​មាន​អាជ្ញាប័ណ្ណ​សម្រាប់​ដំណើរការ​បណ្តាញ​ខ្សែកាប​អុ​ប​ទិ​ក​ ខណៈ​មាន​តែ​ក្រុមហ៊ុន​ពីរ​ប៉ុណ្ណោះ​ដែល​មាន​អាជ្ញាប័ណ្ណ​ដំណើរការ​បណ្តាញ​ខ្សែកាប​អុ​ប​ទិ​ក​ក្រោម​ដី​។​ ក្រុមហ៊ុន​ទាំង​ពីរ​នេះ​រួម​មាន​ ទូរគមនាគមន៍​កម្ពុជា​ ជា​សហគ្រាស​រដ្ឋ​ និង​ក្រុមហ៊ុន​ចិន​ Cambodia​ Fiber​ Optic​ Communication​ Network​។​
​ដើម្បី​បញ្ចប់​កិច្ច​ពិភាក្សា​ លោក​ សុខ​ សីហា​ បាន​បញ្ជាក់​ថា​ការ​កសាង​សមត្ថភាព​ក្នុង​ចំណោម​រដ្ឋាភិបាល​គឺ​ចាំបាច់​ដើម្បី​ធានា​ថា​ដំណើរការ​នៃ​បរិវត្ត​កម្មរដ្ឋាភិបាល​ឌី​ជី​ថ​ល​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ដោយ​រលូន​តាម​ការ​គ្រោងទុក​។​ ដោយសារ​មន្ត្រី​រដ្ឋាភិបាល​គឺជា​តួអង្គ​ដ៏​សំខាន់​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​សេដ្ឋកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល​បំពាក់​ឱ្យ​ពួក​គេ​ជាមួយនឹង​ចំណេះដឹង​ផ្នែក​ឌី​ជី​ថ​ល​ និង​ទិន្នន័យ​ បង្កើន​សមត្ថភាព​ និង​ចំណេះដឹង​របស់​ពួក​គេ​អំពី​ជំនាញ​ឌី​ជី​ថ​ល​។​ ដូច​គ្នា​នេះ​ដែរ​ លោកស្រី​ អ៊ុ​ង​ ចាន់​ថុ​ល​ បាន​លើកទឹកចិត្ត​ស្ត្រី​ឱ្យ​សិក្សា​ជំនាញ​អាយ​ស៊ី​ធី​និង​អក្ខរកម្ម​ និង​ការ​អប់រំ​ STEM​ ដើម្បី​ផ្តល់​សិទ្ធិ​អំណាច​ដល់​ការ​លើកកម្ពស់​សមតុល្យ​យេ​ន​ឌ័​រ​នៅ​ក្នុង​សង្គម​ឌី​ជី​ថ​ល​ និង​ចូលរួម​ក្នុង​ការ​បង្កើត​គោលនយោបាយ​កម្រិត​ខ្ពស់​។​
​ដើម្បី​បំភ្លឺ​អំពី​ការ​ជាប់​ពាក់ព័ន្ធ​នៃ​ច្បាប់​ឌី​ជី​ថ​ល​លើ​សហគ្រាស​ធុន​តូច​ និង​មធ្យម​ (SMEs)​ នៅ​កម្ពុជា​ កញ្ញា​ Lauren​ Daffenberg​ អ្នក​ហាត់​ការ​ផ្នែក​ស្រាវជ្រាវ​ផ្នែក​ច្បាប់​នៅ​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​អំពី​ច្បាប់​ដែល​គ្រប់គ្រង​សហគ្រាស​ធុន​តូច​និង​មធ្យម​ និង​បច្ចេកវិទ្យា​។​ កញ្ញា​បាន​ពន្យល់​ថា​ ច្រក​ទ្វា​អ៊ីនធឺណិត​ជាតិ​ អាច​មាន​ផល​ប៉ះពាល់​ដល់​សេដ្ឋកិច្ច​អាជីវកម្ម​ខ្នាត​តូច​។​ វា​នឹង​បង្កើន​ថ្លៃដើម​នៃ​ផលិតផល​ និង​សេវាកម្ម​ជា​ច្រើន​សម្រាប់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ ដោយសារ​តែ​អ៊ីនធឺណិត​យឺត​និង​មិន​អាច​ទុកចិត្ត​បាន​ ដែល​វា​មិន​សម​ស្រប​សម្រាប់​អាជីវកម្ម​ក្នុងស្រុក​និង​អន្តរជាតិ​។​ សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ ច្បាប់​ការពារ​ទិន្នន័យ​មិន​ទាន់​ចេញ​ជា​រូបរាង​នៅឡើយ​។​ ទោះជា​យ៉ាងណា​ក៏​ដោយ​ វា​មាន​សារៈសំខាន់​សម្រាប់​កម្ពុជា​ក្នុង​ការ​បន្ត​ឆ្ពោះទៅ​រក​ការ​ការពារ​ទិន្នន័យ​ពីព្រោះ​អ្នក​ប្រើប្រាស់​កម្ពុជា​និង​អន្តរជាតិ​កំពុង​ជំរុញ​ឱ្យ​មានការ​ការពារ​បន្ថែម​ទៀត​។​ ដូច្នេះ​ហើយ​ វា​ក៏​នឹង​ជួយ​ឱ្យ​អាជីវកម្ម​ពង្រីក​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​អន្តរជាតិ​ ប្រសិនបើ​ទិន្នន័យ​របស់​ពួក​គេ​ត្រូវ​បានការ​ពារ​ដោយ​សុវត្ថិភាព​។​ ម្យ៉ាងទៀត​ វា​នឹង​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ទាំងមូល​។​
បន្ទាប់​មក​ តំណាង​ក្រុមហ៊ុន​កសាង​ ដែល​ជា​សមាជិក​ស្នូល​នៃ​បណ្តាញ​ គឺ​លោក​ ឈាង​ កក្កដា​ បាន​បង្ហាញ​ពី​កម្មវិធី​ ត្រីវិស័យ​ ដែល​ជា​កម្មវិធី​ទូរស័ព្ទ​ដែល​មាន​គោលបំណង​ជួយ​សិស្ស​វិទ្យាល័យ​ឱ្យ​ស្វែង​យល់​ពី​ចំណាប់អារម្មណ៍​របស់​សាកលវិទ្យាល័យ​ និង​ជីវិត​របស់​ពួក​គេ​ ដោយ​ធ្វើការ​វាយតម្លៃ​ដោយ​ផ្អែក​លើ​ចំណាប់អារម្មណ៍​ ចំណូលចិត្ត​របស់​ពួក​គេ​ និង​បុគ្គលិកលក្ខណៈ​។​ ក្រុមហ៊ុន​កសាង​ ក៏​បាន​ធ្វើការ​ជាមួយ​ក្រសួង​អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​ លើ​គម្រោង​ត្រីវិស័យ​នេះ​ផង​ដែរ​។​ ត្រីវិស័យ​គឺជា​ឧបករណ៍​អាយ​ស៊ី​ធី​ប្រកបដោយ​ភាព​ច្នៃប្រឌិត​ដែល​ត្រូវ​បាន​រចនា​ឡើង​ដើម្បី​ជួយ​សិស្ស​ឱ្យ​ដឹង​ពី​សក្តានុពល​ពេញលេញ​របស់​ខ្លួន​នៅ​ក្នុង​ការ​អប់រំ​ថ្នាក់ឧត្តម​សិក្សា​។​ តាម​រយៈ​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ កម្មវិធី​នេះ​ផ្តល់​នូវ​ធនធាន​ និង​ការ​គាំទ្រ​ដ៏​មាន​តម្លៃ​ដល់​សិស្ស​ ដែល​អាច​ឱ្យ​ពួក​គេ​រីក​ចម្រើន​ និង​ជោគជ័យ​ក្នុង​ដំណើរ​នៃ​ការ​អប់រំ​របស់​ពួក​គេ​។​ លោក​ កក្កដា​ លើក​ឡើង​ថា​ ត្រីវិស័យ​ ជា​គំរូ​ដ៏​សំខាន់​មួយ​ការ​ប្រើប្រាស់​ឧបករណ៍​អាយ​ស៊ី​ធី​ ដើម្បី​ជំរុញ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ជា​វិជ្ជមាន​ និង​រួមចំណែក​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រព័ន្ធ​អប់រំ​។​ លើស​ពី​នេះ​ កម្មវិធី​ត្រីវិស័យ​ ក៏​មាន​ព័ត៌មាន​អំពី​សាលា​រដ្ឋ​ និង​ឯកជន​ និង​សាកលវិទ្យាល័យ​ និង​ព័ត៌មាន​អំពី​ការងារ​ផង​ដែរ​។​
​លើស​ពី​នេះ​ លោកស្រី​ អ៊ុ​ង​ ចាន់​ថុ​ល​ នាយិការ​ប្រតិបត្តិ​នៃ​មជ្ឈមណ្ឌល​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​ស្ត្រី​កម្ពុជា​ (WMC)​ បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​អំពី​ «Cross-check​ WMC»​។​ នៅ​ក្នុង​បរិបទ​នៃ​យុគសម័យ​ឌី​ជី​ថ​ល​ ការ​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​ត្រឹមត្រូវ​បាន​ក្លាយជា​ផ្នែក​សំខាន់​នៃ​ដំណើរការ​ធ្វើការ​សម្រេចចិត្ត​សម្រាប់​បុគ្គល​ និង​អ្នក​បង្កើត​គោលនយោបាយ​។​ ការ​ធានា​ឱ្យ​បាន​នូវ​ភាព​ត្រឹមត្រូវ​នៃ​ព័ត៌មាន​ដោយ​ប្រើ​ឧបករណ៍​អាយ​ស៊ី​ធី​គឺជា​វិធីសាស្ត្រ​មួយ​សម្រាប់​ប្រើប្រាស់​លទ្ធភាព​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​ត្រឹមត្រូវ​និង​ពិតប្រាកដ​។​ ការ​ត្រួតពិនិត្យ​ឆ្លងកាត់​ WMC​ គឺ​ចាំបាច់​ដើម្បី​ធានា​ថា​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​ និង​ដំណឹង​ត្រឹមត្រូវ​ពី​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​។​ គោលបំណង​ចម្បង​របស់​វា​គឺ​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​ក្រមសីលធម៌​ និង​ការ​អនុវត្ត​ត្រឹមត្រូវ​របស់​អ្នក​សារព័ត៌មាន​កម្ពុជា​ និង​ឱ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ចេះ​ការ​សាកសួរ​ និង​ផ្ទៀងផ្ទាត់​ប្រភព​ព័ត៌មាន​របស់​ពួក​គេ​ ដើម្បី​កំណត់​ថា​តើ​ពួក​គេ​មាន​ភាព​ត្រឹមត្រូវ​។​ ការ​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ដោយ​តំណាង​មជ្ឈមណ្ឌល​ព័ត៌មាន​ស្ត្រី​កម្ពុជា​បាន​ផ្តល់​គន្លឹះ​ដ៏​សំខាន់​មួយ​សម្រាប់​អ្នកចូលរួម​ប្រើប្រាស់​ក្នុង​ការ​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​ និង​ព័ត៌មាន​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​។​
កម្មវិធី​ចុង​ក្រោយ​នៃ​សិក្ខាសាលា​នេះ​ លោក​ង៉ូ​វ​ ជី​ហ័​រ​ ប្រធាន​ផ្នែក​ទំនាក់ទំនង​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​អំពី​ វេទិកា​អាយ​ស៊ី​ធី​ និង​ឌី​ជី​ថ​ល​កម្ពុជា​ (CamIDF)​ ដែល​ជា​កម្មវិធី​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ ដែល​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ប្រជាធិបតេយ្យ​វិស័យ​អាយ​ស៊ី​ធី​និង​ប្រើប្រាស់​សក្តានុពល​ពេញលេញ​របស់​ខ្លួន​ ស្រប​ពេល​ដែល​ធានា​ថា​ បរិវត្ត​ឌី​ជី​ថ​ល​ផ្តល់​អត្ថប្រយោជន៍​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងអស់​។​ លោក​ ជី​ហ័​រ​ បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​អំពី​ប្រវត្តិ​ និង​របៀប​ក្លាយជា​សមាជិក​នៃ​ CamIDF​ ដល់​អ្នកចូលរួម​ទាំងអស់​។​ លើស​ពី​នេះ​ លោក​បាន​ចែករំលែក​នូវ​ឱកាស​ចូលរួម​ក្នុង​វេទិកា​អភិបាលកិច្ច​អ៊ីនធឺណិត​ឆ្នាំ​២០២៣​ នៅ​ប្រទេស​ជប៉ុន​ ដែល​ផ្ដល់​ឱកាស​ដល់​សមាជិក​ CamIDF​ តែ​ប៉ុណ្ណោះ​។​ នៅ​ក្នុង​បទ​បង្ហាញ​របស់​លោក​ លោក​ ជី​ហ័​រ​ បាន​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​អ្នកចូលរួម​ទាំងអស់​ឱ្យ​ចុះ​ឈ្មោះ​ចូល​ជា​សមាជិក​ CamIDF​ ដើម្បី​ឱ្យ​ពួក​គេ​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​អំពី​ឱកាស​ និង​ការ​ពិភាក្សា​ផ្សេងៗ​លើ​ប្រធានបទ​ដែល​ជំរុញ​ដោយ​ឌី​ជី​ថ​ល​។​ បន្ទាប់​ពី​សិក្ខាសាលា​នេះ​ សិក្ខាកាម​ចំនួន​បួន​នាក់​បាន​ចុះ​ឈ្មោះ​ជា​សមាជិក​ CamIDF​ ហើយ​បាន​បង្ហាញ​ពី​ចំណាប់អារម្មណ៍​របស់​ពួក​គេ​ក្នុង​ការ​ស្វែង​យល់​បន្ថែម​អំពី​ប្រធានបទ​សម្រាប់​វេទិកា​នា​ពេល​ខាង​មុខ​។​
​ដើម្បី​បញ្ចប់​សិក្ខាសាលា​នេះ​ លោក​ ធី​ ទ្រី​ បាន​ផ្តល់​សុន្ទរកថា​បិទ​ និង​បាន​រំលឹក​ឡើង​វិញ​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​អាយ​ស៊ី​ធី​ ក្នុង​ចលនា​ឌី​ជី​ថ​ល​នៅ​កម្ពុជា​។​ លោក​បាន​លើក​ឡើង​ថា​ ដំណើរការ​នៃ​ការ​ប្រែក្លាយ​សង្គម​កម្ពុជា​ឲ្យ​សម្រេច​បាន​នូវ​សេដ្ឋកិច្ច​ឌី​ជី​ថ​ល​របស់​ខ្លួន​នឹង​មិន​អាច​ទៅ​រួច​ទេ​ បើ​គ្មាន​ជំនួយ​ពី​ឧបករណ៍​អាយ​ស៊ី​ធី​និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​។​ លទ្ធផល​ដែល​បាន​ពី​ការ​ពិភាក្សា​នៃ​សិក្ខាសាលា​ លោក​ ទ្រី​ បាន​និយាយ​ថា​ អូ​ឌី​ស៊ី​ នឹង​បញ្ជូន​របាយការណ៍​លទ្ធផល​នៃ​សិក្ខាសាលា​នេះ​ទៅ​កាន់​ក្រសួង​ពាក់ព័ន្ធ​ ហើយ​ចែករំលែក​អំពី​និន្នាការ​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​អាយ​ស៊ី​ធី​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​ដែល​បង្កើត​ឡើង​ដោយ​សមាជិក​បណ្តាញ​។​ លោក​បាន​ជម្រាប​ជូន​សិក្ខាកាម​ថា​ នឹង​មាន​សិក្ខាសាលា​ចំនួន​ពីរ​បន្ថែម​ទៀត​ដែល​រៀបចំ​ឡើង​ក្រោម​បណ្តាញ​ ICT4D​ Cambodia​ ហើយ​អ្នកចូលរួម​ទាំងអស់​នឹង​ត្រូវ​បាន​ស្វាគមន៍​ក្នុង​ការ​ចូលរួម​។​