សិក្ខាសាលាស្តីពី តួនាទីនៃ បច្ចេកវិទ្យា គមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន (អាយស៊ីធី) នៅក្នុងវិស័យសេវាសាធារណៈនៅកម្ពុជា
អង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ (អូឌីស៊ី) ដោយសហការជាមួយ អង្គការស្តារកម្ពុជា និងមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជាដើម្បីប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយឯករាជ្យ (CCIM) បានរៀបចំសិក្ខាសាលាមួយស្តីពី “តួនាទីនៃ បច្ចេកវិទ្យា គមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន (អាយស៊ីធី) នៅក្នុងវិស័យសេវាសាធារណៈនៅកម្ពុជា” ក្រោមការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុដោយ កម្មវិធីរបស់ប្រទេសស៊ុយអែតសម្រាប់វិស័យ ICT នៅក្នុងតំបន់កំពុងអភិវឌ្ឍន៍ (SPIDER) នៅថ្ងៃទី១២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០១៩ នៅសណ្ឋាគារសាន់វ៉េ។ សិក្ខាសាលានេះត្រូវបានចូលរួមដោយអ្នកចូលរួមប្រហែលជា ៤០ នាក់មកពី ទីភា្នក់ងារសហប្រតិបតិ្តការបចេ្ចកទេសអាល្លឺម៉ង់ (GIZ), អ្នកសម្របសម្រួលគណនេយ្យភាពសហគមន៍, អង្គការសកម្មភាពសំរាប់បឋមសិក្សានៅកម្ពុជា (KAPE), អង្គការស្តារកម្ពុជា, មជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជាដើម្បីប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយឯករាជ្យ, អ្នកសារព័ត៌មានមកពី វិទ្យុសម្លេងសហរដ្ឋអាមេរិក, VOD Hot News, CNC Hot News, ភ្នំពេញប៉ុស្តិ៍, សាកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្ត្រ, អង្គការសីលការ, អង្គការ FHI 360, អង្គការ Aide et Action International Cambodia (AeAI), ក្រុមហ៊ុន Real-Time Data Solutions, GoGreen Cambodia, ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន, ក្រសួងមុខងារសាធារណៈ, ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ និងគណៈកម្មាធិការជាតិសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍតាមបែបប្រជាធិបតេយ្យនៅថ្នាក់ក្រោមជាតិ (គ.ជ.អ. ប)។
សិក្ខាសាលានេះត្រូវបានចាប់ផ្តើមដោយសុន្ទរកថាបើកកម្មវិធី លោក ធី ទ្រី នាយកប្រតិបត្តិ/និពន្ធនាយករបស់អង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ ហៅកាត់ថា អូឌីស៊ី។ លោកបានចាប់ផ្តើមបទបង្ហាញដោយស្វាគមន៍អ្នកចូលរួមទាំងអស់ និងថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងស្មោះចំពោះម្ចាស់ជំនួយ និងដៃគូដែលគាំទ្រគម្រោងនេះ។ បន្ទាប់មក លោកបានលើកឡើងពីសាវតានៃគម្រោងនេះ។ លោក ទ្រី បានលើកឡើងពីភាពលំបាកនៃការទទួលបានព័ត៌មានស្តីពី សេវាសាធារណៈនៅក្នុងវិធីសាស្ត្របែបប្រពៃណីដែលតម្រូវឱ្យប្រជាជនធ្វើដំណើរទៅកាន់ការិយាល័យឃុំ/សង្កាត់។ ដោយកត់សម្គាល់បញ្ហានេះ លោកបានសង្កត់ធ្ងន់ថា អូឌីស៊ីមិនដើរតួនាទីក្នុងការផ្តល់សេវាសាធារណៈទេ តែផ្តល់ព័ត៌មានអំពីសេវាសាធារណៈទាំងនោះ ដើម្បីជាប្រយោជន៍ដល់សាធារណៈជន និងដៃគូអភិវឌ្ឍន៍។ ជាមួយនឹងវិធីសាស្ត្រនេះ អង្គការអូឌីស៊ីកំពុងរួមចំណែកក្នុងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវសេវាសាធារណៈដោយបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានព័ត៌មាន។ លោក ទ្រី បានមានប្រសាសន៍ថា គោលបំណងនៃសិក្ខាសាលានៅថ្ងៃនេះរួមមាន កិច្ចពិភាក្សាសម្រាប់អង្គការអូឌីស៊ីក៏ដូចជា អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងអ្នកពាក់ព័ន្ធដទៃទៀត ដើម្បីចែករំលែកលទ្ធផលរបស់ពួកគេនៅក្នុងបេសកកម្មក្នុងការកែលំអសេវាសាធារណៈ។
នៅវគ្គបន្ទាប់នៃសិក្ខាសាលានិយាយអំពីសកម្មភាព និងសមិទ្ធិផលរបស់គម្រោង។ កញ្ញា អ៊ួន វិមល ជាបណ្ណាធិការ និងអ្នកស្រាវជ្រាវ បានចាប់ផ្តើមការបង្ហាញរបស់កញ្ញាតាមរយៈការណែនាំពីទំព័រពត៌មានមួយនៅលើគេហទំព័ររបស់អូឌីស៊ី ដែលមានឈ្មោះថា ការទទួលបានព័ត៌មានអំពីសេវាសាធារណៈ ដែលផ្ទុកព័ត៌មានទាក់ទងនឹងសេវាសាធារណៈរួមមាន ស្រទាប់ផែនទីអន្តរកម្ម។ លើសពីនេះទៀត កញ្ញាបានចង្អុលបង្ហាញថា ក្នុងអំឡុងពេលអនុវត្តគម្រោងដោយមានកិច្ចសហការជាមួយដៃគូផ្សេងៗ សិក្ខាសាលាចំនួន ១១ រួមទាំងសិក្ខាសាលាលើកនេះ ត្រូវបានធ្វើឡើងដោយមានការចូលរួមពីអ្នកចូលរួមចំនួន ១៨០ នាក់មកពីសហគមន៍ អ្នកសម្របសម្រួលគណនេយ្យភាពសហគមន៍ (CAFs) និងអ្នកសារព័ត៌មានប្រជាពលរដ្ឋ (CJ) ដែលជាមនុស្សសំខាន់ក្នុងការចែកចាយព័ត៌មានបន្ត។ បន្ថែមលើការរៀបចំសិក្ខាសាលា ក្រុមការងារបានចូលរួមស្ទើរតែរាល់ព្រឹត្តិការណ៍បារខែមទាំងអស់។
សកម្មភាព និងសមិទ្ធិផលរបស់គម្រោងមួយទៀតត្រូវបានបង្ហាញដោយ កញ្ញា ឌុច សុធាវីន មន្ត្រីស្រាវជ្រាវ និងភាពជាដៃគូនៅអង្គការអូឌីស៊ី។ អង្គការទាំងបីគឺ អូឌីស៊ី មជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជាដើម្បីប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយឯករាជ្យ (CCIM) និងអង្គការស្តារកម្ពុជាបានធ្វើការរួមគ្នាដើម្បីបង្កើនចំណេះដឹងអំពីសេវាសាធារណៈនៅក្នុងសហគមន៍មូលដ្ឋាន និងទូទាំងប្រទេស។ ខណៈពេលដែល អូឌីស៊ីកំពុងធ្វើការផ្តល់ព័ត៌មាន និងលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីការផ្តល់សេវាសាធារណៈ អង្គការស្តារកម្ពុជាបានផ្តោតលើគណនេយ្យភាពសង្គមនៅសាលាឃុំ/សង្កាត់ មណ្ឌលសុខភាព និងបឋមសិក្សា។ ពួកគេធ្វើការដោយផ្ទាល់ជាមួយសហគមន៍នៅឃុំចំនួន២ ក្នុងខេត្តស្វាយរៀង។ ទន្ទឹមនឹងនេះដែរ តួនាទីរបស់ CCIM គឺរៀបចំកម្មវិធីវិទ្យុ និងផ្សាយបន្តផ្ទាល់នៅលើហ្វេសប៊ុក ដើម្បីពិភាក្សាអំពីព័ត៌មានទាក់ទងនឹងសេវាសាធារណៈ។
បន្ទាប់ពីការបង្ហាញទាំងពីរនេះ លោក ព្រំ ពន់វឌ្ឍន៍ អ្នកសម្របសម្រួលផ្នែកស្រាវជ្រាវទិន្នន័យ និង GIS នៅអង្គការអូឌីស៊ី បានធ្វើបទបង្ហាញរបស់គាត់ជាមួយនឹងការបង្ហាញអំពីគេហទំព័ររបស់អូឌីស៊ីក្នុងទូរស័ព្ទដៃ។ គាត់បានចាប់ផ្តើមពីការណែនាំ URL របស់គេហទំព័រអូឌីស៊ី និងការទៅកាន់ទំព័រការទទួលបានព័ត៌មានអំពីសេវាកម្មសាធារណៈ។ បន្ទាប់ពីមកដល់ទំព័រនេះ លោកបានសង្កត់ធ្ងន់អំពីទំព័ររងដែលមាននៅក្នុងទំព័រនេះ និងការមើលឃើញព័ត៌មានទាំងនោះ ដែលបច្ចុប្បន្នត្រូវបានបោះផ្សាយនៅលើគេហទំព័ររបស់អូឌីស៊ី។
ដើម្បីធ្វើឱ្យសិក្ខាសាលាកាន់តែមានផលិតភាព និងទទួលបានការចូលរួមកាន់តែច្រើនពីមនុស្សជាច្រើន ការពិភាក្សាជាក្រុមចំនួន៣ ត្រូវបានបង្កើតឡើង ដោយមានអ្នកតំណាងមកពីវិស័យសាធារណៈ វិស័យឯកជន និងអង្គការសង្គមស៊ីវិល។ មុននឹងអនុញ្ញាតឱ្យអ្នកចូលរួមសួរសំនួរ វាគ្មិនត្រូវបានអញ្ជើញឱ្យធ្វើបទបង្ហាញរយៈពេល ១០ នាទីអំពីការងាររបស់ពួកគេដែលទាក់ទងទៅនឹងវិស័យសាធារណៈ និងវិស័យ ICT។ កិច្ចពិភាក្សាដំបូងគេផ្តោតលើការចូលរួម និងតួនាទីរបស់ ICT និងសង្គមស៊ីវិលក្នុងការលើកកម្ពស់សេវាសាធារណៈ ដែលសម្របសម្រួលដោយ លោកស្រី ជេត ចរិយា នាយកប្រតិបត្តិនៃអង្គការស្តារកម្ពុជា និងមានការចូលរួមធ្វើបទបង្ហាញដោយ លោក សូផា រតនា អ្នកប្រឹក្សាយោបល់ផ្នែក HIV Online Outreach នៃអង្គការ FHI 360 លោក វ៉ន សម្ផស្ស នាយកប្រចាំប្រទេស អង្គការ Aide et Action International Cambodia (AeAI) និងលោក ឡាម សុជាតិ នាយកនៃវិទ្យាស្ថានតស៊ូមតិ និងគោលនយោបាយ។
លោក រតនា បានចាប់ផ្តើមការធ្វើបទបង្ហាញដោយផ្តល់នូវពត៌មានផ្ទៃក្នុងមួយចំនួនរួមជាមួយស្ថិតិដែលនាំឱ្យមានហេតុផលថាហេតុអ្វីបានជាមេរោគអេដស៍គួរស្ថិតនៅលើប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត។ លោកបានលើកឡើងនូវអំណះអំណាងរបស់លោកជាមួយទិន្នន័យអំពីបច្ចេកវិទ្យាទូរស័ព្ទក្នុងការគាំទ្រភាសាខ្មែរ និងឥរិយាបថរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាលើស្មាតហ្វូន និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមជាពិសេស ហ្វេសប៊ុក និងអ៊ិន
ដើម្បីបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់នៃបច្ចេកវិទ្យា គមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន (ICT) ក្នុងការសំរេចបាននូវតម្រូវការ លោកសម្ផស្សបានសង្កត់ធ្ងន់លើបញ្ហាប្រឈមសំខាន់ៗមួយចំនួននៃបណ្ណាល័យរូបវន្តបុរាណដូចជា ការខូចខាតនូវរូបរាងដោយសារពេលវេលា និងការលំបាកក្នុងការចែកចាយធនធាន។ លោកបានចាត់ទុកវិធីនេះមិនមាននិរន្តរភាពទេ។ ដូចនេះហើយ ICT ត្រូវបានរួមបញ្ចូលដើម្បីបង្កើតជាធនាគារចំណេះដឹងដែលមាននិរន្តរភាព។ ជាមួយនឹងចេតនានេះ លោកបានលើកឡើងអំពីគម្រោង Banalay Khmer ដែលជាការបញ្ចូលគ្នានៃបណ្ណាល័យរូបវន្ត និងឌីជីថលក្រោមការសហការជាមួយអង្គការស៊ីប៉ា។ នៅក្នុងការអនុវត្តគម្រោង កម្មវិធីអានអន្តរកម្មដែលមានឈ្មោះ ខ្មែររៀនអាន និងកម្មវិធីសំរាប់អ្នកនិពន្ធខ្មែរ ដែលហៅថា អ្នកនិពន្ធខ្មែរ ត្រូវបានបង្កើតឡើង។ លោកក៏បានចង្អុលបង្ហាញផងដែរអំពីរបៀបដែល ICT ជួយសម្រួលដល់អន្តរកម្ម ថ្វីបើមានបញ្ហាប្រឈមទាក់ទងនឹងចម្ងាយរវាងមាតាបិតាសិស្ស សាលារៀន និងថ្នាក់រដ្ឋបាល ដោយអនុញ្ញាតឱ្យពួកគេភ្ជាប់គ្នាពីចម្ងាយ។
លោក សុជាតិ បានចាប់ផ្តើមបទបង្ហាញរបស់លោកដោយធ្វើការណែនាំអំពីការងាររបស់អង្គការលោករួមមាន អភិបាលកិច្ចល្អ (ឃុំសង្កាត់ និងការអនុវត្តការងារគណនេយ្យភាពសង្គម) សិទ្ធិទទួលបានព័ត៌មាន និងបង្កើនសមត្ថភាពក្នុងការជជែកវែកញែកនៅថ្នាក់សហគមន៍។ លោកបានសង្កត់ធ្ងន់ថា ការងារនេះផ្តល់ការគាំទ្រដល់អ្នកផ្តល់សេវា និងអ្នកទទួលបានប្រើសេវា ក្នុងគោលបំណងដើម្បីលើកទឹកចិត្តដល់អ្នកផ្តល់សេវា ដើម្បីផ្តល់សេវាកម្មដោយផ្អែកលើតម្រូវការរបស់អ្នកទទួលសេវា។ បច្ចុប្បន្ននេះការងារផ្តោតលើការអនុញ្ញាតិឱ្យប្រជាជនផ្តល់ពិន្ទុលើសេវាកម្ម ដែលផ្តល់លើសេវាអប់រំ សុខាភិបាល និងដោយមន្ត្រីប៉ូលីស។ ឧបករណ៍ ICT ដែលត្រូវបានជ្រើសរើសសម្រាប់ការអនុវត្តគម្រោងនេះគឺ ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមជាពិសេសហ្វេសប៊ុក។ លោកបានថ្លែងថា ហ្វេសប៊ុកបានក្លាយជាកន្លែងមួយសម្រាប់អភិបាលកិច្ច ដើម្បីចែករំលែកសកម្មភាព និងសមិទ្ធផលរបស់ខ្លួន និងដើម្បីឱ្យប្រជាពលរដ្ឋសួរសំណួរ និងដាក់សំណើ។
បន្ទាប់ពីបានស្តាប់បទបង្ហាញពីខាងសង្គមស៊ីវិល ការពិភាក្សាជាក្រុមបន្ទាប់ត្រូវបានចូលរួមដោយ កញ្ញា Liza Ordonez ស្ថាបនិក នៃ GoGreen Cambodia និងលោក ប៉ូល អម្រិតកិត្យា អនុប្រធាននាយកដ្ឋានសេវាសាធារណៈនៃ ក្រសួងមុខងារសាធារណៈ ខណៈដែល លោក ម៉ក់ ពុទ្ធា ដែលជាអ្នកសម្របសម្រួលបណ្តាញ ICT4D គឺជាអ្នកសម្របសម្រួល។ វគ្គនេះផ្តោតលើការចូលរួមរបស់អ្នកចាប់ផ្តើមអាជីវកម្ម/សហគ្រិនសង្គម ក្នុងការលើកកម្ពស់ សេវាសាធារណៈ និងកម្មវិធីទូរស័ព្ទសម្រាប់ផ្តល់ព័ត៌មានអំពីសេវាសាធារណៈ។
កញ្ញា Liza ចាប់ផ្តើមបទបង្ហាញដោយនិយាយអំពីបញ្ហាកាកសំណល់ និងការបំពុលនៃប្លាស្ទិកនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា និងនៅជុំវិញពិភពលោក ហើយបានបង្ហាញពីតួលេខនៅរាជធានីភ្នំពេញពីរបាយការណ៍ផ្សេងៗទាក់ទងនឹងសំរាម និងកាកសំណល់។ បន្ទាប់មក កញ្ញាបានលើកឡើងអំពីផលប៉ះពាល់អាក្រក់នៃបញ្ហាកាកសំណល់លើជីវិតប្រចាំថ្ងៃរបស់មនុស្ស និងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី។ បន្ទាប់ពីលើកឡើងពីផលប៉ះពាល់ កញ្ញាបានរំឭកពីការចាប់ផ្តើមនៃគំនិតរបស់ GoGreen នៅក្នុងការអំពាវនាវដល់អ្នកដែលចាប់អារម្មណ៍ក្នុងការធ្វើសកម្មភាពសម្អាត ដែលមិនមែនជាដំណោះស្រាយដ៏ល្អនោះទេ ប៉ុន្តែវាគឺជាជំហានដំបូងក្នុងការជំរុញគំនិតរបស់មនុស្សលើអ្វីដែលត្រូវធ្វើ ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានេះ។ GoGreen Cambodia បានបញ្ចូលតួនាទីនៃ ICT ទៅក្នុងគម្រោងរបស់ពួកគេ តាមរយៈការអភិវឌ្ឍន៍កម្មវិធីទូរស័ព្ទចល័តសាកល្បងដែលគាំទ្រផ្នែកបច្ចេកទេស និងហិរញ្ញវត្ថុដោយ InSted iLab Asia។ កម្មវិធីនេះដើរតួនាទីជាឧបករណ៍សម្រាប់ឱ្យអ្នកទាំងអស់គ្នាអាចផ្តល់ជាមតិយោបល់អំពីបញ្ហាកាកសំណល់ និងផ្តល់ព័ត៌មានដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធ។
លោក កិត្យា បានចាប់ផ្តើមបទបង្ហាញដោយបង្ហាញពីកម្មវិធីទូរស័ព្ទអំពីសេវាសាធារណៈ ដែលត្រូវបានផ្តួចផ្តើមដោយរដ្ឋាភិបាល និងបង្កើតឡើងដោយ វិទ្យាស្ថានជាតិ ប្រៃសណីយ៍ ទូរគមនាគមន៍ បច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ ហើយមាននៅលើប្រព័ន្ធប្រតិបត្តិការ Android និង iOS។ កម្មវិធីនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីជាមធ្យោបាយក្នុងការចែកចាយព័ត៌មានអំពីសេវាសាធារណៈ ដែលជាជម្រើសផ្សេងមួយទៀតពីការបោះពុម្ពសៀវភៅ។ កម្មវិធីនេះមានព័ត៌មានអំពីស្ថាប័នចំនួន ២៧ សេវាកម្មចំនួន ៣១៥ និងក្រុមសេវាកម្មចំនួន ១០៦។ អត្ថប្រយោជន៍សំខាន់មួយគឺថា កម្មវិធីអាចប្រើក្រៅបណ្ដាញ និងតម្រូវឱ្យភ្ជាប់អ៊ីនធឺណិតតែនៅពេលព័ត៌មានត្រូវបានធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពតែប៉ុណ្ណោះ។
នៅពេលរសៀលបន្ទាប់ពីការសម្រាកអាហារថ្ងៃត្រង់ និងមុនកិច្ចពិភាក្សាបន្ទាប់ ការពិភាក្សាជាក្រុមត្រូវបានដាក់បញ្ចូលក្នុងរបៀបវារៈ ដើម្បីបង្កើនថាមពលរបស់អ្នកចូលរួម។ អ្នកចូលរួមទាំងអស់ត្រូវបានបែងចែកជា ៤ក្រុម ដើម្បីពិភាក្សាអំពីសំណួរចំនួន ៤ ទាក់ទងនឹងសេវាសាធារណៈ។ សំណួរទាំងនោះគឺ៖
- សូមរាយឈ្មោះស្ថាប័នសាធារណៈ អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល និងវិស័យឯកជនដែលធ្វើការលើការផ្តល់ព័ត៌មានទាក់ទងនឹងសេវាសាធារណៈ។
- តើអ្នកកំពុងប្រើឧបករណ៍ ICT អ្វីខ្លះដែលទាក់ទងនឹងសេវាសាធារណៈ?
- តើអ្វីជាបញ្ហាប្រឈមដែលអ្នកបានជួបប្រទះនៅពេលប្រើឧបករណ៍ ICT ដែលមានស្រាប់នោះ?
- តើកម្មវិធីទូរស័ព្ទណាដែលអ្នកចង់បានដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានសេវាសាធារណៈ?
ការពិភាក្សាជាក្រុមចុងក្រោយត្រូវបានបង្ហាញដោយអ្នកតំណាង ៣ រូបមកពីក្រសួងចំនួន ៣ ដែលរួមមាន ក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ ក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន និងគណៈកម្មាធិការជាតិសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍន៍តាមបែបប្រជាធិបតេយ្យនៅថ្នាក់ក្រោមជាតិ (គ.ជ.អ.ប)។ កិច្ចពិភាក្សានេះផ្តោតលើការទទួលបានសេវាសាធារណៈតាមរយៈរដ្ឋាភិបាលអេឡិកត្រូនិច។
លោក ជេជ្ឋ គីមជុង អនុប្រធានអង្គភាពត្រួតពិនិត្យ វាយតម្លៃ និងតាមដាន (គ.ជ.អ.ប) បានចាប់ផ្តើមតាមរយៈការណែនាំទៅកាន់គេហទំព័ររបស់គ.ជ.អ.ប និងមូលដ្ឋានទិន្នន័យរបស់គ.ជ.អ.ប ដែលមានជាភាសាខ្មែរ និងអង់គ្លេស។ មូលដ្ឋានទិន្នន័យមាន ២ ប្រភេទ៖ មូលដ្ឋានទិន្នន័យសាធារណៈ (៨ មូលដ្ឋានទិន្នន័យ) និងការប្រើប្រាស់ផ្ទៃក្នុង (២ មូលដ្ឋានទិន្នន័យ)។ បន្ទាប់មក លោកបានបង្ហាញអំពី គម្រោងការអនុវត្តការងារគណនេយ្យភាពសង្គម ដែលជាខ្លឹមសារសំខាន់នៃបទបង្ហាញរបស់លោក។ បទបង្ហាញរបស់លោកត្រូវបានធ្វើឡើងជាមួយនឹងការបង្ហាញពីគេហទំព័រ។ លោកបានបង្ហាញពីវដ្តនៃសកម្មភាពគណនេយ្យភាពប្រចាំឆ្នាំក៏ដូចជា ជំហានក្នុងការប្រមូលទិន្នន័យ បញ្ចូលទិន្នន័យ បោះផ្សាយការប្រកាស និងបិទការប្រកាសជាផ្លូវការលើជញ្ជាំង ដែលជាភារកិច្ចរបស់អាជ្ញាធរស្រុក និងឃុំ ខណៈលទ្ធផលជាសាធារណៈ បោះពុម្ពផ្សាយសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋ។
លោក ហ៊ាង សុទ្ធាយុត្តិ ប្រធាននាយកដ្ឋានព័ត៍មានវិទ្យា និងទំនាក់ទំនងសាធារណៈ នៃក្រសួងសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន បានចាប់ផ្តើមបទបង្ហាញរបស់លោកជាមួយភារកិច្ចដែលក្រសួងបានសម្រេច។ លោកបានថ្លែងថា ចាប់តាំងពីពាក់កណ្ដាលអាណត្តិទី៥ ក្រសួងបានចាប់ផ្តើមផ្តោតលើការទទួលយកបច្ចេកវិទ្យា គមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន (ICT) ដើម្បីលើកកំពស់តម្លាភាព តម្លៃសមរម្យ និងលទ្ធភាពដែលផ្តោតជាលើកដំបូងលើការដឹកជញ្ជូនតាមផ្លូវគោក។ បន្ទាប់មកលោកបានបង្ហាញនូវឧបករណ៍ ICT ដែលបង្កើតឡើងដោយក្រសួងដូចជា៖
- កម្មវិធីថែទាំផ្លូវ
- ព័ត៌មានសាធារណការ និងដឹកជញ្ជូន
- កម្មវិធីច្បាប់ចរាចរណ៍ និងទ្រឹស្តីនៃការបើកបរ
- ប្រព័ន្ធស័្វយប្រវត្តិកម្មដាក់ពាក្យចុះបញ្ជីរថយន្ត
មិនដូចបទបង្ហាញរបស់វាគ្មិនមុនៗ លោក ម៉ុក ខេមរា ប្រធាននាយកដ្ឋានរដ្ឋាភិបាលអេឡិកត្រូនិច នៃក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បានផ្តោតលើបច្ចេកទេស និងគោលនយោបាយជាច្រើនទៀត។ គាត់បានចំណាយពេលបន្តិចដើម្បីនិយាយអំពីគេហទំព័រ www.service.gov.kh / www.seva.gov.kh ដែលជាគេហទំព័រផ្តល់ព័ត៌មានអំពីសេវាសាធារណៈ។ លោកបានជូនដំណឹងដល់អ្នកចូលរួមនៃសិក្ខាសាលាថា ខណៈពេលដែលក្រសួងទាំងអស់មានគេហទំព័រផ្ទាល់ខ្លួនរបស់ពួកគេសម្រាប់ចែករំលែកព័ត៌មាន គេហទំព័រទាំងអស់ដែលមានស្រាប់ និងគេហទំព័ររបស់ខេត្តត្រូវបានគាំទ្របច្ចេកទេសពីក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍។
បន្ទាប់មកលោកបានបង្ហាញអំពីជំហានបួននៃការអភិវឌ្ឍរដ្ឋាភិបាលអេឡិកត្រូនិចឆ្នាំ ២០១៦-២០១៣ ដូចជាវត្តមានដែលមានវត្តមានវត្តមានកាន់តែប្រសើរឡើងវត្តមានប្រតិបត្តិការនិងវត្តមានបណ្តាញ / រួមបញ្ចូលគ្នា។ លោកបានបន្តការបង្ហាញរបស់លោកដោយចែករំលែកចក្ខុវិស័យនៃការគ្រប់គ្រងអេឡិចត្រូនិចឆ្នាំ២០២៤ ដែលផ្តោតលើការលើកកំពស់អភិបាលកិច្ចតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិចដើម្បីលើកកម្ពស់ប្រសិទ្ធភាពប្រសិទ្ធភាពនិងតម្លាភាពនៃការងាររដ្ឋបាលការផ្តល់សេវាសាធារណៈ និងការសម្រេចចិត្តសាធារណៈដែលជាកត្តាសំខាន់នៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចនិងសង្គម។ ការអភិវឌ្ឍន៍។
អ្នកចូលរួមបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងសិក្ខាសាលា។ បន្ទាប់ពីបទបង្ហាញនីមួយៗ ពួកគេបានបង្ហាញនូវចំណាប់អារម្មណ៍របស់ពួកគេ ដោយការលើកឡើងនូវសំណួរ ឬផ្តល់យោបល់ដល់វាគ្មិននៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សានិមួយៗ ខណៈដែលវាគ្មិនមានសេចក្តី រីករាយក្នុងការចែករំលែកចំណេះដឹង និងបទពិសោធន៍របស់ពួកគេលើវិស័យនីមួយៗ។
អូឌីស៊ីសូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅដល់វាគ្មិនទាំងអស់ និងអ្នកសម្របសម្រួលដែលបានលះបង់ពេលវេលាដ៏មានតម្លៃ ដើម្បីចូលរួមធ្វើឱ្យសិក្ខាសាលានេះលេចចេញជារូបរាង។ អង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ បានរៀបចំអំណោយតិចតួចដូចជា ដបទឹក និងក្រមាបង់ក ទុកជាវត្ថុអនុស្សាវរីយ។