សិក្ខាសាលា​ស្តី​ពី​ ការ​វាយតម្លៃ​ការយ​ល់​ដឹង​អំពី​ ការ​អាន​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​
អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (​អូ​ឌី​ស៊ី​)​ និង​ នាយកដ្ឋាន​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​នៃ​ក្រសួង​ អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​ បាន​រៀបចំ​ឡើង​នូវ​សិក្ខាសាលា​ស្តី​ពី​ ការ​វាយតម្លៃ​ការយ​លើ​ដឹង​អំពី​ ការ​អាន​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​ ដោយ​ជោគជ័យ​ ជាមួយ​លោកគ្រូ​ អ្នកគ្រូ​ វិទ្យាល័យ​ នៅ​ថ្ងៃ​ចន្ទ​១៣​រោច​ និង​ថ្ងៃ​អង្គា​រ៍​១៤​រោច​ ខែមាឃ​ ឆ្នាំច​ សំរឹទ្ធិស័ក​ ព​.​ស​.​ ២៥៦២​ ត្រូវ​នឹង​ថ្ងៃ​ទី​០៤​ និង​ថ្ងៃ​ទី​០៥​ ខែមីនា​ ឆ្នាំ​២០១៩​ នៅ​ខេត្តសៀមរាប​។​
ពិធីបើកកម្មវិធីសិក្ខាសាលា
​សិក្ខាសាលា​វាយតម្លៃ​ ដែល​មានការ​ចូលរួម​ពី​លោកនាយក​ លោកស្រី​នាយិកា​ និង​លោកគ្រូ​ អ្នកគ្រូ​ សរុប​ចំនួន​ ២៤​រូប​ នេះ​ ត្រូវ​បាន​រៀបចំ​ឡើង​ក្រោម​គម្រោង​ “​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ និង​ ផែនទី​សម្រាប់​ការ​អប់រំ​”​ ក្រោម​កិច្ចសហការ​ជាមួយ​នាយក​ដា្ឋ​ន​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ ដោយ​មានការ​គាំទ្រ​មូលនិធិ​ពី​ ជំនួយ​សហរដ្ឋអាមេរិក​ (USAID)​ តាម​រយៈ​ វិទ្យាស្ថាន​គ្រប់គ្រង​បូព៌ា​ប​ស្ចឹ​ម​ (EWMI)​។​ គោលបំណង​នៃ​សិក្ខាសាលា​នេះ​ គឺ​ដើម្បី​យល់​កាន់តែ​ច្បាស់​ពី​ការ​យល់​ដឹង​ និង​បទ​ពិសោធន៍​របស់​ លោកគ្រូ​អ្នកគ្រូ​ ក្នុង​ការ​អាន​ និង​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​។​ ជាង​នេះ​ទៅ​ទៀត​ គឺ​ដើម្បី​សិក្សា​ថា​តើ​ផែនទី​ និង​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ មាន​ទំនាក់ទំនង​យ៉ាងណា​ខ្លះ​ជាមួយ​ការ​បង្រៀន​ និង​ការ​សិក្សា​របស់​លោកគ្រូ​អ្នកគ្រូ​ និង​សិស្សានុសិស្ស​ ដើម្បី​ឲ្យ​ក្រុមការងារ​បច្ចេកទេស​អាច​សិក្សា​ និង​បង្កើត​ជំហាន​បន្តបន្ទាប់​នៅ​ក្នុង​គម្រោង​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធិ​ភាព​។​
លោកគ្រូៗឆ្លើយកម្រងសំណួរដែលដឹកនាំដោយលោក វ៉ាមឿន និមល ដែលជាទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេសរបស់អូឌីស៊ី។ (ទីមួយរាប់ពីឆ្វេង)
លោកគ្រូអ្នកគ្រួចូលរួមក្នុងកិច្ចពិភាក្សាក្រុម និងស្តាប់បទបង្ហាញរបស់សិក្ខាកាមមកពីក្រុមផ្សេង។
នៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​សិក្ខាសាលា​នេះ​ លោកគ្រូ​អ្នកគ្រូ​ ក្រុមការងារ​អូ​ឌី​ស៊ី​ និង​ក្រុមការងារ​នាយកដ្ឋាន​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ បាន​ចូលរួម​យ៉ាង​សកម្ម​ក្នុង​សកម្មភាព​ដែល​រួម​មាន​ ការ​ឆ្លើយ​កម្រង​សំណួរ​ កិច្ច​ពិភាក្សា​ក្រុម​ និង​ការ​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​នៃ​លទ្ធផល​នៃ​កិច្ច​ពិភាក្សា​។​ កម្រង​សំណួរ​នោះ​ផ្តោត​លើ​ ការ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​នៅ​ក្នុង​សាលារៀន​ ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ និង​ការ​វាយតម្លៃ​ពី​បទ​ពិសោធន៍​ និង​ការ​យល់​ដឹង​របស់​លោកគ្រូ​អ្នកគ្រូ​លើ​មុខ​វិជ្ជា​ផែនដីវិទ្យា​ និង​ភូមិវិទ្យា​។​ ចំណែក​កិច្ច​ពិភាក្សា​វិញ​ផ្តោត​លើ​ប្រធានបទ​បួន​ធំៗ​ រួម​មាន​ ផល​លំបាក​ក្នុង​ការ​បង្រៀន​មុខ​វិជ្ជា​ IT​ ភូមិវិទ្យា​ និង​ផែនដីវិទ្យា​ ការ​ដាក់​បញ្ចូល​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ទៅ​ក្នុង​ការ​បង្រៀន​ ការ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​នៅ​ក្នុង​ការ​បង្រៀន​ និង​ជា​ចុង​ក្រោយ​ ការ​បង្កើត​សម្ភារៈ​ឧបទ្ទេស​សម្រាប់​ការ​បង្រៀន​ផែនទី​ និង​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​។​
លោក យឿន លឹមស្រ៊ី ដែលជាគ្រូបង្រៀនភូមិវិទ្យា នៃវិទ្យាល័យព្រះរាជបូជនីយកិច្ច ខេត្តស្ទឹងត្រែង ធ្វើបទបង្ហាញអំពីលទ្ធផលនៃកិច្ចពិភាក្សាក្រុមរបស់គាត់។
​លោកស្រី​ លី​ សោ​ភណ្ឌ​ ដែល​ជា​គ្រូ​ភូមិវិទ្យា​ នៅ​វិទ្យាល័យ​ព្រះ​ស៊ី​សុវត្ថិ​ បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា​ នេះ​ជា​លើក​ទី​មួយ​ហើយ​ ដែល​គាត់​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​កម្មវិធី​សិក្ខាសាលា​ដែល​ផ្តោត​លើ​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ និង​ផែនទី​ ហើយ​គាត់​សប្បាយចិត្ត​ដែល​បាន​ចែករំលែក​ផល​លំបាក​ដែល​គាត់​ជួប​ប្រទះ​ក្នុង​ការ​បង្រៀន​របស់​គាត់​ទៅ​កាន់​សិក្ខាកាម​ដទៃ​។​ គាត់​បាន​បន្ថែម​ថា​ គាត់​តែ​តែ​ព្យាយាម​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​ក្នុង​ការ​បង្រៀន​មុខ​វិជ្ជាភូមិ​វិទ្យា​ ទោះបីជា​សាលា​មិន​អាច​ផ្តល់​សម្ភារៈ​គ្រប់គ្រាន់​បាន​គ្រប់ពេល​ក៏​ដោយ​។​
​ដូច​គ្នា​នេះ​ដែរ​ នេះ​ក៏​ជា​លើក​ទី​មួយ​សម្រាប់​ លោកស្រី​ ឈួ​ន​ ផល្លា​ណា​វី​ ដែល​ជា​គ្រូ​ភូមិវិទ្យា​ នៅ​វិទ្យាល័យ​ ពាមជីកង​ ខេត្តកំពង់ចាម​ ដែល​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​កម្មវិធី​សិក្ខាសាលា​។​ គាត់​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា​ កម្មវិធី​សិក្ខាសាលា​ បាន​ឲ្យ​គាត់​យល់​ច្រើន​ជាង​មុន​អំពី​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ក៏​ដូច​ជា​តួនាទី​ និង​សារៈសំខាន់​របស់​វា​នៅ​ក្នុង​ការ​បង្រៀន​របស់​គាត់​។​
លោកស្រី គង់​ សុជាតា ដែលជាគ្រូបង្រៀនព័ត៌មានវិទ្យា នៃវិទ្យាល័យពាមជីកង ខេត្តកំពង់ចាម ធ្វើបទបង្ហាញអំពីលទ្ធផលនៃកិច្ចពិភាក្សាក្រុមរបស់គាត់។
​ការ​ចូលរួម​យ៉ាង​ស្វិត​ស្វា​ញ​របស់​ លោកគ្រូ​អ្នកគ្រូ​ បាន​ផ្តល់​លទ្ធផល​ដ៏​សំខាន់​ ដែល​អាច​ឲ្យ​ទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេស​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​ ចាប់ផ្តើម​បង្កើត​កម្មវិធី​បង្រៀន​សម្រាប់​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​អំពី​ការ​អាន​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​នៅ​ថ្ងៃ​ខាង​មុខ​។​ ពួក​យើង​បាន​សិក្សា​យ៉ាងច្រើន​ អំពី​ការ​យល់​ឃើញ​របស់​ពួក​គាត់​អំពី​សារៈសំខាន់​នៃ​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​និង​ផែនទី​ក្នុង​ការ​អប់រំ​ ផល​លំបាក​ដែល​ពួក​គាត់​ជួប​ប្រទះ​ពេល​ពួក​គាត់​ព្យាយាម​ដាក់​បញ្ចូល​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ក្នុង​ការ​បង្រៀន​ និង​កម្រិត​នៃ​បទ​ពិសោធន៍​ និង​ការ​យល់​ដឹង​របស់​ពួក​គាត់​អំពី​ការ​អាន​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​ជា​ទូទៅ​។​
រូបថតជាក្រុមរបស់ក្រុមការងារនាយកដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន អូឌីស៊ី និងសិក្ខាកាមទាំងអស់។
​លោក​ វង​ ទង​ គ្រូបង្រៀន​ ព័ត៌មានវិទ្យា​ នៅ​សាលា​វិទ្យាល័យ​ នេ​ត​យ៉ង់​ ខេត្តបាត់ដំបង​បាន​និយាយ​ថា​ គាត់​គិត​ថា​សមត្ថភាព​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​គឺ​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់​សម្រាប់​សិស្សានុសិស្ស​ ពីព្រោះ​ពួក​គេ​យ៉ាង​ហោច​ណាស់​ក៏​ត្រូវ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​ពេល​ធ្វើ​ដំណើរ​តាម​ផ្លូវ​នៅ​ពេល​ដែល​ពួក​គេ​នៅ​ឆ្ងាយ​ពី​ផ្ទះ​។​ គាត់​ក៏​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ចូលរួម​ក្នុង​ការ​បង្រៀន​ការ​អាន​ផែនទី​ដល់​សិស្ស​របស់​គាត់​ផង​ដែរ​ប្រសិនបើ​ អូ​ឌី​ស៊ី​ ផ្តល់​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​បន្ថែម​។​
​គួរ​រំលឹក​ផង​ដែរ​ថា​ អូ​ឌី​ស៊ី​ និង​ ក្រសួង​អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​ បាន​ចុះ​អនុស្សា​រណៈ​យោគយល់​ (MoU)​ ដើម្បី​អនុវត្ត​គម្រោង​ “​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ និង​ផែនទី​សម្រាប់​ការ​អប់រំ​”​ ដែល​មាន​គោលបំណង​កសាង​សម្ថ​ភាព​របស់​គ្រូ​ ក្នុង​ការ​អាន​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ផែនទី​ តាម​រយៈ​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ដោយ​ទីប្រឹក្សាបច្ចេកទេស​របស់​អូ​ឌី​ស៊ី​។​ គម្រោង​នេះ​ក៏​នឹង​លើកកម្ពស់​ និង​ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើរ​នូវ​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​ព័ត៌មាន​ នៅ​តាម​សាលារៀន​សម្រាប់​ការ​គ្រប់គ្រង​រដ្ឋបាល​ ការ​ស្រាវជ្រាវ​ ការ​បង្រៀន​ និង​ការ​សិក្សា​របស់​គ្រូបង្រៀន​ សិស្សានុសិស្ស​ និង​សាធារណជន​។​ សិក្ខាសាលា​វាយតម្លៃ​នេះ​គឺជា​ជំហាន​សំខាន់​ទី​មួយ​ដើម្បី​អនុវត្ត​សកម្មភាព​បន្ថែម​ទៀត​ដែល​បាន​គ្រោងទុក​សម្រាប់​គម្រោង​ទាំងមូល​។​