Press release: Outcome of the meeting between Samdech Moha Borvor Thipadei HUN Manet, Prime Minister of Cambodia, and His Excellency Syed Yousaf Raza Gilani, Chairman of the Senate of the Islamic Republic of Pakistan
On 3 February 2026, the Office of the Prime Minister issued a press release on the outcome of the meeting between Samdech Moha Borvor Thipadei HUN Manet, Prime Minister of Cambodia, and His Excellency Syed Yousaf Raza Gilani, Chairman of the Senate of the Islamic Republic of Pakistan.
Samdech Borvor Thipadei and His Excellency Chairman of the Senate also discussed strengthening and expanding cooperation in many potential areas, including politics and diplomacy, security and national defense, trade and investment, agriculture, technology, mineral resources, manufacturing, education and vocational training, culture, tourism, health, and people-to-people connectivity.