ពិធីសម្ពោធកម្មវិធីបណ្ណាល័យអ្នកប្រយុទ្ធនៅខេត្តព្រះវិហារ
នៅថ្ងៃសៅរ៍ ទី១៦ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៣ បើកទូលាយគំនិតផ្តួចផ្តើមការអភិវឌ្ឍបណ្ណាល័យរបស់អង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ បានបើកដំណើរការជាផ្លូវការបណ្ណាល័យអ្នកប្រយុទ្ធនៅខេត្តព្រះវិហារ។ បណ្ណាល័យមានទីតាំងនៅភូមិហ្មសែតនេះ បានប្រើពេល ៥ឆ្នាំសម្រាប់ការកៀរគរថវិកា និងរៀបចំគម្រោង ក្នុងគោលបំណងលើកកម្ពស់ការអាន ការតភ្ជាប់ឌីជីថល ចំណេះដឹង អក្ខរកម្ម និងការអភិវឌ្ឍសហគមន៍។
បណ្ណាល័យនេះត្រូវបានសម្ពោធនាពេលរសៀល ដែលសមាជិកនៃសហគមន៍មូលដ្ឋាន (និងអ្នកប្រើប្រាស់បណ្ណាល័យដែលរំពឹងទុក) តំណាងផ្នែកសៀវភៅរបស់កម្ពុជា តំណាងក្រសួង និងមន្ត្រីមូលដ្ឋាន ត្រូវបានស្វាគមន៍ដោយក្រុមការងាររបស់អង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ (អូឌីស៊ី)។
អ្នកចូលរួមបានអញ្ជើញមកដល់នាពេលពាក់កណ្តាលរសៀល ដោយមានសិស្សានុសិស្សជាច្រើននាក់ពីវិទ្យាល័យត្បែងមានជ័យ វិទ្យាល័យ ហ៊ុន សែន ហ្មសែត និងវិទ្យាស្ថានវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យានៃកម្ពុជា ខេត្តព្រះវិហារចូលរួម។ មុនពេលចាប់ផ្តើម អ្នកចូលរួមបានចូលទស្សនាបណ្ណាល័យដោយមិនផ្លូវការ។
ការសម្ពោធបណ្ណាល័យជាផ្លូវការបានចាប់ផ្តើមដោយ លោក ធី ទ្រី នាយកប្រតិបត្តិនៃអង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ និងជាស្ថាបនិកកម្មវិធីបណ្ណាល័យអ្នកប្រយុទ្ធ បង្ហាញពីដំណើរការរយៈពេលប្រាំឆ្នាំនៃការបង្កើតហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធរូបវន្ត មូលនិធិ និងកម្មវិធីបណ្ណាល័យ។ លោក ទ្រី បានកត់សម្គាល់ថា បណ្ណាល័យនឹងពង្រឹងការតភ្ជាប់អ៊ីនធឺណិតរបស់ឃុំ ដោយធ្វើឱ្យកាន់តែងាយស្រួយក្នុងការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ឌីជីថល កម្មវិធី និងធនធានអនឡាញដោយឥតគិតថ្លៃ និងរហ័ស។ លោកក៏បានកត់សម្គាល់ផងដែរថា សម្ភារៈបរិក្ខារថ្មីនឹងជួយដល់សាលារៀន និងសកម្មភាពស្រាវជ្រាវដោយខ្លួនឯងសម្រាប់សិស្សានុសិស្ស និងប្រជាពលរដ្ឋដែលជាធនធានរបស់សហគមន៍។
លោក ទ្រី បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះលិខិតគាំទ្រពីក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ និងក្រសួងផែនការផងដែរ។ លោកបានសង្កេតឃើញថា សម្ភារៈបរិក្ខាររបស់បណ្ណាល័យចូលរួមចំណែកក្នុងក្របខណ្ឌសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមឌីជីថលរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ហើយក៏ជាយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណដំណាក់កាលទី ១ សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍផងដែរ។ លោក ទ្រី ក៏បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះបុគ្គលិក អ្នកស្ម័គ្រចិត្ត និងសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាលរបស់អង្គការអូឌីស៊ី សម្រាប់ជំនួយ និងការគាំទ្ររបស់ពួកគេក្នុងការបញ្ចប់ការអភិវឌ្ឍបណ្ណាល័យនេះ។
កម្មវិធីត្រូវបានបន្តដោយសុន្ទរកថាខ្លីមួយពី លោកស្រី Margaret Bywater ទីប្រឹក្សាបណ្ណាល័យ និងធនធានព័ត៌មានដែលបានចូលនិវត្តន៍ នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ។ លោកស្រី Bywater បានកោតសរសើរចំពោះការលើកកម្ពស់ការអាន និងធនធានរបស់បណ្ណាល័យ និងការអភិវឌ្ឍហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធបញ្ញា។
សុន្ទរកថាបន្ថែមមួយទៀតបានបង្ហាញដោយ លោក ស៊ុន ប៊ុណ្ណា ប្រធាននាយកដ្ឋានអភិវឌ្ឍន៍កម្មវិធីសិក្សា នៃក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។ លោកបានស្វាគមន៍ចំពោះការបង្កើតបណ្ណាល័យនេះ ដោយបានកត់សម្គាល់ពីការចូលរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍនៅខេត្តព្រះវិហារ។
ឯកឧត្តម ឈួន សុធី ទីប្រឹក្សា និងជាប្រធាននាយកដ្ឋានគោលនយោបាយ និងសហប្រតិបត្តិការស្ថិតិ នៃវិទ្យាស្ថានជាតិស្ថិតិ ក្រសួងផែនការ ក៏បានកោតសរសើរចំពោះឱកាសដែលបណ្ណាល័យនឹងនាំយកមក ដោយបានកត់សម្គាល់ពីផលវិជ្ជមាននៃធនធាន។
លោកស្រី ឮ សុគន្ធមាលី ប្រធានគណៈកម្មាធិការពិគ្រោះយោបល់កិច្ចការស្ត្រី និងកុមារក្រុងព្រះវិហារ បានស្វាគមន៍ចំពោះបណ្ណាល័យថ្មី និងថ្លែងអំណរគុណដល់ក្រុមការងារគម្រោងដែលបានខិតខំប្រឹងប្រែង។
លោកចៅសង្កាត់ប៉ាល់ហាល បានថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះវត្តមានរបស់បណ្ណាល័យ ដោយលោកបានកត់សម្គាល់ថា វានឹងផ្តល់ផលប្រយោជន៍រយៈពេលវែង។
បន្ទាប់ពីបទបង្ហាញទាំងនេះ ភ្ញៀវកិត្តិយស និងលោក ធី ទ្រី ព្រមទាំងក្រុមគ្រួសារ បានកាត់ខ្សែបូ បើកសម្ពោធកម្មវិធីបណ្ណាល័យអ្នកប្រយុទ្ធជាផ្លូវការ។ សិស្សានុសិស្ស និងសមាជិកសហគមន៍បានចូលរួមស្វែងយល់ពីបណ្ណាល័យថ្មី ដោយមានការចាប់អារម្មណ៍ ជាមួយនឹងការមើលសៀវភៅ និងធនធានថ្មីៗ។
ជាផ្នែកមួយនៃកម្មវិធីសម្ពោធ ក្រុមការងារអង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ បានឆ្លៀតយកឱកាសនេះដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹងទាក់ទងនឹងគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិ ដែលជាផ្នែកមួយនៃសប្តាហ៍សកលឆ្នាំ២០២៣ ដើម្បី “ធ្វើសកម្មភាពសម្រាប់គោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាព” ។ ក្រុមការងារបានធ្វើបទបង្ហាញដោយសង្ខេបអំពីគោលដៅ ដោយប្រើប្រាស់សម្ភារៈបោះពុម្ពនៃគោលដៅជាភាសាខ្មែរដើម្បីឱ្យកាន់តែច្បាស់។
អូឌីស៊ីក៏រួមបញ្ចូលនូវគោលដៅទី១៨ បន្ថែមមួយទៀតរបស់ប្រទេសកម្ពុជា “កម្ពុជាគ្មានមីន និងសំណល់ជាតិផ្ទុះពីសង្គ្រាម”។ គោលដៅ និងដំណើរការទាំងនេះ គឺថ្មីសម្រាប់អ្នកចូលរួមជាច្រើន ប៉ុន្តែពួកគេបានឆ្លើយតបដោយភាពរីករាយ។ ក្រុមការងារអូឌីស៊ី បានស្វាគមន៍ចំពោះឱកាសនេះក្នុងការបន្តការងារ ដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹងអំពីគោលដៅ ជាមួយនឹងព័ត៌មានបន្ថែមអំពីគោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពនិង គោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយចីរភាពរបស់ប្រទេសកម្ពុជា ដែលមាននៅលើគេហទំព័ររបស់អង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ ជាភាសាអង់គ្លេស និងភាសាខ្មែរ។
អ្នកចូលរួមទាំងអស់បានចូលទស្សនាបណ្ណាល័យ ពិនិត្យសៀវភៅ និងធនធានថ្មីៗ និងពិភាក្សាក្រៅផ្លូវការជាមួយបុគ្គលិកបណ្ណាល័យ និងបុគ្គលិកអង្គការអូឌីស៊ី អំពីកម្មវិធីបណ្ណាល័យដែលបានគ្រោងទុក នៅពេលដែលកម្មវិធីផ្លូវការនៃការបើកដំណើរការបានបញ្ចប់។ ភ្ញៀវកិត្តិយសចាប់អារម្មណ៍យ៉ាងខ្លាំងលើធនធានដែលមាន ដូចជា កាតាឡុកបណ្ណាល័យអនឡាញ និងធនធានឌីជីថលផ្សេងទៀត។
បុគ្គលិក និងអ្នកស្ម័គ្រចិត្តបណ្ណាល័យអ្នកប្រយុទ្ធ សិស្សនិស្សិត សមាជិកអង្គការសង្គមស៊ីវិល មន្ត្រីមូលដ្ឋាន និងក្រុមគ្រួសារ និងមិត្តភ័ក្តិរបស់ពួកគេបានបន្តចូលរួមអាហារសាមគ្គីនាពេលល្ងាច ដែលរៀបចំដោយកម្មវិធីបណ្ណាល័យអ្នកប្រយុទ្ធ។ អ្នកចូលរួមបានស្វាគមន៍ចំពោះឱកាសបង្កើតមិត្តថ្មី និងពិភាក្សាអំពីការប្រើប្រាស់បណ្ណាល័យនាពេលអនាគត។
នៅពេលបញ្ចប់ ក្រុមការងារបណ្ណាល័យ និងអង្គការអូឌីស៊ី បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះភ្ញៀវកិត្តិយសដែលបានចូលរួម និងរៀបចំសម្រាប់ការវិលត្រឡប់មកកាន់ទីក្រុងភ្នំពេញវិញ ដោយមានផែនការឆ្លុះបញ្ចាំងពីការបើកដំណើរការ និងអភិវឌ្ឍជំហាននាពេលអនាគតសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍបណ្ណាល័យអ្នកប្រយុទ្ធ។