Announcement: The organization of the conference to review 2025 tourism sector performance and define directions for 2026
On 15 January 2026, the Ministry of Tourism issued an announcement on the organization of the conference to review 2025 tourism sector performance and define directions for 2026.
This conference is organized with the aim of monitoring, reviewing, evaluating, and summarizing the work results achieved by the Ministry of Tourism and the tourism sector family in 2025, as well as formulating directions for 2026, to contribute to the implementation of key strategic measures in the development of the tourism sector in line with the Pentagonal Strategy-Phase I.