New government estimates on this year’s rice production and forecasts for next year’s crop may be overly optimistic, industry experts say, factoring in the impact of a drought that damaged crops and is expected to carry over into the next dry season harvest.
The Ministry of Agriculture estimated that total rice production during this year’s wet season would top 7.17 million tonnes, edging up less than 1 per cent over last year’s harvest, while the coming dry season would see a 6 per cent drop in year-on-year production to 2.05 million tonnes. …