Announcment on the conclusion of the negotiations for free trade agreement between the Kingdom of Cambodia and the Republic of Korea
On 03 February 2021, the Ministry of Commerce issued a press release announcing the conclusion of the negotiations for the free trade agreement between the Kingdom of Cambodia and the Republic of Korea. On this occasion, His Excellency Pan Sorsak, Minister of Commerce of the Kingdom of Cambodia, and HE YOO Myung-hee, Minister of Commerce of the Republic of Korea, jointly announced the conclusion of the Free Trade Agreement (FTA) between the Kingdom of Cambodia and the Republic of Korea (CKFTA) through the video conference. This important event was also attended by senior officials and dignitaries from both the public and private sectors of the two countries.