ចូលរួម​សន្និសីទ​សមាគម​អន្តរជាតិ​ដើម្បី​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​ប្រចាំឆ្នាំ​លើក​ទី​៤៣​ ជាមួយ​អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​
​កាលពី​ឆ្នាំ​មុន​ អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ បាន​ចូលរួម​ និង​ដឹកនាំ​កិច្ច​ពិភាក្សា​មួយ​ស្តី​ពី​ “​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ក្នុង​ប្រទេស​តំបន់​មេគង្គ​“​ នៅ​ក្នុង​សន្និសីទ​សមាគម​អន្តរជាតិ​ដើម្បី​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​ប្រចាំឆ្នាំ​លើក​ទី​៤២​ ក្រោម​ប្រធានបទ​ “​ភាព​ធន់​តាម​រយៈ​ការ​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​ និង​ភាព​ជា​អ្នកដឹកនាំ​”​ ដែល​បាន​រៀបចំ​ឡើង​នៅ​ទីក្រុង​ Kuching​ ប្រទេស​ម៉ា​ឡេ​ស៊ី​។​ ជា​ផ្នែក​នៃ​កិច្ចសហការ​ជំនួយ​បច្ចេកទេស​សម្រាប់​ការ​រៀបចំ​គោលការណ៍​ណែនាំ​បច្ចេកទេស​ស្តី​ពី​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​នៅ​កម្ពុជា​ អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​ក៏​បាន​គាំទ្រ​មន្ត្រី​រាជរដ្ឋាភិបាល​ ២​រូប​ មក​ពី​នាយកដ្ឋាន​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​នៃ​ក្រសួងបរិស្ថាន​ ដើម្បី​ចូលរួម​សន្និសីទ​នេះ​ផង​ដែរ​។​ គួរ​បញ្ជាក់​ថា​ អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​ចូលរួម​ជួយ​នាយកដ្ឋាន​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​ក្នុង​ការ​តាក់តែង​គោលការណ៍​ណែនាំ​បច្ចេកទេស​ស្តី​ពី​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ និង​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​លើ​អាជីវកម្ម​បូម​ខ្សាច់​នៅ​តាម​ដង​ទន្លេមេគង្គ​ និង​ទន្លេបាសាក់​។​
នៅ​ឆ្នាំ​នេះ​ ក្រុមការងារ​របស់​យើង​គឺ​ អ្នកស្រី​ គឹ​ម​ ឈួ​ន​វួ​ច​ អ្នកសម្របសម្រួល​កម្មវិធី​គ្រប់គ្រង​ធនធានធម្មជាតិ​ បាន​ចូលរួម​សន្និសីទ​សមាគម​អន្តរជាតិ​ដើម្បី​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​ប្រចាំឆ្នាំ​លើក​ទី​៤៣​ ដែល​បាន​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៤​ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២៧​ ខែមេសា​ ឆ្នាំ​២០២៤​ នៅ​មជ្ឈមណ្ឌល​សន្និបាត​ទីក្រុង​ Dublin​ ប្រទេស​អៀរ​ឡង់​។​ នៅ​ក្នុង​ព្រឹត្តិការណ៍​ដ៏​សំខាន់​នេះ​ មាន​អ្នកចូលរួម​ជា​ច្រើន​មក​ពី​សាកលវិទ្យាល័យ​ ស្ថាប័ន​រដ្ឋាភិបាល​ ក្រុមហ៊ុន​ ម្ចាស់​ជំនួយ​ ទីប្រឹក្សា​ និង​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ផ្សេង​ទៀត​។​ នៅ​ក្នុង​សន្និសីទ​នេះ​មាន​ផ្តល់​វគ្គ​បច្ចេកទេស​ជាង​ ១០០​ សម្រាប់​កិច្ច​ពិភាក្សា​ និង​ចែករំលែក​ព័ត៌មាន​យ៉ាង​ទូលំទូលាយ​ក្នុង​ចំណោម​អ្នកចូលរួម​ទាំងអស់​។​ ប្រធានបទ​នៅ​ឆ្នាំ​នេះ​គឺ​ “​ការ​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​សម្រាប់​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ដោយ​យុត្តិធម៌​”​។​ ការ​អនុវត្ត​ការ​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​កាន់តែ​មាន​សារៈសំខាន់​ក្នុង​ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​ និង​ការ​បាត់បង់​ជីវចម្រុះ​ ដោយ​ទាមទារ​ឱ្យ​មានការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​គោលនយោបាយ​ និង​ការ​អនុវត្ត​លើ​គ្រប់​វិស័យ​ឆ្ពោះទៅ​រក​ការ​អភិរក្ស​បរិស្ថាន​ និង​យុត្តិធម៌​សង្គម​។​ ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​សារៈសំខាន់​នៃ​យុត្តិធម៌​សង្គម​នៅ​ពេល​ដែល​ផ្តោត​សំខាន់​លើ​ចីរភាព​។​
សន្និសីទ​នេះ​មាន​សារៈសំខាន់​ និង​ភ្ជាប់​ទៅ​នឹង​យុទ្ធសាស្ត្រ​ច​ក្រា​វិស័យ​បរិស្ថាន​ឆ្នាំ​២០២៣-២០២៨​ របស់​ក្រសួងបរិស្ថាន​ ដែល​គូសបញ្ជាក់​ពី​គោលដៅ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ចម្បង​ចំនួន​បី​គឺ​ ភាព​ស្អាត​ ភាព​បៃតង​ និង​ចីរភាព​។​ យុទ្ធសាស្ត្រ​មួយ​នៃ​ “​ភាព​ស្អាត​”​ គឺ​ការ​លើកកម្ពស់​ការ​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​។​ រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​ផ្តល់​អាទិភាព​ដល់​ (១)​ ការ​រៀបចំ​គោលនយោបាយ​ យុទ្ធសាស្ត្រ​ និង​លិខិត​បទដ្ឋាន​គតិ​យុ​ត្ត​ពាក់ព័ន្ធ​ (២)​ ការ​សិក្សា​ និង​ការ​វាយតម្លៃ​គម្រោង​វិនិយោគសាធារណៈ​ និង​គម្រោង​វិនិយោគឯកជន​ ដើម្បី​រៀបចំ​របាយការណ៍​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​ និង​កិច្ចសន្យា​ការពារ​បរិស្ថាន​ និង​ (៣)​ ការ​តាមដាន​ និង​ការ​វាយតម្លៃ​នៃ​ការ​អនុវត្ត​គម្រោង​វិនិយោគសាធារណៈ​ និង​គម្រោង​វិនិយោគឯកជន​ ដើម្បី​ធានា​ការ​អនុវត្ត​តាម​គោលការណ៍​បរិស្ថាន​។​ តម្រូវការ​បន្ទាន់​សម្រាប់​សកម្មភាព​សមូហភាព​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​តម្រូវការ​ដើម្បី​ឈាន​ទៅ​រក​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ដោយ​យុត្តិធម៌​ ដោយ​អ្នក​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​ដើរតួ​យ៉ាង​សំខាន់​។​ បញ្ហា​ប្រឈម​ផ្នែក​បរិស្ថាន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​ និង​អាស៊ី​អាគ្នេយ៍​ គឺជា​ប្រធានបទ​នៃ​ការ​ព្រួយបារម្ភ​សម្រាប់​រដ្ឋាភិបាល​ និង​អាជីវកម្ម​។​ ការ​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​ និង​ការ​វាយតម្លៃ​បរិស្ថាន​ជា​យុទ្ធសាស្ត្រ​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធិ​ភាព​អាច​គាំទ្រ​ដល់​ការ​សម្រេចចិត្ត​ និង​ការ​ច្នៃប្រឌិត​ផ្អែក​លើ​ភស្តុ​តាង​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​គោលនយោបាយ​ដោយ​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​បរិស្ថាន​និង​សង្គម​ និង​បញ្ចុះបញ្ចូល​សម្រាប់​ការ​កាត់​បន្ថយ​កាបូន​ ជំរុញ​សេដ្ឋកិច្ច​បៃតង​ និង​យុត្តិធម៌​សង្គម​។​
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៤​ ខែមេសា​ ឆ្នាំ​២០២៤​ សន្និសីទ​បាន​ចាប់ផ្ដើម​ដោយ​បើក​កិច្ចប្រជុំ​ពេញអង្គ​ វគ្គ​ចែករំលែក​និង​កិច្ច​ពិភាក្សា​ចំនួន​ ៨​ ដំណាលគ្នា​ និង​កិច្ច​ស្វាគមន៍​ផង​ដែរ​។​ ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៥​ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​២៦​ ខែមេសា​ ឆ្នាំ​២០២៤​ មាន​វគ្គ​ចែករំលែក​និង​កិច្ច​ពិភាក្សា​ធ្វើ​ឡើង​ស្របគ្នា​ចំនួន​ ៣១​ ស្តី​ពី​ប្រធានបទ​នៃ​សន្និសីទ​។​ វគ្គ​ទាំងនេះ​គ្របដណ្តប់​លើ​ប្រធានបទ​ចំនួន​ ១០​ របស់​សន្និសីទ​រួម​មាន​ តួនាទី​នៃ​ការ​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​ក្នុង​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ដ៏​ត្រឹមត្រូវ​ យុត្តិធម៌​អាកាសធាតុ​ ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ដោយ​គ្រាន់តែ​ឆ្ពោះទៅ​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ សេដ្ឋកិច្ច​សុខុមាលភាព​ជា​គំរូ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ ការ​ការពារ​ជីវចម្រុះ​ គោលដៅ​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ ការ​បែងចែក​ផ្នែក​ថាមពល​ វិធីសាស្ត្រ​ប្រកបដោយ​ភាព​ច្នៃប្រឌិត​ ឧបករណ៍​គាំទ្រ​ការ​សម្រេចចិត្ត​និង​ការ​ការពារ​ និង​ការ​លើកកម្ពស់​សិទ្ធិ​ចំពោះ​បរិស្ថាន​ដែល​មាន​សុវត្ថិភាព​ ស្អាត​ និង​សុខភាព​ល្អ​។​
ថ្ងៃ​ចុង​ក្រោយ​នៃ​ស​ន្និ​សិ​ទ​សមាគម​អន្តរជាតិ​ដើម្បី​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​លើក​ទី​៤៣​ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៧​ ខែមេសា​ ឆ្នាំ​២០២៤​ មាន​វគ្គ​ចែករំលែក​ និង​ពិភាក្សា​ចំនួន​ ២០​ ដំណាលគ្នា​ កិច្ចប្រជុំ​ពេញអង្គ​ និង​ការ​តាំង​ពិ​ពណ៌​កិច្ចការ​ស្រាវជ្រាវ​និង​ផ្ទាំង​រូបភាព​។​ ព្រឹត្តិការណ៍​នេះ​បាន​បិទ​ដោយ​សុន្ទរកថា​របស់​ភ្ញៀវ​កិត្តិយស​និង​វាគ្មិន​ និង​បញ្ចប់​ដោយ​ការ​ប្រកាស​ពី​ទីតាំង​បន្ទាប់​សម្រាប់​សន្និសីទ​សមាគម​អន្តរជាតិ​ដើម្បី​វាយតម្លៃ​ហេតុ​ប៉ះពាល់​លើក​ទី​៤៤​។​
“​ការ​គំរាមកំហែង​ខ្លាំង​បំផុត​ចំពោះ​ភព​ផែនដី​របស់​យើង​គឺ​ការ​ជឿ​ថា​អ្នក​ផ្សេង​នឹង​ជួយ​សង្គ្រោះ​វា​»​ Robert​ Swan​ OBE