Press release on Cambodia and Thailand high level talks
On 27 July 2025, the U.S. Embassy in Cambodia issued a press release on Cambodia and Thailand high level talks.
Cambodia and Thailand are scheduled to begin high level talks in Malaysia shortly in hopes of achieving an immediate ceasefire. State Department officials are on the ground in Malaysia to assist these peace efforts. Both President Trump and I remain engaged with our respective counterparts for each country and are monitoring the situation very closely. We want this conflict to end as soon as possible.