ភាព​ជោគជ័យ​នៃ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ស្តី​ពី​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​នៃ​ QGIS​ ជាមួយ​សាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​កសិកម្ម​
កម្មវិធី​បណ្តុះបណ្តាល​ស្តី​ពី​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​នៃ​ QGIS​ ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ នៅ​មន្ទីរពិសោធន៍​ព័ត៌មានវិទ្យា​ភូមិសាស្ត្រ​ (GIS)​ នៃ​មហាវិទ្យាល័យ​រៀបចំ​ដែនដី​ និង​រដ្ឋបាល​ដីធ្លី​ នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​កសិកម្ម​។​ នៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​នេះ​ ការ​គ្រប់គ្រង​ដីធ្លី​ និង​បរិស្ថាន​ត្រូវ​បាន​គេ​ចាត់​ទុក​ថា​ជា​ ប្រធានបទ​សំខាន់​។​ អ្នកចូលរួម​ត្រូវ​បាន​បណ្តុះបណ្តាល​លើ​គោលការណ៍​ជី​អាយ​អេស​ និង​អនុវត្ត​លើ​កម្មវិធី​ QGIS​ សម្រាប់​វិធីសាស្ត្រ​បង្ហាញ​ទិន្នន័យ​ផែនទី​ ការ​គ្រប់គ្រង​ទិន្នន័យ​ព័ត៌មាន​ភូមិសាស្ត្រ​ ប្រព័ន្ធ​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ វិធីសាស្ត្រ​ប្រមូល​ទិន្នន័យ​ព័ត៌មាន​ភូមិសាស្ដ្រ​ តាម​រយៈ​ការ​ធ្វើ​ Georeferencing​ និង​ការ​ប្តូរ​ទិន្នន័យ​ទៅ​ជា​ទម្រង់​ឌី​ជី​ថ​ល​ និង​ការ​វិភាគ​ទិន្នន័យ​ព័ត៌មាន​ភូមិសាស្ត្រ​ ដោយ​ប្រអប់​ឧបករណ៍​ Geoprocessing​។​ វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ដោយ​ក្រុម​ផែនទី​និង​ទិន្នន័យ​នៃ​អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ ក្រោម​ការ​សហការ​ជាមួយ​មហាវិទ្យាល័យ​រៀបចំ​ដែនដី​ និង​រដ្ឋបាល​ដីធ្លី​ នៃ​សាកលវិទ្យាល័យ​ភូមិន្ទ​កសិកម្ម​។​
​កម្មវិធី​នេះ​ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ចំនួន​ពីរ​លើក​ ចាប់ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៣​ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​១៧​ និង​ថ្ងៃ​ទី​២៧​ ដល់​ថ្ងៃ​ទី​៣១​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ​២០១៨​ ដោយសារ​ចំនួន​នៃ​អ្នកចុះ​ឈ្មោះ​ និង​កៅអី​មាន​កំណត់​ក្នុង​មន្ទីរពិសោធន៍​។​ អ្នកចូលរួម​សុទ្ធសឹង​ជា​និស្សិត​នៃ​មហាវិទ្យាល័យ​​រៀបចំ​ដែនដី​ និង​រដ្ឋបាល​ដីធ្លី​ ហើយ​មាន​ចំនួន​សរុប​ ៤៨​ នាក់​ ក្នុង​នោះ​មាន​ ១៦​ នាក់​ជា​និស្សិត​ស្រី​។​ និស្សិត​ ៦​ នាក់​ មក​ពី​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ដំបូង​ បាន​ក្លាយ​ខ្លួន​ជា​សហ​អ្នកសម្របសម្រួល​ នៅ​ក្នុង​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​លើក​ទី​ពីរ​។​
លោក ធី ទ្រី នាយកប្រតិបត្តិនៃអង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍបានសំណេះសំណាលជាមួយនិស្សិតនៅក្នុងវគ្កបណ្ដុះបណ្ដាល។
​ការ​គ្រប់គ្រង​ថ្នាក់​បែបអន្តរ​កម្ម​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ក្នុង​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នេះ​ តាម​រយៈ​ការ​បង្រៀន​ ការ​អនុវត្ត​ជំនាញ​ដែល​បាន​សិក្សា​ លើ​គម្រោង​ខ្នាត​តូច​ដោយ​ការ​អនុវត្ត​តាម​កុំព្យូទ័រ​ជា​លក្ខណៈ​បុគ្គល​ និង​ជា​ក្រុម​។​ ក្នុងអំឡុងពេល​ ៣​ ថ្ងៃ​ចុង​ក្រោយ​នៃ​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​នីមួយៗ​ និស្សិត​ត្រូវ​ប្រឡង​លក្ខណៈ​ជា​ក្រុម​ ដែល​​ក្នុង​មួយ​ក្រុម មាន​សមាជិក​ចំនួន​ ៥​ នាក់​ ក្រោម​ប្រធានបទ​ “​ការ​គូស​ផែនទី​អំពី​ការ​ប្រើប្រាស់​ដីធ្លី​របស់​សាកលវិទ្យាល័យ​”​ ។​ ពួក​គាត់​បាន​ប្រើប្រាស់​ចំណេះដឹង​ ដែល​ទទួល​បាន​ពី​ថ្ងៃ​ដំបូង​ ដើម្បី​បំពេញភារកិច្ច​នេះ​ដោយ​ជោគជ័យ​ដូច​ជា​ ការ​ធ្វើ​ georeferencing​ លើរូបភាព​ ការ​គ្រប់គ្រង​ទិន្នន័យ​ព័ត៌មាន​ភូមិសាស្ត្រ​ ការ​បង្ហាញ​ទិន្នន័យ​ផែនទី​ និង​ការ​រចនា​ផែនទី​។​ បន្ទាប់​មក​ តំណាង​ក្រុម​នីមួយៗ​បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​អំពី​លទ្ធផល​របស់​ពួក​គេ​។​
និស្សិតកំពុងយកចិត្តទុកដាក់លើលំហាត់ជាក់ស្តែង។
​អ្នកចូលរួម​បាន​បំពេញ​ទម្រង់​វាយតម្លៃ​នៃ​កម្មវិធី​បណ្ដុះបណ្ដាល​ ដើម្បី​ធ្វើការ​វិភាគ​សកម្មភាព​ និង​បញ្ហា​នានា​នៃ​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ ដើម្បី​កែ​លម្អ​គុណភាព​នៃ​កម្មវិធី​នា​ពេល​អនាគត​ និង​ផ្តល់​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ដែល​ឆ្លើយ​តប​នឹង​បទដ្ឋាន​គុណភាព​ខ្ពស់​។​
​សរុប​មក​ ការ​បណ្ដុះបណ្ដាល​នេះ​បាន​បញ្ចប់​ដោយ​ជោគជ័យ​ ដោយ​មានការ​ពេញចិត្ត​ខ្ពស់​ពី​និស្សិត​ ដោយ​ផ្អែក​លើ​ទម្រង់​វាយតម្លៃ​ពី​អ្នកចូលរួម​ចំនួន​ ៣៥​ នាក់​។​ និស្សិត​ទាំងអស់​បាន​បង្ហាញ​ថា​ ការ​រំពឹង​ទុក​របស់​ពួក​គាត់​ត្រូវ​បាន​បំពេញ​។​ ពួក​គាត់​មានការ​ពេញចិត្ត​ទាំង​លើ​មាតិកា​នៃ​កម្មវិធី​បណ្ដុះបណ្ដាល​ និង​គ្រូបង្ហាត់​ ហើយនឹង​ណែនាំ​វគ្គ​នេះ​ទៅ​ដល់​មិត្តភក្តិ​ សិស្ស​ប្អូន​ និង​និស្សិត​ដទៃ​ទៀត​។​
​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ១២​ ខែវិច្ឆិកា​ ក្រុមការងារ​របស់​អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​សហការ​ជាមួយ​មហាវិទ្យាល័យ​រៀបចំ​ដែនដី​ និង​រដ្ឋបាល​ដីធ្លី​ (FLMLA)​ បាន​រៀបចំ​ពិធី​ប្រគល់​វិ​ញ្ញាប​ន​ប័ត្រ​សម្រាប់​និស្សិត​ដែល​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​។​ នៅ​ក្នុង​ពិធី​នោះ​ មាន​ផែនទី​មួយ​ចំនួន​ត្រូវ​បាន​ជ្រើសរើស​ និង​ដាក់​បង្ហាញ​។​ ផែនទី​ដែល​ល្អ​ត្រូវ​បាន​បោះពុម្ព​ និង​ព្យួរ​នៅ​ក្នុង​វិចិត្រសាល​នៃ​មហាវិទ្យាល័យ​។​ លោក​ ហោ​ សា​ណា​រ៉ា​ ព្រឹទ្ធបុរស​នៃមហាវិទ្យាល័យ​រៀបចំ​ដែនដី​ និង​រដ្ឋបាល​ដីធ្លី​ បាន​កោតសរសើរ​យ៉ាង​ខ្លាំង​ចំពោះ​កិច្ច​ប្រឹងប្រែង​ដែល​អូ​ឌី​ស៊ី​បាន​ផ្តល់​ដល់​សាកលវិទ្យាល័យ​ហើយ​គាត់​ក៏​បាន​ស្នើ​សុំ​ឱ្យ​អង្គការ​អូ​ឌី​ស៊ី​បង្កើត​វគ្គ​បណ្ដុះបណ្ដាល​ជី​អាយ​អេស​នេះ​ទៀត​ សម្រាប់​និស្សិត​ជំនាន់​ក្រោយ​។​