សិក្ខាសាលា​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​ទិន្នន័យ​ និង​ព័ត៌មាន​បច្ចុប្បន្នភាព​ស្តី​ពី​សហគមន៍​នេសាទ​នៅ​ខេត្តកំពត​ និង​ខេត្ត​កែប
នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៤​ ខែវិច្ឆិកា​ ឆ្នាំ​២០២២​ អង្គការ​ទិន្នន័យ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​ (ODC)​ សហការ​ជាមួយ​អង្គការ​អាក់​សិន​អេត​កម្ពុជា​​ និង​មជ្ឈមណ្ឌល​អភិវឌ្ឍន៍​កុមារ​ និង​ស្ត្រី​នៅ​កម្ពុជា​ (CWDCC)​ បាន​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​ទិន្នន័យ​ និង​ព័ត៌មាន​បច្ចុប្បន្នភាព​ស្តី​ពី​សហគមន៍​នេសាទ​នៅ​ខេត្តកំពត​ និង​ខេត្ត​កែប​ នៅ​លើ​គេហទំព័រ​របស់​ ODC​ ដោយ​មានការ​ចូលរួម​ជា​អធិបតី​របស់​ ឯកឧត្តម​ សេន​ សា​ប៊ី​ល​ អភិបាលរង​ខេត្តកំពត​ និង​អ្នកចូលរួម​ចំនួន​ ៧៥​នាក់​ (​ស្រី​ ២៩​នាក់​)​ ដែល​មក​ពី​មន្ទីរ​ និង​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​ អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន​ ដៃគូ​អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាល​ យុវជន​ទូត​តំបន់ឆ្នេរ​ និង​សមាជិក​បណ្តាញ​សហគមន៍​នេសាទ​ក្នុង​ខេត្ត​កែប​ និង​កំពត​។​
​របៀបវារៈ​សំខាន់​នៃ​សិក្ខាសាលា​នេះ​គឺ​ ដើម្បី​ផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មាន​ថ្មីៗ​បំផុត​អំពី​សហគមន៍​នេសាទ​ និង​ធនធានធម្មជាតិ​តំបន់​​ឆ្នេរ​​​ ដល់​មន្ទីរ​ និង​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​ អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ សហគមន៍​ និង​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ក្នុង​ខេត្ត​កែប​ និង​កំពត​ តាម​រយៈ​គេហទំព័រ​ទិន្នន័យ​បើក​ទូលាយ​របស់​ ODC​ ក៏​ដូច​ជា​ការ​ប្រគល់​នូវ​ផ្ទាំង​សង្ខេប​ព័ត៌មាន​សហគមន៍​នេសាទ​ជូន​ដល់​សហគមន៍​នេសាទ​ចំនួន​១២​។​
លោកស្រី​ ស៊ីវ​ វ​ឌ្ឍ​នា​ ប្រធាន​ផ្នែក​ស្រាវជ្រាវ​ និង​គ្រប់គ្រង​មាតិកា​គេហទំព័រ​ ODC​ បាន​ផ្តល់​ការ​ស្វាគមន៍​យ៉ាង​កក់ក្តៅ​។​ តាម​រយៈ​សុន្ទរកថា​ លោកស្រី​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​តម្រូវការ​សម្រាប់​ការ​ចូលរួម​ជា​សាធារណៈ​ក្នុង​ការ​អភិរក្ស​បរិស្ថាន​ និង​ធនធានធម្មជាតិ​ តាម​រយៈ​ការ​បើក​ទូលាយ​ព័ត៌មាន​ដែល​គួរ​ឱ្យ​ទុកចិត្ត​បំផុត​ និង​ទិន្នន័យ​បច្ចុប្បន្នភាព​អំពី​វិស័យ​សំខាន់ៗ​។​ ឆ្លៀត​ក្នុង​ឱកាស​នេះ​ លោកស្រី​បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ចំពោះ​គណៈ​អភិបាលខេត្ត​ រដ្ឋបាល​ជលផល​ ដៃគូ​អង្គការ​ដូច​ជា​ អង្គការ​ActionAid​ Cambodia​ អង្គការ​CWDCC​ មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិ​មនុស្ស​កម្ពុជា​ (CCHR)​ និង​សមាជិក​សហគមន៍​នេសាទ​សម្រាប់​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ និង​ការ​គាំទ្រ​តាំងពី​ចាប់ផ្តើម​គម្រោង​។​
​វគ្គ​បន្ទាប់​គឺជា​សុន្ទរកថា​គន្លឹះ​របស់​លោក​ ឡា​ត់​ គី​ ប្រធាន​គម្រោង​នៃ​អង្គការ​អាក់​សិន​អេត​កម្ពុជា​។​ បន្ទាប់​ពី​បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ចំពោះ​សិក្ខាកាម​ដែល​បាន​ចូលរួម​ក្នុង​សិក្ខាសាលា​នេះ​ លោក​បាន​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ពី​គម្រោង​ “​​ធានា​សុវត្ថិភាព​សិទ្ធិ​កាន់កាប់​ និង​គ្រប់គ្រង​ដីធ្លី​ និង​ធនធានធម្មជាតិ​សម្រាប់​សហគមន៍​នេសាទ​ ងាយ​រង​គ្រោះ​នៅ​តំបន់ឆ្នេរ​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​”​ ដែល​ត្រូវ​បាន​ផ្តល់​មូលនិធិ​ដោយ​សហភាព​អឺរ៉ុប​ (EU)​ សម្រាប់​រយៈពេល​បី​ឆ្នាំ​។​ គម្រោង​នេះ​មានការ​ចូលរួម​ពី​តួអង្គ​សំខាន់ៗ​ជា​ច្រើន​ រួម​ទាំង​រដ្ឋាភិបាល​នៅ​ថ្នាក់​ជាតិ​ និង​ថ្នាក់​ក្រោម​ជាតិ​ អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ វិស័យ​ឯកជន​ បណ្តាញ​សហគមន៍​នេសាទ​ខេត្ត​ យុវជន​ និង​ស្ត្រី​។​ ដំបូង​ឡើយ​ គម្រោង​នេះ​មាន​ផ្តោត​គោលដៅ​សម្រាប់​ខេត្តកំពត​ និង​កែប​ ប៉ុន្តែ​ឥឡូវ​ត្រូវ​បាន​ពង្រីក​ដើម្បី​រួម​បញ្ចូល​សហគមន៍​មួយ​ចំនួន​ក្នុង​ខេត្តកោះកុង​។​ បន្ថែម​ពី​នេះ​ លោក​បាន​លើក​ឡើង​ពី​លទ្ធផល​នានា​នៃ​គម្រោង​ រួម​ទាំង​ការ​ដាក់​បញ្ចូល​ស្ត្រី​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​តាម​រយៈ​បណ្តាញ​សហគមន៍​ ការ​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​សហគមន៍​ ការ​កសាង​សមត្ថភាព​ដល់​សមាជិក​សហគមន៍​អំពី​សិទ្ធិ​មនុស្ស​ ច្បាប់​ និង​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​ ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​តាម​ប្រព័ន្ធ​ផ្សព្វផ្សាយ​សង្គម​ និង​ការ​សរសេរ​ប្លុក​។​ លើស​ពី​នេះ​ ព័ត៌មាន​សហគមន៍​នេសាទ​ចំនួន​១២​ ត្រូវ​បាន​ប្រមូល​ និង​ធ្វើ​ឌី​ជី​ថ​ល​នី​យ​កម្ម​ដោយ​ជំនួយ​បច្ចេកទេស​ពី​ ODC​ ដោយ​ដាក់​ព័ត៌មាន​ទាំងនោះ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​គេហទំព័រ​របស់​ ODC​ ដែល​ផ្តល់​អោយ​មានការ​ទុកដាក់​ឯកសារ​មាន​សុវត្ថិភាព​ និង​ងាយស្រួល​ក្នុង​ការ​ចូល​ប្រើ​តាម​អ៊ីនធឺណិត​សម្រាប់​សមាជិក​សហគមន៍​ និង​អ្នក​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​។
លោក​ ស៊ូ​ ហ្សូ​ត្រា​ អនុប្រធាន​នាយកដ្ឋាន​អភិវឌ្ឍន៍​សហគមន៍​នេសាទ​ ដែល​តំណាង​ឱ្យ​រដ្ឋបាល​ជលផល​ ក៏​បាន​ថ្លែង​សុន្ទរកថា​គន្លឹះ​ផង​ដែរ​។​ លោក​បញ្ជាក់​ថា​ រដ្ឋាភិបាល​កំពុង​ធ្វើ​វិមជ្ឈការ​សមត្ថកិច្ច​ ដើម្បី​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​សហគមន៍​មូលដ្ឋាន​អាច​ប្រើប្រាស់​ធនធានធម្មជាតិ​ដើម្បី​លើកកម្ពស់​ជីវភាព​ និង​មាន​សិទ្ធិ​ក្នុង​ការ​គ្រប់គ្រង​និរន្តរភាព​សហគមន៍​របស់​ពួក​គេ​។​ រហូត​មក​ដល់​ថ្ងៃនេះ​ ក្រសួងកសិកម្ម​ រុក្ខា​ប្រមាញ់​ និង​នេសាទ​ បាន​បង្កើត​សហគមន៍​នេសាទ​ចំនួន​ ៥១៦​ សហគមន៍​ និង​ចុះបញ្ជី​សហគមន៍​នេសាទ​បាន​ចំនួន​ ៤៣៧​។​ សហគមន៍​នេសាទ​ចំនួន​ប្រាំពីរ​ក្នុង​ខេត្តកំពត​ និង​ប្រាំ​នៅ​កែប​ត្រូវ​បាន​ចុះបញ្ជី​ ខណៈ​ដែល​សហគមន៍​ឡក​កោះ​គ្រឹ​ស្នា​ក្នុង​ខេត្តកំពត​កំពុង​ដំណើរការ​ចុះបញ្ជី​។​ លោក​បាន​បន្ថែម​ថា​ កំណែទម្រង់​វិមជ្ឈការ​បាន​ទទួល​ជោគជ័យ​ខ្លាំង​នៅ​ក្នុង​ខេត្តកំពត​ និង​បាន​ជោគជ័យ​បន្ទាប់បន្សំ​នៅ​ខេត្ត​កែប​ ហើយ​លោក​ក៏​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​សមាជិក​សហគមន៍​នេសាទ​ទាំងអស់​ចូលរួម​ក្នុង​កិច្ចការ​គ្រប់គ្រង​ធនធាន​ជលផល​ និង​ដែន​គ្រប់គ្រង​របស់​សហគមន៍​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ផង​ដែរ​។​ លោក​ ហ្សូ​ត្រា​ បាន​សរសើរ​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​ ODC​ ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឱ្យ​ព័ត៌មាន​ និង​ទិន្នន័យ​ជលផល​របស់​សហគមន៍​នេសាទ​អាច​ចូល​ប្រើប្រាស់​បាន​សម្រាប់​អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​ និង​សហគមន៍​។​ លោក​បាន​បញ្ជាក់​ថា​ “​ទិន្នន័យ​ និង​ព័ត៌មាន​ជា​ថាមពល​សំខាន់​”​ ក្នុង​សម័យ​ឌី​ជី​ថ​ល​។​ ដើម្បី​បង្ហាញ​ពី​ការ​គាំទ្រ​ចំពោះ​ ODC​ លោក​បាន​សន្យារ​ផ្តល់​ជូន​នូវ​ទិន្នន័យ​ទម្រង់​ Shapefile​ នៃ​ធនធាន​ជលផល​សហគមន៍​ដល់​ ODC​ ដើម្បី​ដាក់​បញ្ចូល​ទៅ​ក្នុង​មជ្ឈមណ្ឌល​របស់​ខ្លួន​ ដូច្នេះ​សាធារណជន​អាច​ចូល​មើល​ព័ត៌មាន​សហគមន៍​នេសាទ​ទាំងអស់​នៅ​លើ​គេហទំព័រ​របស់​ ODC​ ។​ មុន​នឹង​បញ្ចប់​ លោក​បាន​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​ ODC​ ឱ្យ​បង្កើត​យុទ្ធសាស្ត្រ​ដើម្បី​រក្សា​ទិន្នន័យ​ និង​ព័ត៌មាន​ដែល​មាន​ស្រាប់​ឱ្យ​ទាន់សម័យ​ ទោះបីជា​គម្រោង​នេះ​ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​ក៏​ដោយ​។​ គាត់​ក៏​ចង់ឱ្យ​ ODC​ ជួយ​មន្ត្រី​ជំនាញ​របស់​រដ្ឋបាល​ជល​ផល​​ ក្នុង​ការ​បង្ហោះ​ និង​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​ព័ត៌មាន​នៅ​លើ​វេទិកា​។​
ស្រ​ដៀង​នឹង​លោក​ ហ្សូ​ត្រា​ លោក​ ស​ សូ​រិ​ន​ នាយ​ខណ្ឌ​រដ្ឋបាល​ជលផល​ខេត្តកំពត​ បាន​ថ្លែង​ពី​ការ​គាំទ្រ​របស់​លោក​ក្នុង​ការ​ផ្តល់​ព័ត៌មាន​ចាំបាច់​ទាំងអស់​ដល់​សហគមន៍​ រួម​ទាំង​ច្បាប់​ និង​វិធាន​គ្រប់គ្រង​ជលផល​សហគមន៍​ផង​ដែរ​។​ លោក​បាន​បន្ថែម​ថា​ រដ្ឋបាល​ជលផល​មាន​គេហទំព័រ​អំពី​ការ​អភិរក្ស​សមុទ្រ​ និង​ធនធាន​ព័ត៌មាន​ផ្សេង​ទៀត​។​ លោក​សង្ឃឹមថា​ គេហទំព័រ​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​កែ​លម្អ​ ដើម្បី​ធ្វើ​ឱ្យ​វា​កាន់តែ​ងាយស្រួល​ប្រើ​។​
​កិច្ច​សំណេះសំណាល​ស្វាគមន៍​នឹង​ត្រូវ​បាន​បញ្ចប់​ដោយ​សុន្ទរកថា​បើក​របស់​ឯកឧត្តម​ សេន​ សា​ប៊ី​ល​ អភិបាលរង​ខេត្តកំពត​។​ ឯកឧត្តម​បាន​កត់​សម្គាល់ថា​ កម្ពុជា​ជា​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍ​ ដែល​ការ​ប៉ះពាល់​នានា​នៃ​សកម្មភាព​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ដល់​បរិស្ថាន​ និង​ប្រជាជន​ច្បាស់​ណាស់​ពិតជា​មិនជៀ​សបាន​។​ ការ​បំផ្លិចបំផ្លាញ​ដល់​បរិស្ថាន​ និង​សង្គម​មិន​អាច​លាក់បាំង​ពី​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​របស់​សាធារណជន​ឡើយ​ ជា​ពិសេស​ក្នុង​យុគសម័យ​នៃ​បច្ចេកវិទ្យា​ទំនើប​។​ មនុស្ស​អាច​ប្រើប្រាស់​ស្មា​ត​ហ្វូ​ន​របស់​ពួក​គេ​ ដើម្បី​ចូល​ស្វែងរក​ និង​ចែករំលែក​ព័ត៌មាន​បាន​យ៉ាង​ងាយស្រួល​ និង​រហ័ស​ជាង​មុន​។​ អភិបាលខេត្ត​កំពត​បាន​កោតសរសើរ​ដល់​ការ​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​របស់​ ODC​ ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ឌី​ជី​ថ​ល​ព័ត៌មាន​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​ស្តី​ពី​សហគមន៍​នេសាទ​ ដែល​ឥឡូវនេះ​វា​អាច​ស្វែងរក​បានជា​សាធារណៈ​នៅ​លើ​អ៊ីនធឺណិត​។​ រដ្ឋបាល​ខេត្តកំពត​នឹង​សន្យា​ថា​នឹង​នាំ​មក​នូវ​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​ប្រកបដោយ​ចីរភាព​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​ខេត្ត​ និង​ផ្តល់​ការ​គាំទ្រ​ដល់​សហគមន៍​គ្រប់​ទម្រង់​តាមតែ​ធ្វើ​បាន​។​
​សិក្ខាសាលា​នេះ​ត្រូវ​បាន​បាន​ផ្តល់​មូល​និ​ធី​ដោយ​សហភាព​អឺរ៉ុប​តាម​រយៈ​អង្គការ​អាក់​សិន​អេត​កម្ពុជា​ ក្រោម​គម្រោង​ដែល​ហៅ​ថា​ ធានា​សិទ្ធិ​ចូល​ប្រើប្រាស់​ និង​ការ​គ្រប់គ្រង​លើ​ដី​ និង​ធនធានធម្មជាតិ​សម្រាប់​សហគមន៍​នេសាទ​ ​ងាយ​រង​គ្រោះ​នៅ​តំបន់ឆ្នេរ​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​។​ តាម​រយៈ​ជំនួយ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ដែល​បាន​ផ្តល់​ជូន​កាលពី​ចុងឆ្នាំ​២០២០​មក​ ODC​បាន​មានឱកាស​ដើម្បី​ពង្រីក​កិច្ចការ​របស់​ខ្លួន​ដល់​សហគមន៍​នេសាទ​​នៅតាម​តំបន់​ឆ្នេរ​​។​ ODC​ បាន​ផ្តល់​វគ្គ​បណ្តុះបណ្តាល​ដល់​សហគមន៍​នេសាទ​អំពី​របៀប​ស្វែងរក​ព័ត៌មាន​ និង​ទិន្នន័យ​ដែល​អាច​ទុកចិត្ត​បាន​នៅ​លើ​អ៊ីនធឺណិត​តាម​ទូរស័ព្ទ​ចល័ត​ និង​បាន​ធ្វើ​កំណែលម្អ​ និង​ពង្រីក​ធនធាន​ទិន្នន័យ​តាម​អ៊ីនធឺណិត​អំពី​គម្រោង​អភិវឌ្ឍន៍​ និង​សហគមន៍​នេសាទ​សមុទ្រ​ក្នុង​ខេត្តកំពត​ និង​ខេត្ត​កែប​ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​ការ​ស្វែង​ និង​ប្រើប្រាស់​កាន់តែ​ងាយស្រួល​នៅ​លើ​ទំព័រ​តែ​មួយ​។​ បន្ថែម​ពី​នេះ​ យើង​ក៏​ផលិត​នូវ​ផ្ទាំង​សង្ខេប​ព័ត៌មាន​អំពី​សហគមន៍​នេសាទ​ជាមួយនឹង​បច្ចុប្បន្នភាព​ព័ត៌មាន​អំពី​ការ​ចុះបញ្ជី​ អាណត្តិ​ និង​ធនធាន​ជលផល​ ជាមួយ​រូបភាព​ដ៏​ស្រស់​ស្អាត​នៃ​ព្រៃកោងកាង​និង​ដែន​គ្រប់គ្រង​របស់​សហគមន៍​ ដល់​សហគមន៍​ចំនួន​១២​ ក្នុង​ខេត្ត​កែប​ និង​ខេត្តកំពត​។​ ផ្ទាំង​ព័ត៌មាន​នេះ​មាន​ពីរ​ភាសា​ និង​អាច​ទាញ​យក​ឯកសារយោង​នានា​អំពី​សហគមន៍​ដោយ​គ្រាន់តែ​ធ្វើការ​ស្កេ​ន​លើ​ QR​ Code​ ស្ថិត​នៅ​ផ្នែក​ខាង​ក្រោម​នៃ​ផ្ទាំង​ព័ត៌មាន​ទាំងនោះ​។
ODC​ ជឿជាក់​ថា​ ការ​ចូលរួម​ពី​សាធារណៈជន​ដែល​មាន​បរិ​យា​ប័ន្ន​នឹង​នាំ​ឱ្យ​មានការ​ទំនាក់ទំនង​ និង​ការ​យល់​ដឹង​កាន់តែ​សកម្ម​ និង​កាន់តែ​ប្រសើរ​រវាង​រដ្ឋាភិបាល​ ពលរដ្ឋ​ និង​វិស័យ​ឯកជន​ ដែល​ជា​លទ្ធផល​នឹង​នាំ​មក​នូវ​អភិបាលកិច្ច​បរិស្ថាន​កាន់តែ​បើក​ទូលាយ​ និង​ប្រកបដោយ​ការ​ទទួលខុសត្រូវ​។​