ការពង្រឹងសហគមន៍នេសាទតាមរយៈទិន្នន័យ៖ ការពិគ្រោះយោបល់នៅខេត្តព្រះសីហនុ
នៅព្រឹកថ្ងៃទី០៤ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៦ ក្នុងស្រុកព្រៃនប់ ខេត្តព្រះសីហនុ ក្រុមអ្នកពាក់ព័ន្ធចម្រុះបានជួបជុំគ្នាដោយមានគោលបំណងរួមមួយតែមួយគឺ ដើម្បីធានាថារឿងរ៉ាវ ការពិត និងបញ្ហាប្រឈមរបស់សហគមន៍នេសាទនៅតំបន់ឆ្នេររបស់ប្រទេសកម្ពុជាត្រូវបានឆ្លុះបញ្ចាំងយ៉ាងត្រឹមត្រូវនៅក្នុងទិន្នន័យ ហើយទិន្នន័យនេះអាចត្រូវបានប្រើប្រាស់ដើម្បីគាំទ្រការសម្រេចចិត្តកាន់តែប្រសើរឡើងសម្រាប់អនាគតរបស់ពួកគេ។
សិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់ដែលរៀបចំឡើងដោយអង្គការទិន្នន័យអំពីការអភិវឌ្ឍ (អូឌីស៊ី) បានប្រមូលផ្តុំអ្នកតំណាងមកពីរដ្ឋាភិបាល សង្គមស៊ីវិល និងសហគមន៍នេសាទនៅក្នុងខេត្តព្រះសីហនុ និងកោះកុង។ ខណៈពេលដែលរបៀបវារៈផ្តោតលើសំណុំទិន្នន័យ និងព័ត៌មានក្រាហ្វិក ចំណុចសំខាន់នៃសិក្ខាសាលាស្ថិតលើអ្វីដែលកាន់តែស៊ីជម្រៅដោយភ្ជាប់ទិន្នន័យជាមួយបទពិសោធន៍ផ្ទាល់។ អ្នកចូលរួមសរុបចំនួន ២៥ នាក់ (រួមទាំងស្ត្រី ៦ នាក់) បានចូលរួមសិក្ខាសាលានេះ ដែលតំណាងឱ្យខណ្ឌរដ្ឋបាលជលផលខេត្តកោះកុង អង្គការដៃគូ សហគមន៍នេសាទ និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន។
នៅពេលដែលអ្នកចូលរួមពិនិត្យមើលផែនទី និងការធ្វើទស្សនីយកម្មទិន្នន័យដែលបង្ហាញក្នុងសិក្ខាសាលា អ្នកចូលរួមជាច្រើនបានឃើញពីសហគមន៍របស់ពួកគេដែលបានបង្ហាញនៅលើអេក្រង់។ ទីតាំង ស្ថានភាពចុះឈ្មោះ និងផែនការគ្រប់គ្រង ទាំងនេះមិនមែនគ្រាន់តែជាចំណុចទិន្នន័យនោះទេ ប៉ុន្តែជាតំណាងនៃការខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នាអស់រយៈពេលជាច្រើនឆ្នាំ ចំណេះដឹងក្នុងស្រុក និងជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃដែលជាប់ទាក់ទងនឹងសមុទ្រ។
សិក្ខាសាលានេះត្រូវបានរចនាឡើងដោយមានគោលបំណងសំខាន់ៗចំនួនបួន៖
- បង្ហាញ និងផ្សព្វផ្សាយទិន្នន័យ និងព័ត៌មានក្រាហ្វិកស្តីពីសហគមន៍នេសាទ តាមរយៈវេបសាយអូឌីស៊ី
- ប្រមូលមតិកែលម្អពីភាគីពាក់ព័ន្ធ ដើម្បីកែលម្អគុណភាព ភាពត្រឹមត្រូវ និងភាពពេញលេញនៃទិន្នន័យ
- ពង្រឹងសមត្ថភាពអ្នកចូលរួមក្នុងការចូលមើល និងប្រើប្រាស់វេបសាយអូឌីស៊ី រួមទាំងព័ត៌មានផ្នែកច្បាប់ និងសហគមន៍នេសាទ
- លើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ទិន្នន័យបើកទូលាយសម្រាប់ការសម្រេចចិត្តផ្អែកលើភស្តុតាង និងការគ្រប់គ្រងធនធានធម្មជាតិប្រកបដោយបរិយាបន្ន
ការពិគ្រោះយោបល់នេះអនុវត្តក្រោមគម្រោង “ពង្រឹងសកម្មភាពសង្គមស៊ីវិលដើម្បីចូលរួមក្នុងអភិបាលកិច្ចសេដ្ឋកិច្ច (SCAEG)” ក្រោមកិច្ចសហការគាំទ្រមូលនិធិដោយសហភាពអឺរ៉ុប ដែលឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តកាន់តែទូលំទូលាយចំពោះតម្លាភាព ការទទួលខុសត្រូវ និងការចូលរួម។
នៅក្នុងសុន្ទរកថាស្វាគមន៍របស់តំណាងអង្គការអូឌីស៊ី កញ្ញាបានបញ្ជាក់ពីតួនាទីរបស់អង្គការក្នុងការប្រមូល និងបោះផ្សាយទិន្នន័យសហគមន៍នេសាទ តាមរយៈទំព័រព័ត៌មានទិន្នន័យអំពី “ព័ត៌មានគ្រប់គ្រងធនធាននេសាទ” របស់ខ្លួន។ កញ្ញាក៏បានណែនាំអំពីព័ត៌មានក្រាហ្វិករបស់សហគមន៍នេសាទ ដែលបង្កើតឡើងដោយ អូឌីស៊ី ដែលជាឧបករណ៍សាមញ្ញ ប៉ុន្តែមានអានុភាពដែលបង្ហាញព័ត៌មានសំខាន់ៗអំពីសហគមន៍នីមួយៗ រួមជាមួយនឹងរូបភាពដែលនាំមកនូវអត្តសញ្ញាណរបស់ពួកគេឱ្យមានជីវិត។
ក្រៅពីការប្រមូលទិន្នន័យ កញ្ញាបានសង្កត់ធ្ងន់លើកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងជាបន្តបន្ទាប់របស់ អូឌីស៊ី ក្នុងការកសាងសមត្ថភាពនៅកម្រិតសហគមន៍តាមរយៈការបណ្តុះបណ្តាលលើប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយសង្គម ការផលិតផែនទីដោយសហគមន៍ និងការធ្វើទស្សនីយកម្មទិន្នន័យ។ គំនិតផ្តួចផ្តើមទាំងនេះមានគោលបំណងធានាថាសហគមន៍មិនត្រឹមតែត្រូវបានតំណាងនៅក្នុងទិន្នន័យប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងមានសមត្ថភាពប្រើប្រាស់វាផងដែរ។
បន្ទាប់ពីនេះ អ្នកតំណាងមកពីអង្គការអាក់សិនអេតកម្ពុជា បានឆ្លុះបញ្ចាំងពីដំណើរនៃកិច្ចសហការក្រោមគម្រោង SCAEG។ លោកស្រីបានទទួលស្គាល់ថា ខណៈពេលដែលគម្រោងនេះកំពុងខិតជិតដល់ទីបញ្ចប់ ទំនាក់ទំនង ការជឿទុកចិត្ត និងសមិទ្ធផលរួមគ្នាដែលបានបង្កើតឡើងតាមពេលវេលាត្រូវតែបន្ត។
លោកស្រីបានកត់សម្គាល់ថា «វឌ្ឍនភាពដែលយើងឃើញនៅថ្ងៃនេះមិនមែនជាការងាររបស់អង្គការតែមួយទេ»។ «វាគឺជាលទ្ធផលនៃកិច្ចសហប្រតិបត្តិការយ៉ាងរឹងមាំរវាងសហគមន៍ សង្គមស៊ីវិល និងស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាល»។
អាជ្ញាធរមូលដ្ឋានបានសង្កត់ធ្ងន់ពីសារៈសំខាន់នៃការធ្វើឱ្យទិន្នន័យអាចចូលដំណើរការ និងប្រើប្រាស់បាន។
លោក អ៊ិត ស៊ាងសុវិមល នាយខណ្ឌរដ្ឋបាលជលផលខេត្តកោះកុង បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ការដាក់បញ្ចូលទិន្នន័យទៅក្នុងវេទិកាអនឡាញធានាថាព័ត៌មានដ៏មានតម្លៃមិនត្រូវបានបាត់បង់ និងនៅតែអាចចូលប្រើប្រាស់បានសម្រាប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់។ លោកបានកត់សម្គាល់ថា ការចូលប្រើប្រាស់បែបនេះគឺចាំបាច់សម្រាប់ការធ្វើផែនការដែលមានព័ត៌មាន និងផលជះរយៈពេលវែង។
លោក ឌិន ប៊ុននឿន អភិបាលរង នៃគណៈអភិបាលស្រុកព្រៃនប់ បានអញ្ជើញជាអធិបតីភាពដឹកនាំកិច្ចប្រជុំការពិគ្រោះយោបល់ និងបានគូសបញ្ជាក់ពីតួនាទីសំខាន់នៃការចូលរួមនៅក្នុងគម្រោង។ លោកបានសង្កត់ធ្ងន់ថា ទាំងសហគមន៍នេសាទ និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋានត្រូវតែចូលរួមយ៉ាងសកម្ម មិនត្រឹមតែដើម្បីយល់ពីគម្រោងនោះទេ ប៉ុន្តែត្រូវចូលរួមចំណែកយ៉ាងមានអត្ថន័យចំពោះសកម្មភាព និងលទ្ធផលរបស់គម្រោង។
ទស្សនៈទាំងនេះបានគូសបញ្ជាក់ពីប្រធានបទរួមមួយនៅទូទាំងសិក្ខាសាលាគឺ ទិន្នន័យមានឥទ្ធិពលបំផុតនៅពេលដែលវាត្រូវបានចែករំលែក យល់ និងប្រើប្រាស់រួមគ្នា។
វគ្គបច្ចេកទេសដែលដឹកនាំដោយក្រុមការងារអូឌីស៊ី បានផ្តោតលើការបង្ហាញសំណុំទិន្នន័យ និងព័ត៌មានក្រាហ្វិកដែលទាក់ទងនឹងសហគមន៍នេសាទនៅខេត្តព្រះសីហនុ និងខេត្តកោះកុង។ ព័ត៌មានសំខាន់ៗរួមមាន៖
- ការបង្ហាញពីទីតាំងភូមិសាស្ត្រនៃសហគមន៍នេសាទ
- ស្ថានភាពចុះបញ្ជី និងការទទួលស្គាល់ផ្នែកច្បាប់
- ភាពអាចរកបាននៃផែនការគ្រប់គ្រងរបស់សហគមន៍នេសាទ
ទោះជាយ៉ាងណាក៏ដោយ វគ្គនេះបានវិវត្តយ៉ាងឆាប់រហ័សទៅជាការសន្ទនាអន្តរកម្ម។ អ្នកចូលរួមបានសួរសំណួរ បញ្ជាក់ភាពខុសគ្នា និងចូលរួមចំណែកធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពដោយផ្អែកលើចំណេះដឹងផ្ទាល់របស់ពួកគេ។
វិធីសាស្ត្រចូលរួមនេះបានផ្លាស់ប្តូរសិក្ខាសាលាពីការដែលគ្រាន់តែធ្វើបទបង្ហាញទៅជាការពិភាក្សាដើម្បីផ្ទៀងផ្ទាត់ ដោយធានាថាទិន្នន័យមិនត្រឹមតែជូនដំណឹងដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏ត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយពួកគេផងដែរ។ ដោយទទួលស្គាល់ថាការចូលប្រើទិន្នន័យមានអត្ថន័យលុះត្រាតែភាគីពាក់ព័ន្ធដឹងពីរបៀបប្រើប្រាស់វា អូឌីស៊ីបានសម្របសម្រួលវគ្គអនុវត្តមួយដែលបង្ហាញពីរបៀបស្វែងរកទិន្នន័យនៅលើវេបសាយអូឌីស៊ី។ អ្នកចូលរួមបានរៀនពីរបៀបស្វែងរកច្បាប់ បទប្បញ្ញត្តិ និងព័ត៌មានទាក់ទងនឹងសហគមន៍នេសាទ ដោយទទួលបានជំនាញជាក់ស្តែងដែលពួកគេអាចអនុវត្តបានក្នុងការងារប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេ។ សម្រាប់មនុស្សជាច្រើន នេះគឺជាជំហានដ៏សំខាន់មួយឆ្ពោះទៅរកឯករាជ្យភាពកាន់តែច្រើនក្នុងការចូលប្រើព័ត៌មាន និងធ្វើការសម្រេចចិត្តដោយផ្អែកលើភស្តុតាង។
ទោះបីជាសិក្ខាសាលាបានបញ្ចប់ តម្លៃរបស់វាមិនត្រឹមតែបង្ហាញពីលទ្ធផលភ្លាមៗនៃការផ្ទៀងផ្ទាត់ទិន្នន័យ និងការកសាងសមត្ថភាពនោះទេ ប៉ុន្តែការពិគ្រោះយោបល់នេះបានផ្តល់ឱកាសដ៏កម្រមួយសម្រាប់ភ្នាក់ងាររដ្ឋាភិបាល អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងតំណាងសហគមន៍ ដើម្បីអង្គុយជុំគ្នា ផ្លាស់ប្តូរទស្សនៈ និងកសាងការយល់ដឹងរួមគ្នាអំពីបញ្ហាប្រឈម និងឱកាសដែលសហគមន៍នេសាទកំពុងជួបប្រទះ។
អង្គការអូឌីស៊ី នឹងបន្តកែលម្អសំណុំទិន្នន័យរបស់ខ្លួនដោយផ្អែកលើមតិកែលម្អដែលប្រមូលបានក្នុងអំឡុងពេលពិគ្រោះយោបល់ ដោយធានាថាព័ត៌មាននៅតែមានភាពត្រឹមត្រូវ ពាក់ព័ន្ធ និងអាចចូលមើលបាន។ ក្នុងពេលជាមួយគ្នានេះ អ្នកពាក់ព័ន្ធត្រូវបានលើកទឹកចិត្តឱ្យបន្តចូលរួមយ៉ាងសកម្ម ធ្វើបច្ចុប្បន្នភាពទិន្នន័យ ប្រើប្រាស់វានៅក្នុងការងាររបស់ពួកគេ និងតស៊ូមតិសម្រាប់ការប្រើប្រាស់របស់វានៅក្នុងដំណើរការធ្វើការសម្រេចចិត្ត។