មាគ៌ារបស់កម្ពុជាទៅកាន់ការតភ្ជាប់ជាសកល៖ ការចែករំលែកពីអ្នកជំនាញ
ជាមួយនឹងគោលនយោបាយរដ្ឋាភិបាលឌីជីថលរបស់កម្ពុជាឆ្នាំ ២០២២-២០៣៥ និងក្របខ័ណ្ឌគោលនយោបាយសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល និងសង្គមឆ្នាំ ២០២១-២០៣៥ កម្ពុជាកំពុងដំណើរការយ៉ាងសកម្មឆ្ពោះទៅរកសង្គមឌីជីថលពេញលេញ។ ដូច្នេះការសម្រេចបាននូវការតភ្ជាប់ជាសកលគឺមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការផ្តល់នូវលទ្ធភាពទទួលបានយ៉ាងទូលំទូលាយ លទ្ធភាពទទួលបានសេវាទូរស័ព្ទចល័ត និងគាំទ្រដល់គោលដៅអភិវឌ្ឍន៍ប្រទេសដ៏ទូលំទូលាយ។
ក្នុងឱកាសថ្លែងសុន្ទរកថា លោក ពេញ សុខារដ្ឋ ប្រធាននាយកដ្ឋាននិយតកម្មហ្វ្រេកង់ស៍វិទ្យុ នៃនិយតករទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា (TRC) បានលើកឡើងពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងតភ្ជាប់ដែលកំពុងបន្តរបស់ប្រទេស។ បណ្តាញឆ្អឹងខ្នងខ្សែកាបអុបទិកកំពុងត្រូវបានពង្រឹងដើម្បីគ្របដណ្តប់តំបន់បន្ថែមទៀត ខណៈពេលដែលគំនិតផ្តួចផ្តើមបង្កើនប្រសិទ្ធភាពបណ្តាញ ដូចជាការដកខ្សែដែលមិនប្រើ កំពុងធ្វើឱ្យប្រសិទ្ធភាពប្រសើរឡើង។ ការធ្វើផែនការទីតាំងពាក់ព័ន្ធនឹងការធ្វើតេស្តសាកល្បងដើម្បីកំណត់ចន្លោះប្រហោងនៃការតភ្ជាប់ ការរៀបចំទីតាំងថ្មី សម្របសម្រួលការចែករំលែកអាទិភាពជាមួយប្រតិបត្តិករទូរស័ព្ទចល័ត (MNOs) ការកំណត់ទីតាំងទៅក្រុមហ៊ុន TowerCos និងការអនុវត្តគម្រោងនានា។ កម្ពុជាក៏មានការរីកចម្រើនក្នុងការអនុវត្ត 5G ផងដែរ ដោយមានអង់តែនចំនួន ៤៧៥ ត្រូវបានដាក់ពង្រាយ ដើម្បីគាំទ្រដល់សេវាទូរស័ព្ទចល័តជំនាន់ក្រោយ។
តម្លៃសមរម្យនៅតែជាអាទិភាពសម្រាប់វិស័យទូរគមនាគមន៍របស់កម្ពុជា។ ការចំណាយលើទូរស័ព្ទគិតជាភាគរយនៃប្រាក់ចំណូលប្រចាំខែបង្ហាញថា ប្រទេសកម្ពុជាកំពុងដំណើរការបានយ៉ាងល្អ ដោយការចំណាយជាមធ្យមគឺ ១.៧៦ ភាគរយ ដោយចាត់ថ្នាក់វាថា “មានតម្លៃសមរម្យ”។ នេះបង្ហាញថាសេវាទូរស័ព្ទចល័តអាចចូលប្រើបានសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋភាគច្រើន ដោយគាំទ្រដល់ការដាក់បញ្ចូលឌីជីថលនៅទូទាំងទីក្រុង និងជនបទ។
គោលការណ៍ការចែករំលែកអង់តែន និងជ្រើសរើសទីតាំងបង្កើនប្រសិទ្ធភាព និងកាត់បន្ថយការចំណាយបន្ថែមទៀត។ ប្រតិបត្តិករច្រើនអាចប្រើអង់តែនរូបវ័ន្តដូចគ្នា ដោយការពារតម្រូវការសម្រាប់ទីតាំងស្ទួន និងកែលម្អសោភ័ណភាព។ ប្រតិបត្តិករដាក់សំណើសុំអង់តែនថ្មី ដែលនិយតករពិនិត្យដើម្បីធានាភាពជិត និងចំណូលចិត្តសម្រាប់ទីតាំងដែលបម្រើភាគីច្រើន។ អង់តែនថ្មីត្រូវបានអនុញ្ញាត លុះត្រាតែមិនមានអង់តែនចែករំលែកនៅក្បែរនោះ ឬប្រសិនបើអង់តែនដែលមានស្រាប់ប្រើអស់សមត្ថភាព។ ការសម្រេចចិត្តត្រូវបានធ្វើឡើងដោយផ្អែកលើតម្រូវការបណ្តាញ ភូមិសាស្ត្រ ដង់ស៊ីតេប្រជាជន និងកម្រិតនៃចម្ងាយ។អង់តែនរួមគ្នាមានតម្លៃថោកជាង ជារឿយៗត្រូវបានអនុម័តជាមុន និងត្រូវបានរចនាឡើងដើម្បីសម្របទៅនឹងប្រតិបត្តិករច្រើន ចំណែកឯអង់តែនថ្មីតម្រូវឱ្យមានការអនុម័តបន្ថែម ថ្លៃដើមខ្ពស់ និងបម្រើប្រតិបត្តិករតែមួយ។
កិច្ចពិភាក្សាជាក្រុមសម្របសម្រួលដោយ ឯកឧត្តម ជុន វ៉ាត រដ្ឋលេខាធិការនៃក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ (MPTC) និងមានការចូលរួមពីវាគ្មិនរួមមាន លោក ពេញ សុខារដ្ឋ លោក អ៊ុក ជីបផល អ្នកគ្រប់គ្រងក្រុម B2B នៃក្រុមហ៊ុន វៀតធែល (ខេមបូឌា) លោក សុខ ធី អ្នកសម្របសម្រួលជាតិ មូលនិធិ APNIC និងលោក Sanjay Pangaonkar នាយកផ្នែកផែនការដំណោះស្រាយ និងការគាំទ្រក្រុមហ៊ុន Telcotech ដើម្បីស្វែងយល់ពីយុទ្ធសាស្ត្រក្នុងប្រទេសទាំងមូល។
ឯកឧត្តម ជុន វ៉ាត បានសង្កត់ធ្ងន់លើការយកចិត្តទុកដាក់របស់រដ្ឋាភិបាលលើការបញ្ចប់ការតភ្ជាប់តំបន់ជនបទ ដោយកត់សម្គាល់ថា ប្រជាជនកម្ពុជាជាង ៩០ភាគរយ ឥឡូវនេះមានលទ្ធភាពប្រើប្រាស់សេវា 4G ។ លោក អ៊ុក ជីបផល បានពន្យល់ថា ក្រុមហ៊ុនរបស់លោកភ្ជាប់ទៅមជ្ឈមណ្ឌលហុងកុង និងសិង្ហបុរី ដើម្បីធានាបាននូវកម្រិតបញ្ជូនទិន្នន័យ ហើយបច្ចុប្បន្នមានទីតាំងចំនួន ៩៤ ដែលគាំទ្រដោយក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍។ លោកក៏បានកត់សម្គាល់ផងដែរថា ផលប៉ះពាល់ផ្នែកថវិកានៃការផ្លាស់ប្តូរទៅសេវា 5G នៅតែកំពុងត្រូវបានវាយតម្លៃ។
លោក សុខ ទី បានចែករំលែកអំពីគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ APNIC ក្នុងការអភិវឌ្ឍឌីជីថល រួមទាំងការចូលប្រើ Wi-Fi ការគាំទ្រផ្នែកហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់កម្មវិធីបណ្ណាល័យអ្នកប្រយុទ្ធ នៃអង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ នៅខេត្តព្រះវិហារ និងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញឌីជីថល។ កម្មវិធីនេះមានគោលបំណងបណ្តុះបណ្តាលសិស្សានុសិស្សនៅកម្ពុជាលើជំនាញឌីជីថល ដោយគាំទ្រដល់ការរីកចម្រើនឌីជីថលកាន់តែទូលំទូលាយរបស់ប្រទេស។ លោក Sanjay Pangaonkar បានផ្តោតលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឆ្អឹងខ្នងអន្តរជាតិ រួមទាំងខ្សែកាបក្រោមទឹកដែលតភ្ជាប់ខេត្តព្រះសីហនុទូទាំងពិភពលោក។ គំនិតផ្តួចផ្តើមដែលត្រៀមរួចជាស្រេចសម្រាប់អនាគតរួមមាន ការពង្រីក 5G និងការដាក់ពង្រាយខ្សែកាបអុបទិក (FTTX) ខ្សែកាបអុបទិកអ៊ីនធឺណិតទៅដល់គេហដ្ឋាន (FTTH) ដែលកំណត់គោលដៅ ១ Gbps នៅឆ្នាំ២០២៦ ការចូលប្រើសេវាអ៊ីនធឺណិតឥតខ្សែ (FWA) ដែលរួមបញ្ចូលគ្នានូវវិទ្យុ 5G ជាមួយនឹងខ្សែកាបអុបទិកត្រឡប់មកវិញ និងការបង្កើនសមត្ថភាពបច្ចេកវិទ្យាផ្គួបជំហ៊ានរលកអុបទិក (DWDM) ពី ៤០០ EGL ដល់ ៨០០ EGL។ លើសពីនេះ ការតភ្ជាប់ប្រព័ន្ធខ្សែកាប្លិ៍អុបទិកក្រោមបាតសមុទ្រ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី-កម្ពុជា-ថៃ ហៅកាត់ថា MCT មានគម្រោងភ្ជាប់ទៅប្រទេសសិង្ហបុរី និងហុងកុង ដោយកំណត់គោលដៅសមត្ថភាពអន្តរជាតិក្នុងកម្រិតតេរ៉ាបៃ។
លោក ពេញ សុខារដ្ឋ បានពន្យល់បន្ថែមអំពីយុទ្ធសាស្ត្រចែករំលែកអង់តែន ដោយសង្កត់ធ្ងន់លើសារៈសំខាន់នៃការជ្រើសរើសទីតាំងដែលសមស្របបំផុតសម្រាប់ប្រតិបត្តិករទូរស័ព្ទចល័ត។ អង់តែនមួយអាចមានប្រតិបត្តិកររហូតដល់ទៅបី ដែលផ្តល់នូវការសន្សំសំចៃថ្លៃដើម និងធនធាន ខណៈពេលដែលរក្សាបាននូវសោភ័ណភាពល្អ។ ការរៀបចំផែនការទីតាំងពិចារណាលើសមត្ថភាពថាមពល និងដង់ស៊ីតេប្រជាជន ដើម្បីធានាបាននូវការគ្របដណ្តប់ និងប្រសិទ្ធភាពល្អបំផុត។
ផែនទីបង្ហាញផ្លូវឆ្ពោះទៅរកការតភ្ជាប់ជាសកលរបស់ប្រទេសកម្ពុជាបង្ហាញពីតុល្យភាពដ៏ប្រុងប្រយ័ត្ននៃការពង្រីកហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ ប្រសិទ្ធភាពចំណាយ និងការរួមបញ្ចូលឌីជីថល។ ចាប់ពីការពង្រីកបណ្តាញខ្សែកាបអុបទិក និងអង់តែនសេវា 5G រហូតដល់ការអនុវត្តគោលនយោបាយចែករំលែកអង់តែន និងការលើកកម្ពស់ជំនាញឌីជីថល កម្ពុជាកំពុងកំណត់ទីតាំងខ្លួនឯងសម្រាប់អនាគតដែលមានការតភ្ជាប់ និងផ្តល់អំណាចដល់ឌីជីថល។ ជាមួយនឹងសេវាកម្មទូរស័ព្ទចល័តដែលមានតម្លៃសមរម្យសម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋរបស់ខ្លួន ប្រទេសកម្ពុជាកំពុងធ្វើជាគំរូដ៏រឹងមាំសម្រាប់ការតភ្ជាប់ប្រកបដោយចីរភាព និងបរិយាបន្ននៅក្នុងតំបន់។