Joint Statement between the Kingdom of Cambodia and Japan, on the occasion of the Official Visit of His Excellency KISHIDA Fumio, Prime Minister of Japan, to the Kingdom of Cambodia
On 20 March 2022, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation has released a joint statement between the Kingdom of Cambodia and Japan, on the occasion of the Official Visit of His Excellency KISHIDA Fumio, Prime Minister of Japan, to the Kingdom of Cambodia.
The joint statement reaffirms and further promotes the relationship between the two countries in the area of economic cooperation, healthcare, security and free trade agreement.