On 15 November 2023, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation has issued a press release on His Majesty Preah Bat Samdech Preah Boromneath NORODOM Sihamoni, King of Cambodia, attended the Fourth Intergovernmental Conference on Angkor on their official website.
According to the press release, His Majesty expressed his gratitude to the French and Japanese co-chairs and to ICC Angkor member countries, particularly the Federal Republic of Germany and other countries that have set a model of effective multilateral cooperation. He welcomed the renewal of the mandate of the ICC in its current form for another ten years. He also thanks previous UNESCO leaders as well as its current Director General for their leadership and love for Cambodia.