Cambodian Prime Minister Hun Sen said Wednesday that the country’s good relations and cooperation with China have encouraged more and more Chinese investors to Cambodia.
The premier made the remarks during a meeting with Zhang Tingke, visiting vice-president of a leading Chinese power company Huaneng Group, at the Peace Palace in the capital Phnom Penh.
“Chinese investments in Cambodia are thanks to niceties between Cambodia and China, and Chinese investment projects here have always been supported by Chinese banks,” he said, adding that those investment projects were essential to develop Cambodian economy and poverty reduction. …