​ក្រុមការងារ​អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​ បាន​ចូលរួម​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​ YSEALI​ ឆ្នាំ​២០២៥​ នៅ​ប្រទេស​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី​
​លោក​ ឡុ​ច​ កល្យាណ​ អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ទិន្នន័យ​ និង​ឯកទេស​ប្រព័ន្ធ​ព័ត៌មាន​ភូមិសាស្ត្រ​ (GIS)​ នៃ​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ ត្រូវ​បាន​ជ្រើសរើស​ជា​ផ្លូវការ​ឱ្យ​ចូលរួម​ក្នុង​កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​ YSEALI​ ឆ្នាំ​២០២៥​ ដែល​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​៨​ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១១​ ខែកញ្ញា​ ឆ្នាំ​២០០២៥​ នៅ​ទីក្រុង​Penang​ ប្រទេស​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី​។​
​រៀបចំ​ដោយ​ស្ថានទូត​សហរដ្ឋអាមេរិក​ទីក្រុង​គូ​ឡា​ឡាំ​ពួ​ក្នុង​ភាព​ជា​ដៃគូ​ជាមួយ​ Biji-biji​ Initiative​ និង​ Cent-GPS​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​ដ៏​ល្បី​នេះ​ប្រមូលផ្តុំ​មេដឹកនាំ​វ័យក្មេង​ចំនួន​ ១១៣​នាក់​មក​ពី​ទូ​ទាំង​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​។​ អ្នកចូលរួម​ត្រូវ​បាន​ជ្រើសរើស​សម្រាប់​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​របស់​ពួក​គេ​ចំពោះ​ភាព​ជា​អ្នកដឹកនាំ​ ការ​ច្នៃប្រឌិត​ និង​បង្កើត​ការ​ឆ្លើយ​តប​ជាក់ស្តែង​ចំពោះ​បញ្ហា​ប្រឈម​ក្នុង​តំបន់​។​
ការ​ជំរុញ​ភាព​ជា​អ្នកដឹកនាំ​ និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ក្នុង​តំបន់​
គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​នៃ​មេដឹកនាំ​យុវជន​វ័យក្មេង​នៅ​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ (YSEALI)​ គឺជា​កម្មវិធី​ហត្ថលេខា​របស់​រដ្ឋាភិបាល​សហរដ្ឋអាមេរិក​ ដើម្បី​ពង្រឹង​ភាព​ជា​អ្នកដឹកនាំ​ និង​ភាព​ជា​ដៃគូ​របស់​យុវជន​នៅ​ក្នុង​តំបន់​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​។​ កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​ឆ្នាំ​២០២៥​ នឹង​ផ្តោត​លើ​ការ​បំពាក់​ឱ្យ​អ្នកចូលរួម​នូវ​ឧបករណ៍​ ចំណេះដឹង​ និង​បណ្តាញ​ដែល​ត្រូវការ​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​ក្នុង​តំបន់​ -​ ដោយ​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ និង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ឆ្លង​ព្រំដែន​។​
​តាម​រយៈ​សុន្ទរកថា​ កិច្ច​ពិភាក្សា​ សិក្ខាសាលា​ និង​លំ​ហាត់​ដឹកនាំ​ លោក​ កល្យាណ​ បាន​ចូលរួម​ជាមួយ​មិត្ត​ភ័ក្តិ​ និង​អ្នកជំនាញ​ដែល​ធ្វើការ​ក្នុង​វិស័យ​ចម្រុះ​។​ គាត់​ក៏​ចូលរួម​នៅ​ក្នុង​វគ្គ​ចែករំលែក​ចំណេះដឹង​ និង​ការ​បង្កើត​រួម​គ្នា​ក្នុង​គោលបំណង​ស្វែងរក​ដំណោះស្រាយ​ប្រកបដោយ​ភាព​ច្នៃប្រឌិត​ដែល​អាច​ផ្តល់​អត្ថប្រយោជន៍​ដល់​សហគមន៍​ទូ​ទាំង​តំបន់​។​
ស​ប្តា​ហ៍​នៃ​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ និង​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​
​អ្នកចូលរួម​បាន​រួមចំណែក​ក្នុង​សកម្មភាព​ដែល​មាន​រចនាសម្ព័ន្ធ​រួម​មាន​៖​ ភាព​ជា​អ្នកដឹកនាំ​ ជំនាញ​ជជែក​ក្នុង​នាម​ជា​អ្នកដឹកនាំ​ និង​ការ​ទស្សនា​ទីតាំង​នៅ​ក្នុង​តំបន់​នានា​នៃ​អង្គភាព​ក្នុងស្រុក​។​ បទ​ពិសោធន៍​ទាំងនេះ​ត្រូវ​បាន​រចនា​ឡើង​ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រឈម​នានា​ដូច​ជា​ ការ​អភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ច​ ការ​គ្រប់គ្រង​ធនធាន​ និង​ការ​ធ្វើ​ពិពិធ​កម្ម​-​បញ្ហា​ផ្សេងៗ​ដែល​ជះ​ឥទ្ធិពល​ដល់​ភាព​រីក​ចម្រើន​ និង​ស្ថិរភាព​រយៈពេល​វែង​របស់​តំបន់​។​ ទន្ទឹម​នឹង​នេះ​ កម្មវិធី​នេះ​បាន​ផ្តល់​ឱកាស​ដើម្បី​ចែករំលែក​ប្រពៃណី​វប្បធម៌​ដ៏​រស់​រវើក​ជាមួយ​អ្នកដឹកនាំ​វ័យក្មេង​មក​ពី​ទូ​ទាំង​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ ដើម្បី​យល់​ដឹង​ពី​វប្បធម៌​ ភាព​ជា​អ្នកដឹកនាំ​ និង​ការ​សហការ​រួម​គ្នា​។​ ទាំងនេះ​បង្ហាញ​ពី​ថាមពល​នៃ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​វប្បធម៌​ ជំរុញ​ឱ្យ​មានការ​យល់​ដឹង​គ្នា​ទៅ​វិញ​ទៅ​មក​ និង​រួបរួម​គ្នា​ឆ្លង​ព្រំដែន​។​
តំណាង​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ និង​កម្ពុជា​
ការ​ចូលរួម​របស់​លោក​ កល្យាណ​ មិន​ត្រឹមតែ​ជា​សមិទ្ធិ​ផល​ផ្ទាល់ខ្លួន​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ​ ប៉ុន្តែ​ក៏​ជា​ពេលវេលា​ដ៏​មាន​មោទនភាព​សម្រាប់​ក្រុមការងារ​ អូ​ឌី​ស៊ី​ ទាំងមូល​ផង​ដែរ​។​ ការ​ចូលរួម​របស់​គាត់​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​បេសកកម្ម​ដ៏​ទូលំទូលាយ​របស់​ អូ​ឌី​ស៊ី​ ក្នុង​ការ​ផ្តល់​សិទ្ធិ​អំណាច​ដល់​បុគ្គល​ជាមួយនឹង​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​ លើកកម្ពស់​តម្លាភាព​ និង​គាំទ្រ​ដល់​បរិ​យា​ប័ន្ន​នៃ​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ និង​ឆ្លងកាត់​ទៅ​ប្រទេស​នៅ​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​។​
“កិច្ចប្រជុំ​កំពូល​ YSEALI​ គឺជា​ឱកាស​ដ៏​អស្ចារ្យ​មួយ​ដើម្បី​រៀនសូត្រ​ ចែករំលែក​ និង​រីក​ចម្រើន​ជាមួយ​អ្នកដឹកនាំ​វ័យក្មេង​នៅ​ទូ​ទាំង​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​។​ ខ្ញុំ​រីករាយ​ក្នុង​ការ​ពាំនាំ​មក​វិញ​នូវ​ការ​យល់​ដឹង​ដ៏​មាន​តម្លៃ​ដែល​នឹង​រួមចំណែក​ដល់​ការងារ​របស់​ អូ​ឌី​ស៊ី​ និង​សហគមន៍​របស់​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​” —​ ឡុ​ច​ កល្យាណ​ អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ទិន្នន័យ​ និង​ឯកទេស​ប្រព័ន្ធ​ព័ត៌មាន​ភូមិសាស្ត្រ​ (GIS)​ អូ​ឌី​ស៊ី​។​