កិច្ចប្រជុំចាប់ផ្តើមគម្រោងស្តីពី ”ការលើកកម្ពស់ការផ្តល់សេវាសាធារណៈតាមរយៈបច្ចេកវិទ្យា គមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន”
ប្រទេសកម្ពុជាកំពុងឈានទៅមុខជាមួយនឹងការអភិវឌ្ឍយ៉ាងឆាប់រហ័សក្នុងការជំរុញផ្នែកបច្ចេកវិទ្យា។ យោងតាមបញ្ញត្តិករទូរគមនាគមន៍កម្ពុជា (TRC) បានឱ្យដឹងថា ប្រទេសកម្ពុជាមានអ្នកប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិតរហូតដល់ជាង ១២,៥ លាននាក់នៅចុងឆ្នាំ២០១៨ បន្ទាប់ពីមានការកើនឡើងនៃការពង្រីកសេវាកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុនទូរស័ព្ទចល័តនៅតាមជនបទ។ ជាមួយនឹងការតភ្ជាប់នេះ រដ្ឋាភិបាលមានភាពងាយស្រួលក្នុងការផ្តល់សេវាសាធារណៈដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ហើយប្រជាជនអាចទទួលបាននូវព័ត៌មាន និងសេវាកម្មប្រកបដោយអត្ថប្រយោជន៍ ដែលពួកគេអាចប្រើប្រាស់ដើម្បីកែលម្អជីវិតរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេ។ ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ក៏នៅតែមានកង្វះសកម្មភាពក្នុងការលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ បច្ចេកវិទ្យា គមនាគមន៍ និងព័ត៌មានក្នុងការផ្តល់សេវាសាធារណៈ ជាពិសេសនៅថ្នាក់ក្រោមជាតិនៅកម្ពុជា។
ការថតរូបជាក្រុម
អង្គការអភិវឌ្ឍន៍កម្ពុជា (អូឌីស៊ី) សហការជាមួយ ស្តារកម្ពុជា (SK) និងមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជាសម្រាប់ប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយឯករាជ្យ (ស៊ីស៊ីអាយអឹម) កំពុងធ្វើការអនុវត្តគម្រោងដែលចាប់ផ្តើមពីខែមិថុនា ដល់ ខែតុលាឆ្នាំ២០១៩ ដែលមានឈ្មោះថា “ការលើកកម្ពស់ការផ្តល់សេវាសាធារណៈតាមរយៈបច្ចេកវិទ្យា គមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន (អាយស៊ីធី)” ក្នុងគោលបំណង ១.)បង្កើនការទទួលបានព័ត៌មានទាក់ទងនឹងសេវាសាធារណៈ ២.)ផ្តល់ចំណេះដឹងដល់ប្រជាពលរដ្ឋមូលដ្ឋាន រួមទាំងមន្ត្រីនៅថា្នក់មូលដ្ឋានពីរបៀបទទួលបាន និងស្វែងយល់ពីព័ត៌មានទិន្នន័យ ៣.)លើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់អាយស៊ីធី នៅក្នុងដំណើរការអនុវត្តគណនេយ្យភាពសង្គម (ISAF) ៤.)លើកកម្ពស់កិច្ចពិភាក្សា រវាងប្រជាពលរដ្ឋ និងអ្នកផ្តល់សេវានៅមូលដ្ឋានតាមរយៈវេទិកានៅមូលដ្ឋាន និងកិច្ចពិភាក្សាតុមូលក្នុងកម្មវិធីវិទ្យុ។
អង្គការទាំងបីកំពុងពិភាក្សាគ្នាក្នុងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវផែនការយុទ្ធសាស្ត្រ ក៏ដូចជាបញ្ចូលផែនការសកម្មភាព។
នៅថ្ងៃទី៧ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៩ អង្គការអូឌីស៊ី ស្តារកម្ពុជា និងស៊ីស៊ីអាយអឹម បានធ្វើការប្រជុំចាប់ផ្តើមគម្រោង ដើម្បីពិភាក្សាគ្នាក្នុងការធ្វើឱ្យប្រសើរឡើងនូវផែនការយុទ្ធសាស្ត្រ ក៏ដូចជាបញ្ចូលផែនការសកម្មភាពរួមគ្នា។ បន្ទាប់ពីការសម្រេចចិត្តប្រកបដោយផ្លែផ្កា កិច្ចប្រជុំបានបញ្ចប់ជាមួយនឹងផែនការសកម្មភាពមួយដែលសកម្មភាពនីមួយៗនឹងត្រូវបានអនុវត្តដោយសហការគ្នាដោយដៃគូខាងលើ។ អង្គការអូឌីស៊ី ស្តារកម្ពុជា និងស៊ីស៊ីអាយអឹម នឹងចែករំលែកការទទួលខុសត្រូវរួមចំណែកដល់គម្រោងដោយផ្អែកលើតំបន់ជំនាញរបស់អង្គការនិមួយៗ។
អូឌីស៊ី - វេទិកាអនឡាញ ណែនាំឧបករណ៍ អាយស៊ីធី និងអ្នកសម្របសម្រួលគម្រោង
- បង្កើន ថែទាំ ធ្វើបច្ចុប្បន្នភាព និងប្រមូលព័ត៌មានសេវាសាធារណៈ សម្រាប់ទំព័រព័ត៌មានទិន្នន័យអំពី ការទទួលបានព័ត៌មានអំពីសេវាសាធារណៈ នៅលើគេហទំព័រអូឌីស៊ី
- បង្កើនការយល់ដឹងអំពីការប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទដៃ ដើម្បីទទួលបានព័ត៌មានអំពីសេវាសាធារណៈ ជាពិសេសនៅលើគេហទំព័ររបស់អូឌីស៊ី។
- ប្រើប្រាស់កម្មវិធី Kobo Toolbox ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការវាយតម្លៃសេវាសាធារណៈនៅសហគមន៍ (ឧទាហរណ៍៖ ប័ណ្ណដាក់ពិន្ទុសហគមន៍) ដែលធ្វើដោយ អង្គការ ស្តារកម្ពុជា
ទំព័រព័ត៌មានទិន្នន័យអំពី ការទទួលបានព័ត៌មានអំពីសេវាសាធារណៈ
ស្តារកម្ពុជា - ការអនុវត្តក្របខណ្ឌគណនេយ្យភាពសង្គម (ISAF) នៅក្នុងឃុំចំនួន ៣ នៅស្រុករមាសហែក ខេត្តស្វាយរៀង
- បន្តក្នុងការលើកកម្ពស់សមត្ថភាពរបស់អ្នកសម្របសម្រួលគណនេយ្យភាពសង្គម (CAFs) ក្នុងការអនុវត្តក្របខណ្ឌគណនេយ្យភាពសង្គម
- ធ្វើការដោយផ្ទាល់ជាមួយ អ្នកសម្របសម្រួលគណនេយ្យភាពសង្គម (CAFs) និងអ្នកផ្តល់សេវាកម្មក្នុងតំបន់ ដើម្បីអនុវត្តក្របខណ្ឌគណនេយ្យភាពសង្គម (ISAF) (រៀបចំការប្រជុំដើម្បីពិភាក្សាពីបញ្ហាដែលលើកឡើងក្នុងឃុំ ការវាយតម្លៃសេវាសាធារណៈ វេទិកាក្នុងតំបន់ជាដើម)
ប័ណ្ណដាក់ពិន្ទុសហគមន៍
ស៊ីស៊ីអាយអឹម - ផ្សាយកម្មវិធីវិទ្យុ និងវីដេអូឯកសារអំពីគម្រោង
- បង្កើតកម្មវិធីការជជែកតាមវិទ្យុប្រចាំសប្តាហ៍ (និងផ្សាយឡើងវិញ) កម្មវិធីតាមរយៈស្ថានីយវិទ្យុចំនួន១២ និងបណ្តាញផ្សព្វផ្សាយតាមអ៊ីនធឺណិត
- ផលិតវីដេអូចំនួន ៣ នៃការអនុវត្តក្របខណ្ឌគណនេយ្យភាពសង្គមដ៏ល្អបំផុត ដែលបង្ហាញពីការចូលរួម និងការពិភាក្សារវាងអ្នកផ្តល់សេវាកម្ម និងប្រជាពលរដ្ឋនៅក្នុងតំបន់គោលដៅ
កម្មវិធីការជជែកតាមវិទ្យុ របស់អង្គការស៊ីស៊ីអាយអឹម
គម្រោងនេះ អនុវត្តបន្តពីគម្រោងដំណាក់កាលទី១ ដែលបានអនុវត្តចាប់ពីខែកក្កដា ឆ្នាំ២០១៧ ដល់ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០១៨។ នៅដំណាក់កាលទី១ គម្រោងនេះផ្តោតលើការលើកកម្ពស់នូវសេវាសាធារណៈនៅក្នុងវិស័យអប់រំ សុខាភិបាល និងរដ្ឋបាលឃុំសង្កាត់ ដោយការអនុវត្តផែនការយុទ្ធសាស្ត្រគណនេយ្យភាពសង្គម (ISAF ) ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។ គណនេយ្យភាពសង្គម មានគោលបំណងជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន អ្នកផ្តល់សេវាកម្ម និងប្រជាពលរដ្ឋ ដើម្បីជួយដល់អ្នកផ្តល់សេវាក្នុងការលើកកម្ពស់ការអនុវត្តរបស់ពួកគេ។ គម្រោងនេះ មានគោលដៅបង្កើតបណ្តាញទំនាក់ទំនងថ្មីរវាងអ្នកពាក់ព័ន្ធ ដោយសម្របសម្រួលលំហូរព័ត៌មានតាមរយៈវេទិកាក្នុងតំបន់ ឬវេទិកាជជែកពិភាក្សាតាមវិទ្យុ និងការប្រជុំដើម្បីនាំយកក្តីកង្វល់របស់អ្នកផ្តល់សេវានៅមូលដ្ឋាន និងប្រជាពលរដ្ឋ ទៅកាន់អ្នកធ្វើការសម្រេចចិត្ត។
គម្រោងនេះ មានការគាំទ្រថវិកាដោយ កម្មវិធីរបស់ប្រទេសស៊ុយអែតសម្រាប់វិស័យបច្ចេកវិទ្យា គមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន នៅក្នុងតំបន់កំពុងអភិវឌ្ឍន៍ (SPIDER)។