Television and radio stations will be barred from broadcasting advertisements for alcohol during the primetime 6 p.m. to 8 p.m. slot beginning next month, as part of the government’s effort to reduce the number of fatalities resulting from drunk driving, officials at the Ministry of Information said Monday.
The two-hour ban will come into force on October 1, while a blanket prohibition of beer and liquor advertisements will be imposed at the start of next year, said Mao Ayuth, secretary of state at the Ministry of Information. …