សារៈសំខាន់​នៃ​ការ​រួម​បញ្ចូល​យេ​ន​ឌ័​រ​ក្នុង​ AI៖​ ការ​ភ្ជាប់​គម្លាត​ឌី​ជី​ថ​ល
បទ​បង្ហាញ​ដំបូង​របស់​នៃ​កម្មវិធី​របស់​យើង​ដែល​ធ្វើ​ឡើង​ដោយ​លោក​ Dixon​ Siu​ បាន​ផ្តោត​លើ​គោល​គំនិត​ជា​មូលដ្ឋាន​នៃ​ AI​ និង​សារៈសំខាន់​បំផុត​នៃ​ការ​រួម​បញ្ចូល​យេ​ន​ឌ័​រ​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​ និង​ការ​ដាក់​ពង្រាយ​របស់​វា​។​ បទ​បង្ហាញ​នេះ​បាន​រួម​បញ្ចូល​ទាំង​ការ​ណែនាំ​បច្ចេកទេស​អំពី​សមត្ថភាព​ AI​ ទំនើប​ និង​ការ​ព្រមាន​ច្បាស់ៗ​អំពី​ហានិភ័យ​នៃ​អនាគត​ឌី​ជី​ថ​ល​ប្រសិនបើ​មិន​រាប់​បញ្ចូល​ពេញលេញ​។​ បទ​បង្ហាញ​របស់​លោក​បាន​ដោយ​បញ្ចប់​ដោយ​យុទ្ធសាស្ត្រ​ដែល​អាច​អនុវត្ត​បាន​សម្រាប់​ការ​លើកកម្ពស់​បច្ចេកវិទ្យា​សីលធម៌​ និង​សមធម៌​។​
លោក​ Siu​ បាន​ចាប់ផ្តើម​ការ​បង្ហាញ​របស់​លោក​ ដោយ​ការ​បង្កើត​គំនិត​បច្ចេកទេស​ជា​មូលដ្ឋាន​យ៉ាង​ល្អិតល្អន់​ ដោយ​ចាប់ផ្តើម​ជាមួយនឹង​និយម​ន័យ​នៃ​ AI​ ម៉ាស៊ីន​សិក្សា​ (ML:​ Machine​ Learning)​ និង​ការ​រៀន​ស៊ីជម្រៅ​ (DL:​ Deep​ Learning)​។​ លោក​បាន​ពន្យល់​ថា​ DL​ ដែល​ជា​សំណុំ​រង​ដ៏​ស្មុគស្មាញ​នៃ​ ML​ គឺជា​បច្ចេកវិទ្យា​ចម្បង​ដែល​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​ AI​ ទំនើប​មាន​ជំនាញ​យល់​ដឹង​ស្មុគស្មាញ​ ដោយ​ធ្វើ​ត្រាប់​តាម​សមត្ថភាព​រៀនសូត្រ​ និង​ដំណើរការ​ដ៏​ស្មុគស្មាញ​នៃ​ខួរក្បាល​មនុស្ស​។​ ពី​មូលដ្ឋាន​បច្ចេកទេស​នេះ​ លោក​បាន​ណែនាំ​គំរូ​ភាសា​ធំ​ (LLM:​ Large​ Language​ Models)​ ដូច​ជា​គំរូ​ដែល​ផ្តល់​ថាមពល​ដល់​ឧបករណ៍​ AI​ ដូច​ជា​ ChatGPT​ និង​ Gemini​ ជា​ការ​បង្ហាញ​ឱ្យ​ឃើញ​និង​ទទួលយក​យ៉ាង​ទូលំទូលាយ​បំផុត​មួយ​នៃ​សមត្ថភាព​កម្រិត​ខ្ពស់​ទាំងនេះ​។​
​ការ​យល់​ដឹង​អំពី​មូលដ្ឋាន​គ្រឹះ​បច្ចេកទេស​ទាំងនេះ​ គឺ​មាន​សារៈសំខាន់​សម្រាប់​ការ​ពិភាក្សា​អំពី​ផល​ប៉ះពាល់​សង្គម​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​របស់​ឧបករណ៍​ដំណើរការ​ដោយ​ AI​ ។​ ខ្លឹមសារ​សំខាន់​នៃ​បទ​បង្ហាញ​នេះ​គឺជា​ការ​ពន្យល់​អំពី​មូលហេតុ​ដែល​ការ​រួម​បញ្ចូល​យេ​ន​ឌ័​រ​មាន​សារៈសំខាន់​ក្នុង​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ AI៖​ “​គោលការណ៍​គឺ​សាមញ្ញ​ និង​មិន​អាច​ជៀសវាង​បាន​ -​ AI​ គឺ​យុត្តិធម៌​លុះត្រាតែ​ទិន្នន័យ​ និង​ការ​សន្មត់​ដែល​យើង​ដាក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​វា​”​។​
បទ​បង្ហាញ​បាន​បន្ត​ផ្តល់​រូបភាព​ដ៏​គួរ​ឱ្យ​ព្រួយបារម្ភ​មួយ​អំពី​ស្ថានភាព​បច្ចុប្បន្ន​នៃ​ប្រព័ន្ធ​អេកូឡូស៊ី​បច្ចេកវិទ្យា​ ដោយ​សង្កត់ធ្ងន់​ថា​ មាន​គម្លាត​យេ​ន​ឌ័​រ​ខ្លាំង​ពេក​ក្នុង​វិស័យ​បច្ចេកវិទ្យា​ ហើយ​បើសិន​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​រឿង​នេះ​នៅ​តែ​បន្ត​កើតឡើង​ “​យើង​កំពុង​កសាង​អនាគត​មួយ​ដែល​ទុក​មនុស្ស​យ៉ាងច្រើន​ចោល​”​។​ ភាព​ខុស​គ្នា​នេះ​គឺ​គួរ​ឱ្យ​ខកចិត្ត​ ជា​ពិសេស​ពីព្រោះ​វា​មិនមែន​ដោយសារ​តែ​ខ្វះ​សមត្ថភាព​នោះ​ទេ​។​ គម្លាត​នេះ​នៅ​តែ​បន្ត​ ទោះបីជា​អត្រា​បញ្ចប់​ការ​សិក្សា​ថ្នាក់ឧត្តម​សិក្សា​របស់​ស្ត្រី​មានការ​កើនឡើង​ក៏​ដោយ​ ដែល​បង្ហាញ​ពី​ការ​ដាច់​ទំនាក់ទំនង​យ៉ាង​ជ្រាលជ្រៅ​រវាង​សមិទ្ធផល​អប់រំ​ និង​ការ​រីក​ចម្រើន​ជាក់ស្តែង​ទៅ​ក្នុង​តួនាទី​ AI​ ឬ​នវានុវត្តន៍​ឌី​ជី​ថ​ល​។​
​នៅ​ក្នុង​សេចក្តី​សង្ខេប​ខ្លី​មួយ​ លោក​ Siu​ បាន​កត់​សម្គាល់ថា​ ខណៈ​ពេល​ដែល​គម្លាត​យេ​ន​ឌ័​រ​ក្នុង​AI​ កំពុង​ថយ​ចុះ​យឺតៗ​ ឧបសគ្គ​ជា​ប្រព័ន្ធ​ដូច​ជា​ ភាព​មិន​ស្មើគ្នា​ក្នុង​ការ​ទទួល​បាន​ចំពោះ​ការ​បង្កើន​ជំនាញ​AI​ ភាព​លំអៀង​យ៉ាង​ជ្រៅ​ក្នុង​ការ​ជួល​បុគ្គលិក​ និង​កង្វះ​ភាព​ជា​តំណាង​ក្នុង​ភាព​ជា​អ្នកដឹកនាំ​ នៅ​តែ​បន្ត​ដាក់​កំហិត​យ៉ាង​ខ្លាំង​ដល់​ការ​ចូលរួម​ពេញលេញ​ និង​ស្មើភាព​គ្នា​របស់​ស្ត្រី​នៅ​ក្នុង​ឧស្សាហកម្ម​ AI​។​
ដើម្បី​បង្ហាញ​យ៉ាង​ច្បាស់​អំពី​ផល​ប៉ះពាល់​ជាក់ស្តែង​នៃ​ការ​ដក​ចេញ​ជា​ប្រព័ន្ធ​នេះ​ ទស្សនិកជន​ត្រូវ​បាន​មើល​ការ​បង្ហាញ​ដោយ​ផ្ទាល់​នៃ​ឧបករណ៍​AI​ បង្កើត​មាតិកា​ដូច​ជា​ ChatGPT​ និង​ Gemini​។​ លទ្ធផល​ភ្លាមៗ​គួរ​ឱ្យ​ព្រួយបារម្ភ​ ដែល​បង្ហាញ​ពី​របៀប​ដែល​រឿងរ៉ាវ​ឬ​សេណា​រី​យ៉ូ​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ ដោយហេតុ​ថា​ LLM​ ទាំងនេះ​នៅ​តែ​បន្ត​ពង្រឹង​តួនាទី​យេ​ន​ឌ័​រ​ សម្រាប់​បុរស​ និង​ស្ត្រី​តាម​ផ្នត់គំនិត​បែប​ប្រពៃណី​។​ នេះ​បាន​បញ្ជាក់​ពី​បញ្ហា​ស្នូល​ដែល​ AI​ រៀន​ពី​វិសមភាព​នៅ​ក្នុង​ប្រវត្តិសាស្ត្រ​ ហើយ​ឆ្លុះ​បញ្ចាំង​ភាព​លំអៀង​នៃ​សង្គម​ពី​អតីតកាល​ទៅ​ក្នុង​ដំណោះស្រាយ​នៃ​ពេល​អនាគត​។​
បទ​បង្ហាញ​បាន​បង្ហាញ​ថា​ ភាព​លំអៀង​នេះ​បង្កើត​ជាវ​ដ្ត​ដ៏​កាច​សាហាវ​មួយ​ដែល​ភាព​មិន​ស្មើគ្នា​នៃ​ទិន្នន័យ​តំណាង​ចាប់តាំងពី​ចំណុច​ចាប់ផ្តើម​បង្ក​ឱ្យ​មាន​ភាព​លំអៀង​នៅ​ក្នុង​លទ្ធផល​បង្កើត​ដោយ​AI​ ហើយ​វា​បណ្តាល​ឱ្យ​មាន​កង្វះខាត​ ទិន្នន័យ​តំណាង​កាន់តែ​ខ្លាំង​ឡើង​បន្ថែម​ទៀត​ ដោយសារ​តែ​ក្រុម​ដែល​ត្រូវ​គេ​រើសអើង​ បន្ត​ទទួល​រង​នូវ​ការ​មិន​អើពើ​ មិន​មាន​សម្លេង​ ឬ​រងគ្រោះថ្នាក់​ដោយ​បច្ចេកវិទ្យា​។​ លោក​ Siu​ បាន​បញ្ជាក់​បន្ថែម​ទៀត​ថា​ បញ្ហា​នេះ​លាតសន្ធឹង​លើស​ពី​ប្រធានបទ​យ៉េន​ឌ័​រ​ទៅ​ទៀត​។​ លោក​បាន​បង្ហាញ​ថា​ AI​ ក៏​មានការ​តំណាង​មិន​ស៊ីសង្វាក់​គ្នា​លើ​កត្តា​ដូច​ជា​ពណ៌​សម្បុរ​ និង​ជនជាតិ​ផង​ដែរ​។​ នេះ​មាន​ន័យ​ថា​ ការ​រើសអើង​ក្នុង​ជីវិត​ពិត​ត្រូវ​បាន​ចម្លង​ និង​ពង្រីក​ដល់​ក្នុង​វិស័យ​ឌី​ជី​ថ​ល​ ដែល​បង្កើត​ភាព​អយុត្តិធម៌​ដែល​កើន​ឡើងជា​ជាង​ថយ​ចុះ​ពី​មួយ​ថ្ងៃ​ទៅ​មួយ​ថ្ងៃ​។
គ្រោះថ្នាក់​ជា​មូលដ្ឋាន​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​វដ្ត​នៃ​ការ​ផ្តល់​មតិ​ត្រឡប់​ (Feedback​ Loop)​ របស់​ AI​ ជា​កន្លែង​ដែល​ភាព​លំអៀង​កំពុង​ចិញ្ចឹម​ខ្លួនឯង​ និង​ពង្រឹង​ផ្នត់គំនិត​ដ៏​គ្រោះថ្នាក់​ទាំងនេះ​។​ បញ្ហា​ជា​ប្រព័ន្ធ​នេះ​ទាមទារ​ការ​យកចិត្តទុកដាក់​ជា​បន្ទាន់​ ពីព្រោះ​ AI​ ដែល​លំអៀង​ស្មើនឹង​សង្គម​ដែល​លំអៀង​ ដែល​បង្ក​ការ​គំរាមកំហែង​ដោយ​ផ្ទាល់​ និង​អត្ថិភាព​ចំពោះ​ការ​សម្រេច​បាន​សមធម៌​ និង​យុត្តិធម៌​ក្នុង​សង្គម​នា​ពេល​អនាគត​។​
បន្ទាប់​មក​ បទ​បង្ហាញ​បាន​ផ្លាស់​ប្តូរ​ពី​ការ​កំណត់​បញ្ហា​ទៅ​ជា​ដំណោះស្រាយ​ដែល​អាច​អនុវត្ត​បាន​ ដោយ​គូសបញ្ជាក់​ពី​ជំហាន​សំខាន់ៗ​ជា​ច្រើន​ដែល​ត្រូវការ​ ដើម្បី​បំបែក​វដ្ត​នេះ​និង​កែ​លម្អ​ការ​រួម​បញ្ចូល​ ព្រមទាំង​ក្រមសីលធម៌​ AI​។​ លោក​បាន​ណែនាំ​ថា​ ទាំងនេះ​មិនមែន​ជា​សីលធម៌​បន្ថែម​សីលធម៌​ដែល​មាន​ក៏​បាន​មិន​មាន​ក៏​បាន​នោះ​ទេ​ ប៉ុន្តែ​ជា​គោលការណ៍​អភិវឌ្ឍន៍​សំខាន់ៗ​។​ វិធី​សំខាន់ៗ​ដើម្បី​កែ​លម្អ​ការ​រួម​បញ្ចូល​យេ​ន​ឌ័​រ​ AI​ រួម​មាន​៖
• ការ​អនុវត្ត​ភាព​ចម្រុះ​ទិន្នន័យ​ និង​ពិធីសារ​ឯកសារ​យ៉ាង​ម៉ត់ចត់​ ដើម្បី​ធានា​ថា​សំណុំ​ទិន្នន័យ​សម្រាប់​បង្រៀន​ AI​ មាន​លក្ខណៈ​តំណាង​ជាស​កល​
• ការ​អនុម័ត​ការ​ធ្វើតេស្ត​និង​សវន​កម្ម​ភាព​លំអៀង​ជា​បន្តបន្ទាប់​ ដើម្បី​ស្វែងរក​និង​កាត់​បន្ថយ​ចំណុច​ខ្វះខាត​នៃ​វិធីសាស្ត្រ​ដោះស្រាយ​បញ្ញា​របស់​ AI​ ប្រកបដោយ​ភាព​បុ​រេ​សកម្ម​
• ​ការ​ផ្តល់​អាទិភាព​ដល់​ភាព​អាច​ពន្យល់​បាន​ និង​តម្លាភាព​ ដើម្បី​ឱ្យ​ដំណើរការ​ធ្វើការ​សម្រេចចិត្ត​របស់​ AI​ មាន​ភាព​ងាយស្រួល​សម្រាប់​អ្នក​កំណត់​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​ និង​អ្នក​ប្រើប្រាស់​
• ​ការ​បង្កើត​ក្រប​ខណ្ឌ​សីលធម៌​ និង​អភិបាលកិច្ច​ដ៏​រឹង​មាំ​ កំណត់​គណនេយ្យ​ភាព​
• ​និង​ការ​រួម​បញ្ចូល​យន្តការ​ត្រួតពិនិត្យ​ និង​មតិ​កែ​លម្អ​ជា​បន្តបន្ទាប់​ សម្រាប់​ធ្វើការ​កែតម្រូវ​ស្រប​តាម​ស្ថានភាព​ និង​បទ​ពិសោធន៍​ជាក់ស្តែង​នៅ​ក្នុង​ពិភព​ពិត​។​
ដោយ​លើក​ឡើង​ពី​ចំណុច​នេះ​ លោក​ Siu​ បាន​សន្និដ្ឋាន​ថា​ វា​មិនមែន​គ្រាន់តែ​ជា​តម្រូវការ​សីលធម៌​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ​ ប៉ុន្តែ​វា​ក៏​ជា​តម្រូវការ​យុទ្ធសាស្ត្រ​មួយ​ផង​ដែរ​។​ លោក​បាន​បញ្ចប់​ដោយ​កត់សម្គាល់​យ៉ាង​មុតមាំ​ថា​ ការ​រួម​បញ្ចូល​មិន​ត្រឹមតែ​ជា​វិធីសាស្ត្រ​ល្អ​និង​ត្រឹមត្រូវ​ប៉ុណ្ណោះ​ទេ​ ថែម​ទាំង​ជា​អាជីវកម្ម​ល្អ​ផង​ដែរ​ ដោយ​លោក​បាន​លើក​ឡើង​ថា​ ក្រុមការងារ​ចម្រុះ​និង​ផលិតផល​ដែល​មាន​រួម​បញ្ចូល​គឺ​មានគុណ​តម្លៃ​ខ្ពស់​ជាង​ ដែល​នាំ​ទៅ​រក​ការ​ច្នៃប្រឌិត​កាន់តែ​ច្រើន​ ការ​ទទួលយក​ទីផ្សារ​កាន់តែ​ទូលំទូលាយ​ និង​ទីបំផុត​វិស័យ​បច្ចេកវិទ្យា​កាន់តែ​មាន​និរន្តរភាព​និង​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​។​