កិច្ច​ពិភាក្សា​អំ​ពី​បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត​ និង​អំពើ​ហិង្សា​ផ្អែក​លើ​យេ​ន​ឌ័​រ​៖​ ការ​ការពារ​សេចក្តី​ថ្លៃថ្នូរ​ក្នុង​លំហ​ឌី​ជី​ថ​ល​
យុទ្ធសាស្ត្រ​ជាតិ​បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត (AI)​ របស់​កម្ពុជា​ (២០២៥-២០៣០)​ ដោះស្រាយ​បញ្ហា​អំពើ​ហិង្សា​ផ្អែក​លើ​យេ​ន​ឌ័​រ​ដែល​សម្របសម្រួល​ដោយ​បច្ចេកវិទ្យា​ (TFGBV)​ ដោយ​ប្រយោល​ប៉ុន្តែ​ជា​មូលដ្ឋាន​ ដោយ​កំណត់​ AI​ ប្រកបដោយ​សីលធម៌​និង​ការ​ទទួលខុស​ត្រូវជា​អាទិភាព​ស្នូល​។​ ដោយ​ផ្អែក​លើ​ការ​វាយតម្លៃ​ការ​ត្រៀមខ្លួន​ AI​ របស់​អង្គការ​យូ​ណេ​ស្កូ​ ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​នេះ​តម្រូវ​ឱ្យ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ផ្តោត​លើ​ការ​ការពារ​ទិន្នន័យ​ អក្ខរកម្ម​ឌី​ជី​ថ​ល​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ការ​រួម​បញ្ចូល​។​ វា​មាន​សារៈសំខាន់​ណាស់​ ពីព្រោះ​តាម​រយៈ​ការ​លើកកម្ពស់​អភិបាលកិច្ច​សីលធម៌​និង​ការ​បង្កើត​ច្បាប់​សន្តិសុខ​តាម​អ៊ីនធឺណិត​ដ៏​រឹង​មាំ​ យុទ្ធសាស្ត្រ​នេះ​បង្កើត​ការ​ការពារ​ផ្នែក​ច្បាប់​និង​បច្ចេកទេស​ចាំបាច់​ ដើម្បី​កាត់​បន្ថយ​ការ​យាយី​តាម​អ៊ីនធឺណិត​ ការ​រើសអើង​ និង​ការ​ចែករំលែក​រូបភាព​ដោយ​គ្មាន​ការ​ព្រមព្រៀង​គ្នា​ ដែល​បង្កើត​បានជា​ TFGBV​ ដោយហេតុ​នេះ​ធានា​សុវត្ថិភាព​របស់​ស្ត្រី​ និង​ការ​ចូលរួម​ពេញលេញ​នៅ​ក្នុង​អនាគត​ឌី​ជី​ថ​ល​របស់​កម្ពុជា​។​
​ក្រោម​ការ​ដឹកនាំ​របស់​លោកស្រី​បណ្ឌិត​ Marc​ Piñol​ Rovira​ សាស្ត្រាចារ្យ​រង​នៅ​សាកលវិទ្យាល័យ​អា​មេ​រិ​កាំ​ង​ភ្នំពេញ​ កិច្ច​ពិភាក្សា​កម្រិត​ខ្ពស់​មួយ​ដែល​មាន​ឯកឧត្ដម​ ថេ​ ឈុ​ន​ហាក់​ អគ្គនាយក​សមភាព​យេ​ន​ឌ័​រ​ និង​អភិវឌ្ឍន៍​សេដ្ឋកិច្ច​ នៃ​ក្រសួង​កិច្ចការ​នារី​ អ្នកស្រី​ ម៉ៅ​ ម៉ា​ប់​ នាយិកា​ប្រតិបត្តិ​អង្គការ​ក្លាហាន​ និង​កញ្ញា​ រ​ចំ​ មុន្នី​ គណៈកម្មាធិការ​ប្រតិបត្តិ​នៃ​បណ្តាញ​ស្ត្រី​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​នៅ​អាស៊ី​ បាន​លើកយក​បញ្ហា​ប្រឈម​កាន់តែ​ខ្លាំង​ឡើង​នៃ​អំពើ​ហិង្សា​ផ្អែក​លើ​យេ​ន​ឌ័​រ​ដែល​សម្របសម្រួល​ដោយ​បច្ចេកវិទ្យា​ (TFGBV)​ និង​ភាព​ចាំបាច់​ក្នុង​ការ​ការពារ​សេចក្តី​ថ្លៃថ្នូរ​របស់​ស្ត្រី​តាម​អ៊ីនធឺណិត​។​
ការ​ពិភាក្សា​បាន​បង្ហាញ​តាំងពី​ដំបូង​ថា​ ឧបសគ្គ​ដ៏​សំខាន់​មួយ​ចំពោះ​សកម្មភាព​សម្របសម្រួល​គឺ​កង្វះ​ការ​ឯកភាព​ជាស​កល​លើ​និយម​ន័យ​នៃ​អំពើ​ហិង្សា​និង​ការ​រើសអើង​ជាតិ​សាសន៍​ចំពោះ​ស្ត្រី​។​ លោកស្រី​ ម៉ៅ​ ម៉ា​ប់​ បាន​ទទួលស្គាល់​ថា​ ភាព​មិន​ច្បាស់លាស់​នៃ​និយម​ន័យ​ ធ្វើ​ឱ្យ​ការ​យល់​ឃើញ​របស់​សាធារណជន​ថា​បញ្ហា​ TFGBV​ នេះ​ជា​រឿង​ធម្មតា​កាន់តែ​មាន​ហានិភ័យ​ធ្ងន់ធ្ងរ​ឡើង​ ពោល​គឺ​មតិយោបល់​ដែល​លំអៀង​ឬ​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​នៅ​លើ​អ៊ីនធឺណិត​ត្រូវ​បាន​គេ​មើល​រំលង​ឬ​មើល​ស្រាល​ថា​ជា​រឿង​កំប្លែង​ សាមញ្ញ​ ឬ​ការ​និយាយ​លេងសើច​ដែល​គ្មាន​គ្រោះថ្នាក់​ ហើយ​នេះ​ជា​ការណ៍​ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​បញ្ហា​កាន់តែ​ធ្ងន់ធ្ងរ​។​
ទស្សនៈ​ផ្ទាល់ខ្លួន​របស់​កញ្ញា​ រ​ចំ​ មុន្នី​ ដែល​ថ្លែង​ពី​សហគមន៍​ចា​រ៉ា​យ​ បាន​ផ្តល់​នូវ​ការ​យល់​ដឹង​ដ៏​សំខាន់​អំពី​ឧបសគ្គ​ដែល​ក្រុម​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ត្រូវ​បាន​រើសអើង​។​ កញ្ញា​បាន​អះអាង​យ៉ាង​មុតមាំ​ថា​ ភាសា​គឺជា​ឧបសគ្គ​ដ៏​ធ្ងន់ធ្ងរ​បំផុត​មួយ​ដែល​រារាំង​មនុស្ស​នៅ​ក្នុង​សហគមន៍​ជនជាតិ​ដើម​ភាគតិច​ពី​ការ​កំណត់​និង​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ទៅ​នឹង​ខ្លឹមសារ​ TFGBV​ នៅ​ក្នុង​ពិភព​ឌី​ជី​ថ​ល​។​ សារ​របស់​កញ្ញា​ជា​ការ​រំលឹក​ដ៏​សំខាន់​មួយ​ថា​ TFGBV​ ប៉ះពាល់​ដល់​ស្ត្រី​ និង​ក្មេង​ស្រី​មិន​ដូច​គ្នា​ទេ​។​ អាស្រ័យ​ហេតុនេះ​ ការ​វាយតម្លៃ​ណាមួយ​អំពី​ផល​ប៉ះពាល់​របស់​វា​និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ដំណោះស្រាយ​ត្រូវ​តែ​មាន​លក្ខណៈ​ប្រសព្វ​គ្នា​ ដោយ​គិតគូរ​យ៉ាង​ម៉ត់ចត់​អំពី​កត្តា​ផ្សេងៗ​គ្នា​ដូច​ជា​ ជំនឿ​សាសនា​ផ្សេងៗ​គ្នា​ សាវតារ​សង្គម​ផ្សេងៗ​គ្នា​ និង​ឋានៈ​សេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​។​ ការ​យល់​ដឹង​លក្ខណៈ​ប្រសព្វ​ទាំងនេះ​គឺជា​កត្តាចាំបាច់​ខាង​តែ​បាន​សម្រាប់​ការ​បង្កើត​យន្តការ​ការពារ​សមធម៌​ពិតប្រាកដ​។​
ការ​អំពាវនាវ​ឱ្យ​មាន​សកម្មភាព​នេះ​បាន​នាំ​ឱ្យ​មាន​សំណួរ​ដោយ​ផ្ទាល់​មួយ​ដែល​ត្រូវ​បាន​សួរ​ទៅ​កាន់​ ឯកឧត្ដម​ ថេ​ ឈុ​ន​ហាក់​ ទាក់ទង​នឹង​ការ​ត្រៀមខ្លួន​របស់​រដ្ឋាភិបាល​៖​ “​តើ​ក្រសួង​ពាក់ព័ន្ធ​កំពុង​រៀន​ជំនាញ​ឌី​ជី​ថ​ល​យ៉ាងដូចម្តេច​ ហើយ​តើ​ពួក​គេ​កំពុង​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ TFGBV​ យ៉ាងដូចម្តេច​?”​ ប្រធានបទ​មូលដ្ឋាន​នៃ​សំណួរ​នេះ​គឺ​តម្រូវការ​បន្ទាន់​សម្រាប់​មន្ត្រីរាជការ​ក្នុង​ការ​បើក​ចិត្ត​ទូលាយ​ ក៏​ដូច​ជា​ភាព​បុ​រេ​សកម្ម​ក្នុង​ការ​ការ​ចាប់​យក​ជំនាញ​ឌី​ជី​ថ​ល​និង​ក្រមសីលធម៌​ដែល​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ការ​គ្រប់គ្រង​ទេសភាព​បច្ចេកវិទ្យា​ដែល​កំពុង​វិ​វត្ត​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស​។​ បើ​គ្មាន​វិស័យ​សាធារណៈ​ដែល​ទទួលយក​ និង​មាន​អក្ខរកម្ម​ឌី​ជី​ថ​ល​ទេ​ នោះ​ការ​ឆ្លើយ​តប​ទៅ​តាម​គោលនយោបាយ​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ចំពោះ​បញ្ហា​ដូច​ជា​ TFGBV​ នឹង​មាន​ភាព​យឺតយ៉ាវ​នៅ​ពីក្រោយ​ការ​អភិវឌ្ឍ​បច្ចេកវិទ្យា​។​
គោលការណ៍​ដែល​បាន​លើក​ឡើង​ម្តង​ហើយ​ម្តងទៀត​នៅ​ក្នុង​កំឡុង​កិច្ច​ពិភាក្សា​ គឺ​ភាព​ចាំបាច់​បំផុត​នៃ​កិច្ចសហការ​និង​ការ​ចែករំលែក​បទ​ពិសោធន៍​។​ ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​បញ្ហា​អន្តរជាតិ​ដ៏​ស្មុគស្មាញ​ដូច​ជា​ TFGBV​ មិន​អាច​សម្រេច​បាន​ដោយ​ឯកឯង​នោះ​ទេ​។​ ភ្នាក់ងារ​រដ្ឋាភិបាល​ អង្គការ​សង្គម​ស៊ី​វិល​ មេដឹកនាំ​សហគមន៍​ និង​អ្នក​បច្ចេកវិទ្យា​ ត្រូវ​តែ​សកម្ម​ក្នុង​ការ​ចែករំលែក​ទិន្នន័យ​ ការ​អនុវត្ត​ល្អ​បំផុត​ និង​បទ​ពិសោធន៍​នៅ​កម្រិត​សហគមន៍​ ដើម្បី​បង្កើត​យុទ្ធសាស្ត្រ​ការពារ​ដ៏​ទូលំទូលាយ​ និង​ជាក់លាក់​ទៅ​តាម​បរិបទ​។​ កិច្ចសហការ​នេះ​គឺ​មាន​សារៈសំខាន់​សម្រាប់​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ពី​ការ​ពិភាក្សា​គោលនយោបាយ​អរូបី​ ទៅ​ជា​អន្តរាគមន៍​ជាក់ស្តែង​និង​នៅ​នឹង​កន្លែង​។​
​វាគ្មិន​បាន​ទទួលស្គាល់​ភាព​ផ្ទុយ​គ្នា​នៃ​ធម្មជាតិ​របស់​បច្ចេកវិទ្យា​។​ ខណៈ​ពេល​ដែល​បច្ចេកវិទ្យា​បាន​ពិតជា​បាន​រួមចំណែក​ក្នុង​ការ​សម្រួល​និង​ពង្រីក​ឱ្យ​កាន់តែ​ធំ​ទៅ​លើ​បញ្ហា​ TFGBV​ បច្ចេកវិទ្យា​ក៏​ជា​គន្លឹះ​ទៅ​កាន់​ដំណោះស្រាយ​នៃ​បញ្ហា​នេះ​ផង​ដែរ​។​ ទោះបីជា​បច្ចេកវិទ្យា​ជា​មធ្យោបាយ​ចែកចាយ​បញ្ហា​ទាក់ទង​នឹង​ TFGBV​ ក៏​ដោយ​ ក្នុង​ពេល​ដំណាលគ្នា​បច្ចេកវិទ្យា​គឺជា​វិធីសាស្ត្រ​ដ៏​មាន​ឥទ្ធិពល​មួយ​សម្រាប់​យើង​ក្នុង​ការ​កំណត់​អត្តសញ្ញាណ​ និង​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​បញ្ហា​នេះ​។​ បញ្ញា​សិប្បនិម្មិត​ និង​របៀប​ដោះស្រាយ​របស់​ការ​ម៉ាស៊ីន​សិក្សា​ (Machine​ Learning)​ អាច​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ ដើម្បី​ស្វែងរក​គំរូ​ខ្លឹមសារ​ដែល​បង្ក​គ្រោះថ្នាក់​ កំណត់សម្គាល់​ករណី​នៃ​ការ​រំលោភ​បំពាន​ឌី​ជី​ថ​ល​ និង​ថែម​ទាំង​ជួយ​ដល់​កិច្ច​ខិតខំ​ប្រឹងប្រែង​សម្របសម្រួល​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ជាង​ការ​ពឹងផ្អែក​ទៅ​លើ​ការងារ​របស់​ក្រុម​មនុស្ស​តែ​មួយ​មុខ​។​ សក្តានុពល​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ AI​ សម្រាប់​ភាពល្អ​ត្រូវ​បាន​គូសបញ្ជាក់​ដោយ​ចង្អុលបង្ហាញ​ថា​ កម្មវិធី​អាច​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ដើម្បី​កំណត់​ផល​ប៉ះពាល់​បរិស្ថាន​ដូច​ជា​ការ​កាប់​បំផ្លាញ​ព្រៃឈើ​ និង​ការ​ប្រែប្រួល​អាកាសធាតុ​ ដែល​បង្ហាញ​ថា​ AI​ ជា​បច្ចេកវិទ្យា​ដែល​អាច​ប្រើប្រាស់​ជា​វិជ្ជមាន​ និង​មាន​ក្រមសីលធម៌​។​
​នៅ​ទីបំផុត​ វាគ្មិន​បាន​សន្និដ្ឋាន​ថា​ ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​នឹង​អំពើ​ហិង្សា​លើ​កុមារ​និង​ទាសភាព​ (TFGBV)​ គឺ​អាស្រ័យ​លើ​និយម​ន័យ​ និង​ការ​ចូលរួម​របស់​សាធារណជន​។​ ការ​កំណត់​អំពើ​ហិង្សា​លើ​កុមារ​និង​ទាសភាព​ដោយ​ភាព​ច្បាស់លាស់​ គឺជា​រឿង​សំខាន់​ ពីព្រោះ​វា​បង្កើត​ជា​មូលដ្ឋាន​ច្បាប់​និង​សីលធម៌​សម្រាប់​អន្តរាគមន៍​។​ វា​ជា​ការ​ចាំបាច់​ក្នុង​ការ​លើកកម្ពស់​ការ​យល់​ដឹង​ឱ្យ​បាន​ទូលំទូលាយ​ ដើម្បី​ជូនដំណឹង​ដល់​សាធារណជន​ថា​ អំពើ​ហិង្សា​លើ​កុមារ​និង​ទាសភាព​មិនមែន​ជា​បញ្ហា​ដាច់​ដោយឡែក​សម្រាប់​ស្ត្រី​និង​ក្មេង​ស្រី​នោះ​ទេ​ ប៉ុន្តែ​ជា​បញ្ហា​សង្គម​ស្នូល​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា​ទាំងអស់​ ដែល​គំរាមកំហែង​ដល់​សុខុមាលភាព​ឌី​ជី​ថ​ល​របស់​ជាតិ​។​
​លើស​ពី​នេះ​ គម្លាត​អប់រំ​ដែល​មាន​ស្រាប់​រវាង​ភេទ​ត្រូវ​តែ​ដោះស្រាយ​ជា​ប្រព័ន្ធ​ ដើម្បី​ធានា​បាន​នូវ​អក្ខរកម្ម​ឌី​ជី​ថ​ល​ស្មើៗ​គ្នា​។​ ការ​សំយោគ​ចុង​ក្រោយ​នៃ​កិច្ច​ពិភាក្សា​នេះ​បាន​សង្កត់ធ្ងន់​លើ​សារៈសំខាន់​បំផុត​នៃ​ការ​យល់​ដឹង​យ៉ាង​ពិតប្រាកដ​អំពី​ផល​ប៉ះពាល់​ចម្រុះ​ និង​ស៊ីជម្រៅ​នៃ​ TFGBV​ និង​ការ​ប្តេជ្ញា​ចិត្ត​ក្នុង​ការ​បង្កើត​រួម​គ្នា​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ដំណោះស្រាយ​ ដូច​ជា​កម្មវិធី​ដែល​អាច​ជូនដំណឹង​ដល់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​អំពី​ TFGBV​ និង​ផ្តល់​ជូន​នូវ​ការ​កំណត់​ភាសា​ផ្សេងៗ​គ្នា​ ដើម្បី​ធានា​បាន​នូវ​ការ​ចូលរួម​យ៉ាង​ពិតប្រាកដ​។​ វិធីសាស្ត្រ​ដែល​មានការ​រួម​បញ្ចូល​គ្នា​រវាង​ការ​ត្រៀមខ្លួន​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ កិច្ចសហការ​អន្តរ​វិស័យ​ និង​ការ​អភិវឌ្ឍ​បច្ចេកវិទ្យា​ដែល​ផ្តោត​លើ​ក្រមសីលធម៌​ គឺ​ចាំបាច់​ដើម្បី​ការពារ​សេចក្តី​ថ្លៃថ្នូរ​របស់​ស្ត្រី​នៅ​ក្នុង​បរិបទ​ឌី​ជី​ថ​ល​។​