Prime Minister Hun Sen said on Monday he had urged Philippine President Rodrigo Duterte to invest more heavily in Cambodia’s rice sector, while also acknowledging the need to lower rice processing costs and find new export markets to boost the competitiveness of Cambodia’s most important crop. …
Cambodia’s agriculture sector grew at a brisk 5.8 percent annually from 2003 to 2013, according to the World Bank, but the country has struggled in recent years and has averaged less than 1 percent growth since 2013.