On 19 January 2024, the Cambodia Microfinance Association issued a press release on the Independent report showing Cambodia’s microfinance sector promotes sustainable development goals on their official social media site.
According to the press, the study was conducted with more than 3,200 customers of Microfinance institutions in 10 provinces. The results show that two-thirds of the study population reported their life has been better in the last 5 years. It shows the impact of microfinance loans on enhancing economic development, especially for low-income households.