វេទិកាអ៊ីនធឺណិតស្តុកខូល ២០២៣
បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលផ្តល់ទាំងឱកាស និងបញ្ហាប្រឈម ដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមក ក្នុងអំឡុងពេលដែលទិដ្ឋភាពឌីជីថលដែលកំពុងវិវឌ្ឍ។ ខណៈពេលដែលបរិត្តកម្មវិជ្ជមានមានសក្តានុពលយ៉ាងខ្លាំង វាចាំបាច់ណាស់ក្នុងការទទួលស្គាល់ថាការប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិតខុសអាចរួមចំណែកដល់ការបែកបាក់ អសន្តិសុខ ការរំលោភសិទ្ធិមនុស្ស និងវិសមភាព។ ដោយសារតែមានបុគ្គលសំខាន់ៗជាច្រើនរស់នៅក្នុងតំបន់ដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយវិបត្តិ ឬជម្លោះ វាមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការត្រួតពិនិត្យឱ្យបានហ្មត់ចត់នូវតួនាទីរបស់អ៊ីនធឺណិត ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធអាយស៊ីធី ប្រព័ន្ធគ្រប់គ្រងទិន្នន័យ ការគ្រប់គ្រងក្របខ័ណ្ឌ និងការប្រើប្រាស់ដោយទំនួលខុសត្រូវនៃកម្លាំងបរិវត្តកម្មទាំងនេះ។
នៅក្នុងបរិបទនេះ វេទិកាអ៊ីនធឺណិតស្តុកខូល លើកទីប្រាំបី នៅឆ្នាំ២០២៣ ត្រូវបានប្រារព្ធឡើងចាប់ពីថ្ងៃទី២៩ ដល់ថ្ងៃទី៣១ ខែឧសភា ដោយផ្តោតសំខាន់លើការស្វែងរកតួនាទីរបស់អ៊ីនធឺណិត និងបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងគមនាគមន៍ អំឡុងពេលមានវិបត្តិ ជម្លោះ និងគ្រោះមហន្តរាយ។ វេទិកានេះត្រូវបានឧបត្ថម្ភដោយ ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍអន្តរជាតិស៊ុយអែត និងបានចូលរួមប្រជុំដោយក្រុមអ្នកជំនាញនៅទូទាំងពិភពលោក ដើម្បីចូលរួមពិភាក្សា និងឈ្វេងយល់អំពីឱកាសសម្រាប់ការអន្តរាគមន៍ ការទប់ស្កាត់ និងការការពារដោយភាគីពាក់ព័ន្ធជាច្រើន។ មុនវេទិកាចាប់ផ្តើម ការជួបជុំដែលមានរយៈពេលមួយថ្ងៃហៅថា “pre-SIF” បានធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី២៩ ខែឧសភា ហើយត្រូវបានរចនាឡើងជាពិសេសសម្រាប់ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍។ ព្រឹត្តិការណ៍មុនថ្ងៃចាប់ផ្តើមនេះផ្តោតលើប្រធានបទ ដូចជា អាយស៊ីធី ឌីជីថលូបនីយកម្ម សុវត្ថិភាព និងសន្តិសុខ។ វេទិកាបានចាប់ផ្តើមជាផ្លូវការនៅថ្ងៃទី៣០ - ៣១ ខែឧសភា ដោយប្រមូលផ្តុំដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ និងតួអង្គសំខាន់ៗនៅក្នុងវិស័យសិទ្ធិឌីជីថល ប្រជាធិបតេយ្យ និងការអភិវឌ្ឍន៍។ គួរកត់សម្គាល់ថា វេទិកានេះបានសង្កត់ធ្ងន់ជាពិសេសទៅលើអ្នកដែលកំពុងប្រតិបត្តិការក្នុងបរិយាកាស ដែលមានបញ្ហា និងគាបសង្កត់។
ដើម្បីធានាបាននូវការចូលរួមឪ្យមានភាពចម្រុះ និងបរិយាបន្ន ដែលគោរពនូវវប្បធម៌ និងទំនៀមទម្លាប់ផ្សេងៗគ្នា ការជួបជុំ “pre-SIF” នៅថ្ងៃទី២៩ ខែឧសភា និងវេទិកាចាប់ផ្តើមនៅថ្ងៃទី៣០ - ៣១ បានបង្កើតក្រមប្រតិបត្តិមួយ។ ក្រមប្រតិបត្តិនេះមានគោលបំណងលើកកម្ពស់បរិយាកាស ដែលមានភាពស្វាគមន៍ សុវត្ថិភាព បរិយាបន្ន គិតគូរ និងគោរព។ វាបានណែនាំអ្នកចូលរួមឱ្យស្តាប់យ៉ាងសកម្ម រៀន និងមិនវិនិច្ឆ័យ។ លើសពីនេះទៅទៀត វេទិកានេះក៏បានផ្តល់ឱកាសពិសេសមួយ ដើម្បីសិក្សាពីបុគ្គល ដែលមានបទពិសោធន៍ផ្ទាល់ពីបញ្ហាសុវត្ថិភាពឌីជីថល។ គួរកត់សម្គាល់ថា អ្នកតំណាងមកពីប្រទេសបង់ក្លាដែស និងតារារ៉េប និងតារាចម្រៀងជនជាតិអ៊ីរ៉ង់ម្នាក់ ដែលបានជួបប្រទះការបៀតបៀន និងការយាយីដោយសារតែការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់គាត់ បានចែករំលែកការយល់ដឹងរបស់គាត់ និងពង្រឹងការពិភាក្សាទាក់ទងនឹងវិស័យឌីជីថល។
អ្នកចូលរួមក្នុងការពិភាក្សាបានចែករំលែកបញ្ហាប្រឈមទូទៅទាក់ទងនឹងការអនុវត្តសេរីភាពនៃការបញ្ចេញមតិរបស់ពួកគេ។ ពួកគេបានលើកឡើងពីបទពិសោធន៍របស់តួអង្គ និងសកម្មជនអ៊ីនធឺណិត ដែលប្រឈមមុខនឹងឧក្រិដ្ឋកម្ម និងការជាប់ពន្ធនាគារដោយការបញ្ចេញមតិដោយសេរីរបស់ពួកគេ។ លើសពីនេះ ក៏មានការព្រួយបារម្ភអំពីវិធានការមិនគ្រប់គ្រាន់នៃសុវត្ថិភាពតាមអ៊ីនធឺណិតនៅក្នុងឧបករណ៍ឥតខ្សែរបស់ប្រទេស ដែលធ្វើឪ្យទិន្នន័យផ្ទាល់ខ្លួន ឯកជនភាព និងសុវត្ថិភាពទូទៅរបស់អ្នកប្រើប្រាស់ស្ថិតក្នុងហានិភ័យ។ ផលិតផលមួយចំនួនត្រូវបានគេកំណត់ថាកំពុងកេងប្រវ័ញ្ចកម្រិតសុវត្ថិភាពខ្សោយ ដែលធ្វើឱ្យពួកគេងាយទទួលរងការវាយប្រហារតាមអ៊ីនធឺណិត ការលួចទិន្នន័យ ឬការចូលប្រើដោយគ្មានការអនុញ្ញាតចំពោះព័ត៌មានរសើបរបស់អ្នកប្រើប្រាស់។
បញ្ហាគួរឱ្យកត់សម្គាល់មួយដែលបានលើកឡើងគឺទំនួលខុសត្រូវមានកម្រិតរបស់ក្រុមហ៊ុនអ៊ីនធឺណិត ដែលបង្កើតប្រាក់ចំណូលពីសេវាកម្មរបស់ពួកគេ។ ក្រុមហ៊ុនទាំងនេះជារឿយៗស្ថិតនៅក្រោមយុត្តាធិការនៃប្រទេសផ្សេង ដែលបង្កើនការព្រួយបារម្ភទាក់ទងនឹងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ពួកគេក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាសិទ្ធិមនុស្ស។ ជាងនេះទៅទៀត រដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញនូវបទប្បញ្ញត្តិផ្សេងៗគ្នា ដើម្បីគ្រប់គ្រង និងរឹតបន្តឹងសកម្មភាពអនឡាញរបស់អ្នកប្រើប្រាស់ ដោយការអនុវត្តច្បាប់មានភាពខុសគ្នាអាស្រ័យលើតួអង្គពាក់ព័ន្ធ។ រដ្ឋាភិបាលមួយចំនួនបានផ្តួចផ្តើមគំនិតបង្កើតបទប្បញ្ញត្តិក្នុងគោលបំណងអនុវត្តការគ្រប់គ្រងលើហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធឌីជីថល។
កិច្ចពិភាក្សាក៏បានលើកឡើងពីឱកាសក្នុងការធ្វើឱ្យក្រុមហ៊ុនអ៊ីនធឺណិតទទួលខុសត្រូវចំពោះផលប៉ះពាល់លើសិទ្ធិមនុស្ស។ ច្បាប់ដែលបានស្នើឡើងមានគោលបំណងក្នុងការដាក់កាតព្វកិច្ចលើក្រុមហ៊ុនផលិត ដោយបង្ខំពួកគេឱ្យបង្កើនកម្រិតសុវត្ថិភាពតាមអ៊ីនធឺណិតនៅក្នុងផលិតផលដែលពួកគេបញ្ចេញ។ វិធីសាស្ត្រនេះនឹងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់អ្នកប្រើប្រាស់ដោយធានាថាពួកគេមានលទ្ធភាពប្រើប្រាស់ឧបករណ៍ដែលមានសុវត្ថិភាព និងការពារកាន់តែច្រើន។ ជាងនេះទៅទៀត ច្បាប់បែបនេះនឹងផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការចាត់វិធានការកែតម្រូវនៅពេលដែលផលិតផលមិនមានសុវត្ថិភាពត្រូវបានកំណត់អត្តសញ្ញាណ។ ឧបករណ៍ដែលមានសមត្ថភាពទំនាក់ទំនងតាមអ៊ីនធឺណិត ដូចជា ស្មាតហ្វូន ថេប្លេត កាមេរ៉ា និងឧបករណ៍អ៊ីនធឺណិតនៃវត្ថុ ត្រូវបានគូសបញ្ជាក់ជាពិសេសថាជាហានិភ័យនៃការចូលប្រើដោយគ្មានការអនុញ្ញាត ការរំលោភទិន្នន័យ និងគ្រោះថ្នាក់ដែលអាចកើតមានចំពោះបណ្តាញ។
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ ប្រសិទ្ធភាពនៃវិធានការទាំងនេះពឹងផ្អែកយ៉ាងខ្លាំងទៅលើឆន្ទៈរបស់រដ្ឋាភិបាលក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍យ៉ាងសកម្ម និងអនុម័តច្បាប់ពាក់ព័ន្ធ។ ឧទាហរណ៍ នៅក្នុងសហភាពអឺរ៉ុប រដ្ឋជាសមាជិកមានឱកាសតស៊ូមតិសម្រាប់ការអនុម័តសន្ធិសញ្ញាតាមរយៈគណៈកម្មការសហភាពអឺរ៉ុប។ សន្ធិសញ្ញានេះនឹងធ្វើឱ្យរដ្ឋ និងក្រុមហ៊ុនអ៊ីនធឺណិតទទួលខុសត្រូវចំពោះផលប៉ះពាល់នៃសិទ្ធិមនុស្ស ដោយធានាថាពួកគេបំពេញទំនួលខុសត្រូវរបស់ពួកគេ និងពង្រឹងការការពារសិទ្ធិមនុស្សទាំងមូលនៅក្នុងទិដ្ឋភាពឌីជីថល។
បញ្ហាប្រឈមជាមូលដ្ឋានមួយទៀត គឺទាក់ទងនឹងសេរីភាពនៃការបញ្ចេញមតិក្នុងវិស័យអ៊ីនធឺណិត។ សេរីភាពនៃការបញ្ចេញមតិ គឺជាកន្លែងដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងសង្គម ដោយដើរតួជាមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់ភាពមិនចុះសម្រុងផ្នែកនយោបាយ ការបញ្ចេញមតិវប្បធម៌ ការច្នៃប្រឌិត និងការរីកចម្រើនផ្ទាល់ខ្លួន។ វាចាំបាច់ណាស់ក្នុងការការពារសិទ្ធិរបស់បុគ្គលក្នុងការបញ្ចេញមតិដោយសេរី ដូចដែលបានគូសបញ្ជាក់នៅក្នុងមាត្រា ១០ នៃច្បាប់សិទ្ធិមនុស្ស។ វាក៏បញ្ចូលនូវទម្រង់បញ្ចេញមតិជាច្រើន រួមទាំង ការតវ៉ាជាសាធារណៈ ការផ្សព្វផ្សាយសម្ភារៈដែលបានបោះពុម្ពផ្សាយ ការផ្សព្វផ្សាយ ការខិតខំ និងការពង្រីកនៃអ៊ីនធឺណិត រួមទាំងវេទិកាប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមផងដែរ។ ការឱ្យតម្លៃ និងការការពារសេរីភាពនៃការបញ្ចេញមតិជំរុញឱ្យមានបរិយាកាសដែលលើកកម្ពស់ការសន្ទនា ការយល់ដឹង និងការបង្កើនចំណេះដឹងសាធារណៈ។ សមត្ថភាពក្នុងការផ្លាស់ប្តូរគំនិត និងព័ត៌មានដោយបើកចំហ មានឥទ្ធិពលលើចំណេះដឹងរួម ផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់សហគមន៍ និងសង្គមទាំងមូល។ ក្នុងគ្រាមានវិបត្តិ គ្រោះមហន្តរាយ ឬជម្លោះ សេរីភាពក្នុងការបញ្ចេញមតិខ្លួនឯងកាន់តែមានសារៈសំខាន់ ដែលផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់បុគ្គលក្នុងការបញ្ចេញមតិទាក់ទងនឹងតម្រូវការរបស់ពួកគេ ស្វែងរកការគាំទ្រ និងធានាសុខុមាលភាព និងការរស់រានមានជីវិតរបស់ពួកគេ។ ការការពារសេរីភាពនៃការបញ្ចេញមតិត្រូវបានភ្ជាប់យ៉ាងជិតស្និទ្ធទៅនឹងការរក្សាសិទ្ធិជាមូលដ្ឋានរបស់យើង។
ដោយទទួលស្គាល់ពីសារៈសំខាន់នៃការរក្សាសេរីភាពនេះ ឱកាសមានជាច្រើនដើម្បីបង្កើនការការពាររបស់ខ្លួន។ ឱកាសមួយគឺនៅក្នុងការបង្កើតយន្តការពហុភាគី ដែលវាយតម្លៃជាប្រចាំនូវដំណើរការ លទ្ធផល និងគោលបំណងទាក់ទងនឹងសេរីភាពនៃការបញ្ចេញមតិ។ យន្តការទាំងនេះធានានូវភាពស្របច្បាប់ ភាពពាក់ព័ន្ធ និងតម្លាភាពដែលកំពុងបន្តនៅក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់យើងដើម្បីរក្សាសិទ្ធិជាមូលដ្ឋាននេះ។ លើសពីនេះទៀត វាមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការយកចិត្តទុកដាក់លើសកម្មភាពរបស់ក្រុមហ៊ុននៅក្នុងវិស័យបបច្ចេកវិទ្យាព័ត៌មាន និងគមនាគមន៍។ ខណៈពេលដែលយើងផ្តោតលើកម្មវិធីអ៊ីនធឺណិត វេទិកា និងសេវាកម្មដែលមានលក្ខណៈសាធារណៈ យើងក៏ត្រូវតែពិចារណាផងដែរអំពីបច្ចេកវិទ្យាហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធមូលដ្ឋាន ដែលអាចឱ្យសេវាកម្មទាំងនេះដំណើរការប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។ វារួមបញ្ចូលទាំងការចុះឈ្មោះតាមអ៊ីនធឺណិត និងអ្នកចុះឈ្មោះ បណ្តាញចែកចាយមាតិកា និងចំណុចផ្លាស់ប្តូរអ៊ីនធឺណិត។ តាមរយៈការពង្រីកទំនួលខុសត្រូវរបស់ក្រុមហ៊ុនដើម្បីរួមបញ្ចូលការការពារសិទ្ធិមនុស្សនៅកម្រិតហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ យើងអាចដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈម និងឱកាសដែលបង្ហាញដោយទិដ្ឋភាពឌីជីថលដែលកំពុងវិវត្ត។
ជាមួយនឹងការកើនឡើងនៃសមាហរណកម្មនៃលំហអ៊ីនធឺណិតទៅក្នុងជីវិតប្រចាំថ្ងៃរបស់យើង ទម្រង់ផ្សេងៗនៃអំពើហឹង្សាតាមអ៊ីនធឺណិតបានរីករាលដាលកាន់តែខ្លាំងឡើង ជាពិសេសក្នុងអំឡុងពេលវិបត្តិកូវីដ-១៩។ ខណៈពេលដែលអំពើហឹង្សាលើអ៊ីនធឺណិតប៉ះពាល់ដល់បុគ្គលទាំងអស់ដែលប្រើប្រាស់ និងចូលរួមជាមួយវេទិកាឌីជីថល ស្ត្រីគឺត្រូវបានកំណត់គោលដៅ។ ភាពប្រសព្វនៃអត្តសញ្ញាណនៃបញ្ហានេះបណ្តាលឱ្យមានក្រុមមួយចំនួន ដូចជា សកម្មជន អ្នកការពារសិទ្ធិស្ត្រី និងសមាជិកនៃសហគមន៍ LGBTIQ+ ត្រូវបានប៉ះពាល់ដោយអំពើហឹង្សាតាមអ៊ីនធឺណិតមិនសមាមាត្រ។ អង្គការដែលផ្តោតលើការទប់ស្កាត់អំពើហិង្សាលើស្ត្រី និងកុមារី ប្រឈមមុខនឹងបញ្ហាប្រឈម និងការតស៊ូក្នុងកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ពួកគេ។
ឱកាសដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហានេះគឺមានដោយការអប់រំដល់ឧស្សាហកម្ម និងក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាអំពីទម្រង់ផ្សេងៗនៃអំពើហឹង្សាលើអ៊ីនធឺណិត ដែលកំណត់គោលដៅទៅលើស្ត្រី និងកុមារ ក៏ដូចជាការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីដំណោះស្រាយបច្ចេកវិទ្យា និងមិនមែនបច្ចេកវិទ្យា។ យុទ្ធសាស្ត្រសហការដែលពាក់ព័ន្ធនឹងអ្នកផ្តល់សេវាអ៊ីនធឺណិត អ្នកពាក់ព័ន្ធក្នុងឧស្សាហកម្ម ក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យា និងការអនុវត្តច្បាប់អាចត្រូវបានប្រើប្រាស់ ដើម្បីលុបខ្លឹមសារដែលបង្កគ្រោះថ្នាក់ និងបង្កើតយន្តការរាយការណ៍ច្បាស់លាស់។ ការផ្តល់អាទិភាពទាក់ទងនឹងសុវត្ថិភាពតាមលំនាំដើមក្នុងការអភិវឌ្ឍន៍ផលិតផល ការទទួលយកក្រមសីលធម៌ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងអំពើហិង្សាលើស្ត្រីនិងកុមារ និងការធានានូវក្របខ័ណ្ឌច្បាប់ដ៏រឹងមាំដើម្បីការពារ និងដោះស្រាយអំពើហិង្សាផ្អែកលើយេនឌ័រ ការនិយាយសំដីមិនល្អ និងការរើសអើងទាំងនៅលើអ៊ីនធឺណិត និងក្រៅបណ្តាញគឺជាជំហានដ៏សំខាន់។ វាចាំបាច់ណាស់ក្នុងការស៊ើបអង្កេតឧប្បត្តិហេតុ ការពារស្ត្រីដែលជាគោលដៅ និងធ្វើឱ្យបុគ្គលមានទំនួលខុសត្រូវ។ វាតម្រូវឱ្យភ្នាក់ងារអនុវត្តច្បាប់បណ្ដុះបណ្ដាលធ្វើការស៊ើបអង្កេត និងកាត់ទោសករណីអំពើហិង្សាតាមប្រព័ន្ធឌីជីថលប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងមានការផ្តល់សេវាគាំទ្រពិសេសសម្រាប់អ្នករស់រានមានជីវិត។
លើសពីនេះ កិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងគួរតែត្រូវបានធ្វើឡើង ដើម្បីប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងយុទ្ធនាការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានខុស ដែលកំណត់គោលដៅស្ត្រី ជាពិសេសបុគ្គលសាធារណៈ។ ការបង្កើតយន្តការរាយការណ៍ដែលអាចចូលដំណើរការបាន និងមានសុវត្ថិភាពសម្រាប់ស្ត្រីគឺមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការរាយការណ៍អំពីការរំលោភបំពាន និងស្នើសុំការដកចេញនូវសម្ភារៈដែលបង្កគ្រោះថ្នាក់។ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយតួអង្គឯកជនពាក់ព័ន្ធនឹងបច្ចេកវិទ្យាអ៊ីនធឺណិត ការអនុវត្តកាតព្វកិច្ចរបស់ក្រុមហ៊ុនប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គមក្នុងការរឹតបន្តឹងការចូលប្រើប្រាស់ខ្លឹមសារខុសច្បាប់ ការលើកកំពស់ស្តង់ដារសេរីភាពនៃការបញ្ចេញមតិ ដូចដែលបានបកស្រាយដោយស្ថាប័នតុលាការផងដែរគឺមានភាពចាំបាច់។
ការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីអំពើហឹង្សាលើអ៊ីនធឺណិត លក្ខណៈចម្រុះរបស់វា និងការអប់រំកុមារអំពីសិទ្ធិរបស់ពួកគេ និងហានិភ័យដែលមានវត្តមាននៅក្នុងលំហឌីជីថល ទាំងក្នុង និងក្រៅសាលារៀន ក៏ជាសកម្មភាពសំខាន់ដែលត្រូវចាត់វិធានការផងដែរ។ តាមរយៈការដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមទាំងនេះយ៉ាងទូលំទូលាយ និងការលើកកម្ពស់វប្បធម៌នៃការគោរព និងវប្បធម៌សុវត្ថិភាពតាមអ៊ីនធឺណិត យើងអាចធ្វើការឆ្ពោះទៅរកការកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់នៃអំពើហិង្សាលើស្ត្រី និងកុមារតាមអ៊ីនធឺណិត។
រូបភាពដោយ Sthlm Internet Forum នៅថ្ងៃទី៣១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣។
ការពិភាក្សានៅក្នុងវេទិកាមានភាពចម្រុះ និងបានដោះស្រាយបញ្ហាប្រឈមជាច្រើន ដែលកើតឡើងពីការប្រើប្រាស់អ៊ីនធឺណិតក្នុងបរិបទផ្សេងៗគ្នា។ យ៉ាងណាក៏ដោយ ការពិភាក្សាមានលទ្ធផលចំនួនបួន។
- ទីមួយ ទាក់ទងនឹងប្រសិទ្ធភាពនៃការអន្តរាគមន៍អ៊ីនធឺណិត។ ភ័ស្តុតាងជាក់ស្តែងពីការវិភាគផ្លូវការ និងការសិក្សាលើបញ្ហាសុខភាពផ្សេងៗ គាំទ្រប្រសិទ្ធភាពនៃអន្តរាគមន៍អ៊ីនធឺណិត។ របាយការណ៍ថ្មីៗបង្ហាញពីប្រសិទ្ធភាពរបស់ពួកគេបន្ថែមទៀត ដោយបញ្ជាក់ពីសក្តានុពលរបស់ពួកគេទាំងការការពារ និងការព្យាបាល។
- ទីពីរ ទាក់ទងនឹងទំនួលខុសត្រូវរបស់ក្រុមហ៊ុនអ៊ីនធឺណិតឯកជន។ ការធានានូវការទទួលខុសត្រូវចំពោះសកម្មភាពគឺស្ថិតនៅជាមួយភាគីដែលអាចកាត់បន្ថយការចំណាយដែលពាក់ព័ន្ធ និងផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់សង្គមទាំងមូល។ នៅពេលពិចារណាលើការអនុវត្តច្បាប់ វាចាំបាច់ក្នុងការវាយតម្លៃនៃការកាន់កាប់អ្នកផ្តល់មាតិកាទទួលខុសត្រូវទាំងស្រុងធៀបនឹងក្រុមហ៊ុនអ៊ីនធឺណិតដែលទទួលខុសត្រូវ។ ក្រុមហ៊ុនអ៊ីនធឺណិតទំនងជាមានប្រសិទ្ធភាពក្នុងការបង្កើតយន្តការត្រួតពិនិត្យមាតិកាបើប្រៀបធៀបទៅនឹងនិយតកររដ្ឋាភិបាល។ ការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ពួកគេត្រូវបានបង្ហាញឱ្យឃើញនៅក្នុងសមត្ថភាពកម្មវិធីកម្រិតខ្ពស់របស់ពួកគេសម្រាប់កំណត់អត្តសញ្ញាណ និងដោះស្រាយបញ្ហា ដូចជា រូបភាពអាសអាភាស ឬមាតិកាគំរាមកំហែង។ ប្រសិនបើមានកាតព្វកិច្ចស្របច្បាប់ក្នុងការទប់ស្កាត់ការបោះពុម្ពខ្លឹមសារបែបនេះ ពួកគេទំនងជានឹងបន្តពង្រឹងវិធីសាស្ត្ររបស់ពួកគេ។
- ទីបី ទាក់ទងនឹងដំណើរការត្រឹមត្រូវ (due diligence) និងការវាយតម្លៃសិទ្ធិមនុស្ស។ ដំណើរការត្រឹមត្រូវនៃសិទ្ធិមនុស្ស គឺជាដំណើរការដែលគ្រប់គ្រងហានិភ័យ ដើម្បីកំណត់ ទប់ស្កាត់ និងកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមានលើសិទ្ធិមនុស្សដែលទាក់ទងនឹងផលិតផល សេវាកម្ម ប្រតិបត្តិការ ខ្សែសង្វាក់ផ្គត់ផ្គង់ និងដៃគូអាជីវកម្មរបស់ក្រុមហ៊ុន។ ដំណើរការនេះពាក់ព័ន្ធនឹងការកំណត់អត្តសញ្ញាណតំបន់ហានិភ័យ ការវាយតម្លៃផលប៉ះពាល់សិទ្ធិមនុស្សដែលមានស្រាប់ និងផលប៉ះពាល់ដែលនឹងអាចកើតមានឡើង ចាត់វិធានការសមស្របដោយផ្អែកលើការរកឃើញ ការត្រួតពិនិត្យការឆ្លើយតប និងវិធានការទំនាក់ទំនងប្រកបដោយតម្លាភាពដែលបានធ្វើឡើងដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាដែលបានកំណត់។ ក្រុមហ៊ុនគួរតែបង្កើតវិធីសាស្ត្រ និងនីតិវិធីផ្ទាល់ខ្លួន ដែលសមស្របនឹងទំហំ ប្រតិបត្តិការ បរិយាកាសបទប្បញ្ញត្តិ និងដំណើរការធ្វើការសម្រេចចិត្ត ដោយធានាឪ្យបាននូវអនុលោមពេញលេញជាមួយនឹងដំណើរការគោរពតាមតម្រូវការរបស់មនុស្ស។
- ជាចុងក្រោយ ទីបួន ទាក់ទងនឹងការផ្តល់អាទិភាពដល់តម្រូវការសហគមន៍។ អ៊ិនធឺណិតឆ្លងកាត់ព្រំដែនភូមិសាស្ត្រផ្តល់លទ្ធភាពទទួលបានព័ត៌មាន និងទំនាក់ទំនងជាសកល។ សូម្បីតែនៅក្នុងតំបន់ដែលគ្មានអគ្គិសនីក៏ដោយ ក៏ការចូលប្រើផ្កាយរណប និងកុំព្យូទ័រដើរដោយថាមពលពន្លឺព្រះអាទិត្យ ផ្តល់ឱកាសសម្រាប់ការតភ្ជាប់អ៊ីនធឺណិត។ វាមានសារៈសំខាន់ណាស់ក្នុងការកំណត់អាទិភាពនៃការចូលប្រើអ៊ីនធឺណិតប្រកបដោយនិរន្តរភាពសម្រាប់សហគមន៍ ដែលជំរុញដោយតម្រូវការជាក់លាក់របស់ពួកគេ។ សហគមន៍ទាំងនេះអាចប្រមូលផ្តុំសន្និសីទ ផ្តល់ការណែនាំ និងការបណ្តុះបណ្តាល ចូលរួមក្នុងការពិភាក្សាទាក់ទងនឹងឧស្សាហកម្ម និងផ្តល់ការគាំទ្រក្នុងការសម្រេចបាននូវគោលដៅបុគ្គល និងសមូហភាព។ នៅថ្ងៃអនាគត ពួកគេអាចក្លាយជាប្រភពនៃការណែនាំ និងការគាំទ្រដែលមិនអាចកាត់ថ្លៃបាន ដោយបន្សល់ទុកនូវឥទ្ធិពលយូរអង្វែងដល់បុគ្គលម្នាក់ៗ និងវិស័យវិជ្ជាជីវៈទាំងមូល។
នៅថ្ងៃទី៣១ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងអំឡុងវេទិកានេះ អូឌីស៊ីក៏បានចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍មួយដែលរៀបចំដោយ SPIDER Soirée ដើម្បីពិភាក្សាអំពីការអភិវឌ្ឍន៍ឌីជីថលប្រកបដោយបរិយាបន្ន ភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងជាមួយបុគ្គលដែលមានគំនិតដូចគ្នា និងពង្រីកបណ្តាញរបស់ពួកយើង។ ក្នុងឱកាសនេះ អូឌីស៊ីក៏សូមថ្លែងអំណរគុណចំពោះ ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអភិវឌ្ឍអន្តរជាតិស៊ុយអែត សម្រាប់ការគាំទ្រឱ្យក្រុមការងារអូឌីស៊ីចូលរួមក្នុងវេទិកាអ៊ីនធឺណិតស្តុកខូល ២០២៣។ ការគាំទ្ររបស់ពួកគេនៅក្នុងបេសកកម្មរបស់ពួកយើងបានអនុញ្ញាតឱ្យពួកយើងចូលរួមក្នុងព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់នេះ។