Outcomes of the video call between Samdech Akka Moha Sena Padei Techo HUN SEN, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, and Senior General Min Aung Hlaing, Chairman of the State Administration Council of the Republic of the Union of Myanmar
On 02 May 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation issued a press release on the outcomes of the video call between Samdech Akka Moha Sena Padei Techo HUN SEN, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, and Senior General Min Aung Hlaing, Chairman of the State Administration Council of the Republic of the Union of Myanmar.
Samdech Techo HUN SEN thanked Senior General Min Aung Hlaing for facilitating the 1st visit to Myanmar by the special envoy of the ASEAN Chair on 21-22 March 2022 and highlighted widely expressed aspiration from all quarters to see more speedy progress on achieving three immediate priorities of the 5PC.